Microsoft: Özel bir Windows 7 sürümü geliyor

Microsoft'tan yeni bir Windows 7 sürprizi daha: Firma özel sürüm ile kimleri hedefliyor?

  • Halil Mollaoğlu
Microsoft: Netbook'lara has Windows 7 sürümü
Windows 7: Netbook'lara has bir sürüm geliştiriliyor.

Microsoft, Windows 7'yi farklı sürümlerde sunacak. Firma konu ile ilgili açıklamasını bu hafta Londra'da yaptı. İşletim sistemi bilhassa netbook'lar ve subnotebook'lar için özelleştirilecek . Ayrıca son kullanıcılar (client) ve firmalar için (server) en az bir sürüm olacak. Netbook'lara has sürümün genel olarak satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz açıklanmadı.

Yazılım firması bunun dışında birkaç Windows 7 detayı daha açıkladı: Mesela yeni işletim sistemi ile USB bellekler direkt şifrelenebiliyor ve başka bilgisayarlarda bir parola aracılığıyla tekrar kullanıma açılabiliyor. Şifreleme bir güncelleme sayesinde Windows Vista altında da mümkün kılınacak. Ayrıca Windows 7 GPS-yongaları ve ışık algılayıcıları gibi birçok donanıma üçüncü parti yazılım gerekmeksizin yerel olarak destek verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bahse girerim özel olan tek şey, özel olan(!) ürünün işletim sistemi içerisinde geçmesinden öte bir şey değildir! Microsoft artık kendi kendini tüketmiştir! Sadece elit kesimi tatmin eder ürünler yapmaktadır! Gerçi o ürünler de birbirinin makyajlanmış haklidir ya neyse...

emre g biraz uçmuş ama windows 7 gerçekten güzel olacak betası bu kadar iyi ise..

Emre G yazmış:
Bahse girerim özel olan tek şey, özel olan(!) ürünün işletim sistemi içerisinde geçmesinden öte bir şey değildir! Microsoft artık kendi kendini tüketmiştir! Sadece elit kesimi tatmin eder ürünler yapmaktadır! Gerçi o ürünler de birbirinin makyajlanmış haklidir ya neyse...
13 Ocak 2009 Salı, 00:13

Elit kesim nedir yaa . millet yurtdışında düşük vergiyle rahat rahat sli sistem kuruyor. en kral oyun laptopları 1499 $ dan başlıyo ,microsoft 5 yıl önceki sistemler hızlı çalışsın diye işletim sistemi yapacak değil ya :( sırf türkiyeyi düşünüp adamlara yüklenmeyin .

win 7 guzel , ama vistayi ozledim:)

win 7 vistadan daha iyi olacağı kesin ama su anlık vistayı xp ye değişmem buda bir gerçek...

"önceki sistemler hızlı çalışsın diye işletim sistemi yapacak değil ya :( sırf türkiyeyi düşünüp adamlara yüklenmeyin ."

iyi, her yeni işletim sisteminden sonra bir bilgisayar alalım... zaten işleyişte böyle değil mi? ms yeni işletim sistemi ama yeni donanımla çalışıyor. bu iş donanımcılarında işine geliyor ama benim değil.

1gb ramle windows 7 yavaş 2 gb fana değil 3 gb ii 3.5 süper(4gb yi 32 bitler okumuyo diye yazmadım:)

yeni işletim sistemi tabi yeni donanımla çalışıcak pinti olmayyın paranıza kıyın 5 milyar kullanırsın 10 yıl rahat rahat

"yeni işletim sistemi tabi yeni donanımla çalışıcak pinti olmayyın paranıza kıyın 5 milyar kullanırsın 10 yıl rahat rahat"

yeni işletim sistemi???? hani nerede yahu bu. vistanın boyanmış hali değil mi win7? kandırmacanın içerisinde bocalamaktan başka birşey yapmaıyorsunuz. artık herkes bunun vista oldugunu biliyor ve bunun bir pazarlama taktiği olduğunu da. ama hala sizin gibi diyenler çıkıyor şaşıyorum doğrusu...

Siz tecrübesiz kullanıcılar bir betanın hangi aşamalardan geçerek geldiğniz bilemezsiniz. Bakın ilk Vista betalarına, XP'nin gri ve mavi tonlamalı teması bu, kimi kandırıyorsun dersiniz.

Yorum yapacaksanız birikiminiz olsun, sallamayla bi yere varamazsınz.
İyi günler.

"Siz tecrübesiz kullanıcılar bir betanın hangi aşamalardan geçerek geldiğniz bilemezsiniz. Bakın ilk Vista betalarına, XP'nin gri ve mavi tonlamalı teması bu, kimi kandırıyorsun dersiniz.

Yorum yapacaksanız birikiminiz olsun, sallamayla bi yere varamazsınz.
İyi günler."

beta gelişimin ne demek olduğunu genelde herkes bilir. yazılım açıkları kapatılması için kullanıcıların gözetimine bırakılır. aslında bu kadar basit bir olaydır. önemli olan beta aşamasına kadar gelebilmektir. zira eğer beta aşamasına kadar ortaya bir şey koyamamışsanız zaten o yazılımdan birşey bekleyemezsiniz. ne zaman betalar testlerine başlarsanız küçük açık/hataları milyonlarca kişi denetler ve kolayca bulurlarbilirler.

birde şunlara bakmanızı tavsiye etmek zorundayım.

Windows XP SP2 ----- Windows 5.1.2600
Windows Vista SP1 ----- Windows 6.0.6001
Windows 7 Beta ----- Windows 6.1.7000

sürüm numaralarına bakmak yeterli harhalde. sürüm numaraları incelendiğinde vistanın yeni işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz (xp win5.1-vista 6.0)(bu arada xp de windows 2000'nın üst sürümüdür bilgilerinize). yeni diye sürülen win7 işletim sistemi aslında vistanın bir üst sürümüdür. (vista win6.0-win7 win6.1). aslında gerek bile yok ama alın size birikim pardon alın size sallama. yorum yaparken bari ilk önce araştırsaydınız demekten başka birşey bırakmıyorsunuz adama...

aslında 1 gb ram le hiç de yavaş değil. Zorluk çekmiyorum.

Vista SP1 i Windows 7 betaya yüklemeyi deneyen var mı? Yoksa ilginç bir deneyim var Vista home pre yi yükledim ve ardından Windows 7 yi yükledim sonra Vista Sp1 i Vista ya yükeledikten sonra güncellemeleri geldi sonra Windows 7 nin farklılaştığını fark ettim sanki komşusu Vista Home dan yardımlar aldı ancak Windows 7 yi asla güncellemedim bunu da bilesiniz.Bir gün sonra Windows 7 yi aktivite ettim.Güncellemeleriniz var dedi fakat güncellemeye açmadım.

Sen de yorum yaz