Microsoft: "O ekranın gittiğini farketmedik"

Microsoft, hiç istemese de Windows 7'ye eklemek zorunda kaldığı bu ekranın "uçmasını" böyle savundu!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft: "O ekranın gittiğini farketmedik"

Brüksel rekabet heyeti, yeni iddialar üzerine Microsoft'un Windows'da web tarayıcısı Internet Explorer'ı kullanıcılara zorla dayatmasıyla ilgili yeni bir inceleme başlattı.

Microsoft, 2009'da varılan yasal anlaşma sonucunda Avrupa'daki Windows müşterilerine Internet Explorer, Firefox, Chrome ve diğer web tarayıcıları arasında seçim şansı tanıyordu. Ancak AB rekabet komiseri Joaquin Almunia yaptığı açıklamada, 2011'in şubat ayında Windows 7 için yayınlanan Service Pack 1'den bu yana web tarayıcısı seçim ekranının görünmediğini vurguladı.

Microsoft, bu açıklamanın hemen ardından seçim ekranının kalkmasının bir "teknik hata" dolayısıyla gerçekleştiğini, bunun farkında olmadıklarını söyledi. Microsoft, durumdan Brüksel yetkilileri tarafından kendilerine ulaşılması üzerine haberdar olduğunu söylüyor.

Microsoft, geçen sene Aralık ayında bu ekranın mevcut olduğunu iddia etmişti. Almunia ise üçüncü partilerden aldıkları işaretlere göre Microsoft'un Şubat 2011'den bu yana verdiği sözü tutmadığını söylüyor.

Microsoft, şimdi bu ekranın bir süredir ortadan kalmış olması dolayısıyla "uyum" süresini 15 ay uzatmayı teklif ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Şubat 2011 den beri fark edilmediyse zaten pek lüzumlu bir şey değildir. :D en iyisi formattan sonra girip İE a indirmek operayı, chromeu, firefoxu... :D

microsoft hangi verdigi sözü tuttu

ben daha o ekranı hiç görmedim :D

bu dayatmalara itirazımız varsa windowstan vazgeçmeliyiz bence.bunu windowsta söylüyor :)

Eğer microsoft böyle yapmazsa internet explorer denen yavaş ve hatalarla dolu tarayıcıyı kimse kullanmaz.

@19 Tem 2012 16:59 senin donanımların ezikse Microsoft ne yapsın adam gibi bilgisayarlarda hiçte sıkıntı yaşatmıyor opera dışındaki tüm tarayıcıları mevcut olarak kullanıyorum hiçbir farkları yok hepsi aynı hızda çalışıyor.

@black_flood Benim donanımım gayet iyi ama IE donma yapıyor.Ayrıca adamlar ne yapsın olurmu adamların işi bu.Otursunlar düzgün bir tarayıcı yazıp önümüze koysunlar.

@19 Tem 2012 16:59 opera 12,waterfox 13,chrome 22 ,ie9 kullanıyorum aralarında kullanışlılık dışında pek fark yok bence, dediğin gibi hatalarla falan da dolu değil, sen abuk sabuk sitelere giriyor, saçma sapan eklenti yüklüyorsan microsoft ne yapsın.

Klasik MS numaraları başka bir şey değil...

Saçma ya zaten en çok o kullanılıyormuş işletim sistemiyle beraber geliyor zaten her bilgisayarda olması doğal bu en çok o kullanılıyor anlamına gelmez.

Microsoft sonuçta ticari şirket, kendi ürününü içinde yine kendi ürününü kullanıyor, hiç şirketin ürününü sunmak/reklamını yapmak zorunda değil, hiç kimseye zorla ie i kullandırmıyor. kullanmak istemiyorsan program ekle/kaldır dan kaldır. Bunların amacı bağcıyı dövmek resmen.

Bende orijinal SP siz windows 7 var ben hiç göremedim bu ekranı :D

Bende orijinal SP siz windows 7 var ben hiç göremedim bu ekranı :D

önce bizim devlet daireleri vazgeçsin ondan sonra biz vazgeçelim... öğretmenim e-okula internet explorer harici giremiyoruz yazık...

Böyle saçma bir şey görmedim ben. İşletim sistemi Microsoft'un, kendi tarayıcılarının yüklü gelmesinde ne gibi bir sıkıntı var. Başka tarayıcı kurmana karışmıyor ya adamlar. Beğenmiyorsan başka tarayıcı kurar kullanırsın. Seçim ekranı falan sunmak zorunda değil ki. O zaman Ubuntu da bize firefoxu dayatıyor. Neden ubuntuda chrome opera vb. tarayıcılar için seçim sunulmuyor?

windows mu onedir ya ben 5 yıldır öyle bir işletim sistemi tanımıyorum çokta rahatım.

@19 Tem 2012 22:44 küçücük çoçuk gibisin..

@19 Tem 2012 22:44 o senin cahilliğin dünyanın %95'inin kullandığı işletim sistemini tanımıyorsan.

@19 Tem 2012 22:44 bilgisayarın var mı senin ?

Mac osx ten safari çıksın, bütün linuxlerden firefox çıksın, nokia kendi tarayıcısını, google android tarayıcısını soksun ardından chromeu soksun, herkes her istediğini kendi sistemine soksun, ama Microsoft kendi işletim sistemine kendi aracını koyamasın... İşte bu yüzdendir ki MSFT en büyüktür. Anlayan anlamıştır.

Haha haberleri yokmuş, hadi inanıyoruz millet.

Denetim Masası > Varsayılan Programlar > Program erişimini ve bilgisayar varsayılanlarını ayarlayın seçeneğinden, listeden istenilen (listede görünmesi için yüklü olması gerekli) tarayıcı seçilebilir; varsayılan olarak kullanılabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play