Microsoft'tan Google'a: Bilerek yaptınız!

Microsoft, Windows'ta bulduğu açığı herkesle paylaşan Google'ı böyle yerden yere vurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan Google'a: Bilerek yaptınız!

Microsoft, Google'ın Windows 8.1'de bulduğu açıkla kullanıcıları korumaktan çok, onu bilerek açığa vurmayı amaçladığını söyledi. Firmaya göre Google'ın daha esnek davranması, açığı onarmak üzere diğer firmalarla özel olarak çalışması gerekiyordu.

Microsoft Security Response Center'ın kıdemli direktörü Chris Betz, bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada Google'ın Microsoft'un bir onarım üzerinde çalıştığını, yamanın "Salı yamalarıyla" beraber yayınlanacağını bildiğini, ancak buna rağmen açığı ortaya çıkardığını söyledi.

Bir Google güvenlik araştırmacısı, Google'ın güvenlik araştırma sitesinde açığın nasıl kullanılabileceğini açıklamıştı. Sözkonusu açık, Windows 8.1'de izinlerin artırılıp, bir uygulamanın çalıştırılmasına izin veriyordu. Google araştırmacısı, örnek olarak calc.exe'nin nasıl çalıştırabileceğini göstermişti.

Güvenlik açıklarıyla ilgili dönüş yapmanın "karmaşık, yoğun ve zaman alıcı bir işlem" olabileceğini söylenen Betz, Google'ın daha esnek olması gerektiğini ileri sürdü. Google araştırmacısı, açığı ortaya çıkarmasıyla ilgili daha önce kendini savunmuş, 90 gün beklediğini söylemişti.

Betz ise özel olarak bildirilen açıkların onarılma ihtimalinin daha yüksek, "siber suçlalar" tarafından kullanılma ihtimalinin ise daha düşük olduğunu söyledi. Betz'in açıklamalarının Google'ın gelecekteki davranış tarzını etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

yiğin birbirinizi

@13 Oca 2015 14:18 Bir de Türkçe konuşmayı bilsen. http://www.tdk.org.tr/

Bu Google ne kadar omurgasız bir şirket yahu. Açığın nasıl kullanılacağını da paylaştılar. Üstelik bir açığı, kapatılmadan önce duyurmak, ilan etmek hele ki nasıl kullanılacağını tarif etmek siber suçtur. Kullanıcıların dijital güvenliğine kast etmektir! Google'ın da Apple'dan bir farkı yok. Kendi yükselemiyor, bari rakiplerini indirmeye çalışsın. Zaten söz konusu haberde de yorum yapmıştım, Google'ın hiç de samimi olmadığını düşündüğümü söylemiştim.

Aynen, Google'ı severim normalde ama bu hareketi hoşuma gitmedi, Apple'dan farkı kalmadı.

@13 Oca 2015 14:24 Arkadaşım neler söylüyorsun sen öyle. Google bu açığı Microsoft 90 gün içerisinde düzeltmediği için halka açık olarak yayınladı, 90 gün kimseye söylemedi, yayınlamasındaki amaç ise yine güvenlik, Microsoft bir an önce yamalasın diye. Ne yani Microsoft Google'nin rapor ettiği açığı hiç düzeltmesin ve Google da bu açığı hiç düzeltmesin. Bu son kullanıcı için en riskli senaryo olur.

@13 Oca 2015 14:24 ZATEN VİRÜS VE ANTİVİRÜS KONULARINDA DA AYNI OMURGASIZLIKLAR SÖZ KONUSU, şirketler daha çok para kazanmanın peşinde tek amaç para...Gerçi para için hırsız damgasını taşımayı göze alanlar bile var bu dünyada..

Google işte ne sandın

google mı ? işi kişisel bilgilerimden para kazanmak olan bir firmayı neden önemsiyiim

iki komik ve beceriksiz pazarlama firması :) bu yorumu iPad Air 2 den yazıyorum....

@13 Oca 2015 15:27 Şu elmacılar, hangi cihazdan yazdığınızı söylemeseniz olmaz değil mi? Çünkü zaten elma markalı cihazları sırf bu yüzden alıyorsunuz. Hepiniz neden böylesiniz, anlatsana bi. Seni dinlemek, çocukluğuna inmek istiyorum. Bu kompleksinizin, özentiliğinizin, özgüven eksikliğinizin nedenini öğrenmek istiyorum. Sana acıyor ve yardım etmek istiyorum (:

@13 Oca 2015 15:27 dikkat et senin fotoları da görmeyelim yakında :)

@13 Oca 2015 15:27 Sana gülüyorum. :) Bu yorumu Linux üzerinden yapıyorum...

@13 Oca 2015 19:55 İkinize de kahkaha atıyorum (: Bu yorumun bir kısmını Lumia telefonumdan, bir kısmını Win 8.1 tabletimden, kalanını da Win 8.1 bilgisayarımdan yazdım.

@13 Oca 2015 18:47 süper cevap applecilere kapak olsun. aklı olan insan duşuk donanımlı makinaye para vermez.

xp demekki çok güvenli win7 de güvenli o zaman :)

Kullanıcılar ile dalga geçmek ayrı cihazlarla dalga gecmek ayrı zararlı biz çıkıyoruz...herseyın limiti olmalı ipin ucunu kacırmıs google

Bilgisizce yorum yapılıyor gene. Bu açık Microsoft'a aylar öncesinden bildirilmiş, sonrasında aylar geçip konuya çözüm getirilmediği görülmüş. Akabinde Google açıktan bahsedince Microsoft haberimiz var demiştir. Fakat açık hala kapatılmadı. Şimdi suç bildirilmiş fakat kapatılmamış açığı duyuranda mı yoksa bu açığı kapatmayanda mı?

@13 Oca 2015 15:53 suçun en büyük kısmı tabii ki de açığın nasıl kullanıldığını açıklayarak bizi tehlike altında bırakanda...

@13 Oca 2015 15:53 suç açığın nasıl kulanılacağını anlatanda.

90 gün beklemişmiş peh asırlarca da beklesen açığı yamanmadan önce paylaşmak ve hatta açığın nasıl kullanılacağını anlatmanın savunulacak bir tarafı olamaz. Adam birde güvenlik(!) araştırmacısıymış. Bu hamle ile tehlike altına attığı Microsoft değil kullanıcılar.

@13 Oca 2015 16:32 işte Google olmayan os lara virüsleri yazan zihniyet bunlar.

Google= Aziz Yıldırım. Net!

Ben tüm Google ürünlerini bilgisayarımdan kazıyıp temizlemiştim, bu haberi okuyunca doğru bir seçim yaptığımı anlamış oldum.

Google denetleme kurulu değil ki...maden bir açık buldun, bildirdin, görevini yaptın anladık. Sen Microsoft'a süre mi verdin bir de lavuk herif. Ona göre bir bildiği vardır. Hiç yamamasa ne olur sana ne. Yakında işsiz kalır o. Motorla giderken karşıdan gelenler "far açık, far açık" diye yırtınıyorlar bazen. Bu eleman işte böyle bir cahil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost