Microsoft, Nokia'ya "hoşgeldin" dedi!

Microsoft'un Nokia'yı satın alma süreci, nihayet tamamlandı! Peki bu satın alma neleri değiştirecek?

Microsoft, Nokia'ya "hoşgeldin" dedi!

Microsoft, Nokia'nın cihazlar ve servisler bölümünün satın alınma sürecini tamamladığını duyurdu. Microsoft ve Nokia birlikteliği, tüketicilerin beklentilerine ve kurumların ihtiyacına hitap eden yepyeni cihazların yolunu açacak.

Microsoft, Nokia'nın cihazlar ve servisler bölümünün satın alınma sürecini tamamladığını duyurdu. Microsoft ve Nokia birlikteliği, tüketicilerin beklentilerine ve kurumların ihtiyacına hitap eden yepyeni cihazların yolunu açacak.

Microsoft, Nokia hissedarlarının ve dünya genelindeki düzenleyici kurumların onayının ardından, Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünün satın alınmasıyla ilgili tüm süreçlerin tamamlandığını duyurdu. Satınalma sürecinin onaylanması, iki organizasyonun tek bir takım halinde aynı çatı altında birleşmesinin ilk adımını oluşturuyor.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Nokia Cihazlar ve Servisler ailesinin aramıza katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Nokia'nın mobil alanda sahip olduğu birikim ve deneyim, Microsoft'un dönüşüm sürecinde önemli bir rol oynayacaktır. İş ortaklarımızla birlikte 'önce mobil, önce bulut' anlayışıyla yeni inovasyonları hızla hayata geçirmeye devam edeceğiz."

Microsoft Devices Group Başkan Yardımcısı olarak Nadella'ya bağlı olarak çalışacak olan Nokia eski Başkanı ve CEO'su Stephen Elop, Lumia akıllı telefonlar ve tabletler, Nokia mobil telefonlar, Xbox, Surface ve Perceptive Pixel (PPI) ürün ve aksesuarlarından oluşan cihaz iş kolunu yönetecek.

Mevut Nokia'ların garantisini kim verecek?

Microsoft ayrıca dünya genelinde 50'den fazla ülkede 130'tan fazla konumda yer alan, akıllı telefonlar, mobil cihazlar ve hizmetlere yönelik tasarım, geliştirme, üretim, pazarlama ve satış konusunda endüstriyel deneyime sahip personeli ve fabrikaları bünyesine alacak. Ayrıca mevcut tüm Nokia ürünlerini garantisi bundan böyle Microsoft tarafından sağlanacak.

Akıllı telefon pazarının en hızlı büyüyen ekosistemlerinden Windows Phone, yeni cihazlarla genişlemeye devam edecek. IDC'ye göre 2013'ün dördüncü çeyreğinde Windows Phone dünyanın en yaygın ilk 3 akıllı telefon platformu arasındaki yerini korudu ve yıldan yıla yüzde 91 büyümeye imza atarak en hızlı büyüyen akıllı platform oldu. Microsoft, ayrıca Nokia cep telefonu iş koluyla yılda 50 milyar dolarlık potansiyel sunan uygun fiyatlı mobil cihazlar pazarında da yerini alarak, 1 milyar kişiye ilk mobil cihaz deneyimini Microsoft hizmetleri eşliğinde sunacak.

Uzun yıllardır Türkiye'nin sevilen markalarından olan Nokia, yenilikçi bakış açısı ve ürünleriyle Türkiye telekomünikasyon pazarında önemli bir rol üstleniyor. Nokia aynı zamanda her geçen gün büyüyen Windows Phone platformunun Türkiye'de de taşıyıcı markası oldu.

İlk günden itibaren hızla geniş bir kullanıcı kesimine ulaşan Windows Phone platformu, kısa sürede zengin bir mobil ekosisteme dönüştü. Türkiye'de üretilmiş 2 bine yakın uygulamaya ev sahipliği yapan Windows Phone platformunda Türkiye'nin önde gelen kurumları tarafından yayınlanmış çok sayıda uygulama da yer alıyor.

Microsoft, önümüzdeki dönemde yeni değerler ve fırsatlar sunmak üzere donanım iş ortaklarıyla, geliştiricilerle, operatörlerle, dağıtıcılarla ve perakendecilerle birlikte çalışmaya devam edecek. Microsoft ayrıca donanım ve yazılımın birlikteliğiyle ideal çözümler sunarak Windows cihazlarına olan talebi artıracak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

kötü oldu :(

@25 Nis 2014 18:33 hem de fazlasıyla...

Stephen Elop=pis köstebek

allah kurtarsın nokyam :)

Süper oldu :) Nokia saçma sapan symbian la yürüyemezdi. Asha aldım 400 TL para verdim rezil bir telefon. Microsoft adam edecektir. Helal olsun MS 'ye .

Hiç bir şeyi değiştirmeyecek daha fazla takip edilen, daha fazla bağımlı, içine kapanmış, telefonuna aşık olmuş, bütün bir hayatını entegre devrenin içine skıştırmış, uzağı göremeyen (miyopi), parmak uçları aşınmış,kişilik analizleri kayıt altına alınmış, diğer taraftan kalabalık dünyada yanlızlaştırılmış insana benzeyen duygusuz robotların sayısı biraz daha artacak o kadar.

@25 Nis 2014 21:25 vallahi öyle güzel özetlemissinki insanligin halini seni yürekten kutluyorum minsanlar bitti bir telefona esir oldular en iyi arkadaslar dostlar sevgililer bile kari karsiya oturuken birbirlerine bakmiy<orlar cep telefonuyla mesgüller ama saen bunu cok güzel özetlemissin helal olsun

Şu lumia lara artık güncellemeyi direk Microsoft verse de kararlı sürümden sonra Nokia nın güncellemeye ekleme yapması için aylarca beklemesek.

bittiniz nokialılar KRAL GMDİscovery

@25 Nis 2014 23:41 niye bittik?

nokia logosunu kaldırmasıda canımı yesin

metro arayüzü olduğu sürece asla win phone almayacağım. Telefonun kişiselleştirmeye yönelik hiç bir özelliği yok. Komünist bir işletim sistemi resmen.

nokia gibi bir telefon markasını diğer markalar gibi android de görememek çok üzücü. Bir inat uğruna şirket elden gitti. Symbianda direttiler, 680 mhz işlemci, 128 mb ramlerde direttiler. Bu ara samsung pc gibi anroidli telefon çıkarmış. Nokia halen ben nokiayım ne yapsam satarım dedi. İddaa ediyorum nokia zamanında android telefonlar yapsaydı şuan piyasada samsung ile en çok kullanılan marka olmuştu.

@26 Nis 2014 01:13 Nokia X'i görmediniz sanırım .

sony zamanında ericsson'a yaptı fenada olmadı microsoft kendi telefonların üzerine microsoft yazsa bile satar

Eğer garantiyi Microsoft veriyorsa Nokia tamamen bitti demektir. Garanti kapsamında Microsoft klavye aldım. USB'si kayboldu. Microsoft'u aradım, yedek parça üretmiyoruz dediler, yedek parçasız Nokia'lara hazır olun. Çünkü cihaz bozulup garantiye gidince telefon ettiğinizde size söyleyecekleri "Yedek parça üretmiyoruz, yenisini alın." olacaktır.

Sen de yorum yaz