Microsoft neden Google'ı hedef alıyor?

Microsoft, son zamanlarda neden Google'a saldırıp duruyor? İşte bu saldırıların 3 nedeni...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft neden Google'ı hedef alıyor?
Microsoft, son zamanlarda kafayı Google'a taktı

Microsoft, son günlerde Google'a gizlilik ilkeleri, Google Apps gibi konularda saldırarak bir pazarlama savaşına girdi. Ancak Microsoft, diğer önemli rakibi Apple'a karşı oldukça sessiz ve hatta iPad için bir Microsoft Office uygulaması geliştirdiği söyleniyor. Peki Microsoft neden Apple'dan değil de Google'dan korkuyor?

1. Kurumsal yazılım: Google, Google Apps ile Microsoft'un temel işi olan kurumsal alanı hedef alıyor. Microsoft, en çok parayı artık Windows'dan değil İş Bölümü ve Sunucu & Araçlar Bölümü'nden kazanıyor. Apple, bu alanda kısa dönemli gelirler elde edebilse de Microsoft'u asıl tehdit eden, Google Apps.

2. Office paketi savaşı: Office, hem tüketiciler hem de kurumsal alan için Microsoft'un önemli bir gelir kaynağı. Google Docs ise direkt olarak Office'i hedef alıyor. Office, Google Docs karşısında pay kaybederse, kurumsal alanda da tercih edilebilir ve bu, Google Apps'in tercih edilmesine de neden olabilir.

3. Arama savaşı: Google, internette aramanın lideri konumunda. Microsoft ise hem internet, hem de mobil alanında aramada kendini hissettirmek istiyor. Dolayısıyla Microsoft, Bing'i geliştirmek ve tanıtmak için ciddi miktarda paralar harcıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Google bu savaşı kazanır

Google eğer isabetli kararlar verirse MS'i mahveder ama bana kuyruğuna basmak istemiyor gibi geliyor. Isabetli kararların ne olduğunu tespit etmekle ile ilgili bir sıkıntıları olduğunu zannetmiyorum...

MS'in aslında doğru stratejiler ile TUBITAK bile basabilir. Google ise isterse mahveder...

beyler bahsi geçen firmanın ms olduğunu unutmayın tubitak alırmış mış güldürmeyin adamı

Google Docs ile ms office alakasız ancak MS yinede tırsıyor... tabi rakip işletim sistemi yapmasından korkuyor...

bu microsoftun ceo su deli galiba adamın bi tane normal resmi yok yavv

Google'a her sene havadan 15 - 20 milyar dolar geliyor,adamlar şaşırıyor tabi bu parayı nereye harcayacaklarını,10 sene sonra microsoftun 1. oldugu hemen her alanda Google 1. olabilir.

Bir kere Google Linux a yatırım yapmakla bu savaşı çoktan kazandı.Ben gidip 500 liraya Windows alacağıma ona 500 tl daha ekler yeni bir bilgisayar alırım.

Bence en doğru neden 3.'sü.Bing, arama motorlarının cadısı adeta.Yakında gözden kaybolacak.Google ise gerçek bir ARAMA MOTORU şirketi.Bu yüzden daha çok kullanıcısı var.

Google Docs varken şirketler neden ms office ile uğraşıyor anlamıyorum.

googlenin iş anlayışıda ms dan üstün.yakın zamanda olmasada elbet birgün google ms alt edecek.

Google Apps , Microsoft ürünlerine göre çok daha kullanıcı dostu... Çağ internet çağı olduğu için ve hızlı haberleşme alt yapısıda göz önüne alındığında şirketler ve kullanıcılar Google Docs ve Apps ürünlerine yönelecektir. Microsoft'un paket ve tekelci duvarlarını yıkan Google ve hizmetlerini hedef alması komik... Google kendini geliştirdi ve microsoft gibi yerinde saymadı... İnternet gibi özgür bir dünyada tercih ediliyor...

Sen de yorum yaz