Microsoft, Modern UI'sinin yaşgününü kutladı!

Özellikle cep telefonlarında Microsoft'un kaderini değiştiren marka, üçüncü yılını doldurdu!

Microsoft, Modern UI'sinin yaşgününü kutladı!

11 Ekim 2010 tarihinde, Microsoft resmi olarak eski Windows Mobile sisteminden vazgeçerek Windows Phone 7'ye geçiş yapmıştı ve bunu büyük bir basın gösterimi ile kutlamıştı. Geçtiğimiz gün ise, Windows Phone grubunun başı Joe Belfiore, Twitter üzerinden eski adıyla Metro, yeni adıyla Modern arabiriminin doğum gününü hatırlatma amaçlı bir yazı yayınladı.

Bu Tweet aynı zamanda Windows Phone 7 ile beraber ilk defa gözüken, Microsoft'un yeni kullanıcı ara yüzünün ilk olarak göründüğü tarihin bir hatırlatması idi.

Microsoft, bu tarihten sonra Metro ara yüzünü diğer işletim sistemlerine de genişletmeye başladı. 2011 yılında Xbox 360'ın kontrol paneli, renkli kutulara kavuştu ve bunu takip ederek 2012 yılında Windows 8 ve Windows RT, Metro ara yüzünü klasik masaüstü ara yüzü ile birleştirdiler. Kasım ayında piyasaya çıkacak olan Xbox One da Metro'dan ilham almış bir kullanıcı paneline sahip olacak.

2012'nin ortalarında, Microsoft bu ara yüz için marka adı olarak Metro'yu kullanmayı bıraktı ve şu anda genel olarak "Modern" adını kullanmayı tercih ediyor. Microsoft neden bu marka adını terk ettiğini asla açıklamadı ancak Almanya merkezli bir firma, telif hakkı nedeni ile Microsoft'a dava açacağını söylemekteydi.

Tabii ki Belfiore'nin Tweet'inde MetroUI'den bahsediliyor olması, Microsoft'un zihninden markanın hâlâ tamamen silinmediğinin bir göstergesi olarak durmaya devam ediyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Döne yana yakıla

Dünyanın en güzel işletim sistemi. En başta HTC Titan II kullanıyordum, şimdi de Windows Phone 8X. Özledim ilk çıkanı be...

Dünyanın en güzel işletim sistemi. En başta HTC Titan II kullanıyordum, şimdi de Windows Phone 8X. Özledim ilk çıkanı be...

gayet memmunum..özellikle android çok demode geliyo ele aldıktan sonra..harbiden modern arayüz :D

Vay bee.yeni bi cag baslatti iste

androiddden çok iyi.

Kullanmaya baslayinca androidin hizinin caga ayak uyduramadigini dusunuyorum

Önyargılardan dolayı henüz tamamen yaygınlaşamadı bu arayüz ama şu bir gerçek ki modern arayüzün çıkışıyla beraber çoğu büyük firmanın arayüz tasarımları da sadeleşmeye başladı. Herkesin zevkleri farklıdır fakat ben abartılı animasyon ve efektlerden çok sadeliğe ve performansa önem veriyorum ve bu yeni tasarım anlayışı benim çok hoşuma gitti.

Çıkalı 3 sene oldu ama hala uygulama sayısı çok az :(

Harika bir yazılım mühendisi olarak söylüyorum en son çıkan wp lu telefonlar harika. Oc ayarlarıyla biraz uğraştım telefonun pil süresini biraz arttırdım, bence 2 çekirdek ve 1.2 ghz çok iyi. Zaten s800 tarzı işlemciler çok fazla enerji tüketiyor. Telefonunuza çok yüklenmiyorsanız s4 ve s600 lü işlemciler yeterde artar.

@15 Eki 2013 15:14 Ben de bir yazilim muhendisi olarak soyliyeyim ki WP icin uygulama gelistirilmez. Cunku MS her versiyonda farkli cekirdek kullaniyor ve uygulama gelistirmeyi imkansiz hale getiriyor. Android icin uygulama gelistirmek bile daha kolay. Orada ugrastiklariniz ekran cozunurlugu ya da RAM optimizasyonu. Framework geriye uyumlu en azindan. iOS zaten en kolayi. Ama MS tan uzak durun derim.

Ömeremre wp8 wp7 farklı çekirdeklere sahip

önyargı falan demeyin binlerce insan lumia aldığına pişman onlarınki de mi önyargı?

@15 Eki 2013 19:50 Ben çok mutluyum? Onlar kullanma özürlüsü ise NOkia ne yapsın?

@15 Eki 2013 19:50 bende mutlu olan 1.5 milyon insandan biriyim

Çok iyisin Windows Phone :)

Arayuz gercekten cok şık ve cekici. Sirf bu yuzden Windows Phone'a gectim ve cok memnunum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir