Microsoft mesajı gönderene para öder mi?

Microsoft'un mesaj gönderene çil çil para ödediğini iddia eden SPAM mesajı uzun bir aradan sonra tekrar sahnede.

Microsoft'un daha önce bu konuda yaptığı açıklama

Microsoft'un daha önce bu konuda yaptığı açıklama

Kamuoyunu, son günlerde Microsoft ile ilgili olarak İnternet ortamında yoğun biçimde dolanan ve gerçeği yansıtmayan e-posta mesajları konusunda bilgilendirmek amacıyla, bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz.

Özellikle son birkaç gündür yoğunlaşan söz konusu mesajlarda, Microsoft’un bir deney yaptığından ve mesajı başka adreslere ileten (forward eden) kişilere para ödeneceğinden söz edilmektedir.

İlgili mesajın doğruluk payı yoktur. Microsoft Corporation söz konusu e-postada iddia edilen bir çalışma içerisinde kesinlikle değildir. Aksine Microsoft, yemleme ile küresel mücadele girişiminde tüketicileri eğitmek, suçluların yasal takibini sağlamak ve yemleme tehdidine karşı teknolojiler geliştirebilmek için yasal merciler, çok sayıda sektör ve hükümetle bir arada çalışmaktadır.

“Hoax” adı da verilen bu tür mesajlar, “virüs, ödül, yardım, vb.” konulardaki asılsız içerikleriyle heyecan yaratarak kullanıcıların zamanını boşa harcamalarına neden olmaktadır. Bu yöntem ayrıca, yoğun mesaj zinciri içinde geçen e-posta adreslerini ele geçirerek, daha sonra kullanıcılara istekleri dışında mesajlar göndermeyi amaçlayan kötü niyetli kişiler tarafından da yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Kullanıcıların kötü niyetli e-posta mesajları ve bilgi sızdırma girişimlerine karşı korunmalarına yönelik önerilerimizi ekte bulabilirsiniz. Durumu kamuoyuna açıklama konusundaki hassasiyetimize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla,
Microsoft Türkiye

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ya bu bana da geldi :D

bu daha gelmedi ama her gönderdiğiniz mail afrikada ki çocuklara 5 euro kazandıracak diye saçma sapan mailler sürekli geliyo.insan buna nasıl inanır anlamıyorum.

bunlar neki daha şehitleri, şehit ailelerini kullananlarmı dersiniz yoksa tedavisi yüksek ücret gerektiren küçük kız çocukları için gelen spamlarmı benim anlamadığım bunları forwarlayınca ne şehit ailelerine nede hasta birine para yardımının yapılabileceğine inanan insanların olması ne diyelim çağ teknoloji çağı ama cahillik aynı

walla gelmesi değil herkese geliyor o numarayı aradığınızda başka biri çıkıyor zaten microsoft asla böle bişey yapmaz...Olduda yaptı diyelim.Türkçe yazı göndermez 1 matematik öğretmenide devretmez kanmayalım arkadaşlar sanalda para diye bişey yokki...;)

Sanki para kazandırsa hesap numarası vs olmadan kazandırıyor da herkes inanıyor

Yaklaşık 2 yıl kadar önce bana da gelmişti. Dikkate almamıştım o zaman, şimdi yine dikkate almam. Yakın zamanda eşime geldi aynı mesaj, bana sorduğunda mail'in sahte olduğunu itibar etmemesi gerektiğini söyledim.
İnsanların sanal alem konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Boşu boşuna zaman ve bant genişliği kaybına neden oluyorlar ister istemez.

Ya bir ara banada böyle abuk subuk şeyler geliyordu. Yok bu mesajı 2 gün içinde bilmem kaç kişiye yollaman lazım yollamassan başına 3 vakte kadar kötü bişey gelicek ailenden biri ölücek vb. Bana çok komik geliyordu gülüp siliyordum. Konuda bahsedildiği gibi Bill Gates para dağıtıyor başlığı altında bir mail almıştım onu sildim. Sonra yattım uyudum :D

Bu maili 7 kişiye gönder yoksa bu akşam öleceksin.Bu maili 15 kişiye gönder yoksa sevgilin olmayacak.Muhahaha.Böyle şeylere inanmayın.Adamlar maili yayarken gönderilen bölümüne kendi mail adreslerinide yazıyolar.Siz maili başkasına gönderince mailiniz bu adamlarada gönderildiği için oradaki mail adreslerini görebiliyolar.Sonra o mail adreslerini şirketlere parayla satıyolar.İnanmayın böyle boş safsatalara.Siz birine mail gönderdiniz diye kimse size para vermez.

Microsoft Türkiye bile bizi kandırıyo :)
Tabi akıllı adamlar mesajları kendileri gönderip paralarada konacaklar..yermiyiz biz :)

Haâla bu mesajlara inanlar var mı diyeceğim ama demek ki var yoksa 2 sene önce gördüğüm bu mesajı tekrar görmezdim :)

He tabi herkes çok akıllı ya, kimse göndermiyor zaten birbirine , ondan geliyor bu mesajlar bize ortalama 6 ayda bir. Aziz Nesin'i rahmetle anıyorum bu vesileyle tekrar.

microsoft reklam yapmak için adam başı 25000 avro ödeyeceğine önce windowsu bedava dağıtır... hiç mi okuduğu şeyi yorumlama yetisi yok bu insanlarda neler düşünüyorlar nelere inanıyorlar ya, 25bin avro reklam masrafıymış.. üstelik gönderen her adam başına bu kadar veriyorlar.. ben de çok çektim bu tür postalardan.. bir de denemesi bedavaymış.. hayır bedava değil kardeşim rahatsızlık verdiğin onlarca insan var zamanını boşa harcadığın, bedava değil büyük külfeti var bu denemenin... babasının arkadaşıymış patricia teyzesiymiş töve tövbe yaa sinirlendim yine...
aslında inanıp gönderen insanların da fazla suçu yoktur, aşağıda bir arkadaşımızın da dediği gibi insanların sanal alem konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor...

bence bu haberi herkese forward etmek lazım,en başta matematik öğretmeni,yasaları bilen avukat ve sevgili patricia teyzeye,insanların zamanını boşuna çalmasınlar,ha bu arada burdaki haberi içeriğini değiştirmeden gönderirlerse microsoftun iki katını vercem,denemesi bedava ne de olsa sanal para dimi yani matematik öğretmeni,avukat,patricia teyze triosu...

herkesi uyaralım yaV
HADİ uyarı mesajı yazıp herkese gönderin yoksa çevrimiçi olamayacaksınız

Microsoft Türkiye genel müdürü Çağlayan Arkan'dan, bir uyarı:
“Microsoft” adına gönderilmiş ve 350.000 dolarlık ödül kazandığınızı belirten mesajın doğruluk payı yoktur.
http://caglayanarkan.spaces.live.com/

Tam Yazısı:
13 Mayıs
“Microsoft” adına gönderilmiş ve 350.000 dolarlık ödül kazandığınızı belirten mesajın doğruluk payı yoktur.


Microsoft Corporation sizlere gönderilen e-posta da iddia edilen bir çalışma içerisinde kesinlikle değildir. Bu mesajlar “Yemleme” (Phishing) olarak adlandırılır. Yemleme (Phishing) terimi, Bilişim Sözlüğü 2005’te (Bülent Sankur, Pusula Yayıncılık), “Yasal bir kuruluş görüntüsü altında kullanıcılara sahte elektronik mesajlar yollayıp, daha sonra çalıntı kimlik olarak kullanma amacıyla kişisel özel bilgileri toplama.” olarak tanımlanmaktadır.Microsoft, yemleme ile küresel mücadele girişiminde tüketicileri eğitmek, suçluların yasal takibini sağlamak ve yemleme tehdidine karşı teknolojiler geliştirebilmek için yasal merciler, çok sayıda sektör ve hükümetle bir arada çalışmaktadır.Bu sahte e-posta yasal kurum ve kuruluş görüntüsü altında geliyor gibi gözükerek mümkün olduğunca fazla e-posta adresine dağıtımının sağlanmasına ve bu yolla toplanan kişisel kimlik bilgilerinizden ana dağıtıcının kötü niyetle çıkar sağlamaya çalıştığı sahte zincir e-postalara bir örnektir.Sizlerin bu konuda yapabilecekleriniz:• Zincir e-postaları iletmeyin. E-posta adresinizin kimler tarafından görüleceğini denetleyemeyeceğiniz gibi, asılsız haberlerin veya virüslerin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, istenmeyen posta gönderenlerin zincir e-postalar başlatarak e-posta adreslerini toplamaya çalıştıklarını bildiren raporlar bulunmaktadır.• Internet güvenliği konusunda eğitim ve bilinçlenmenin önemine inanan Microsoft, kullanıcılarını bu konu hakkında web siteleri üzerinden sürekli bilgilendirmeyi amaçlıyor. Bilgi için :

http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/default.mspx, http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/email/phishing.mspx veya http://www.microsoft.com/turkiye/guvenlik/default.mspx sayfalarına göz atabilirsiniz.• Yığın e-posta (Spam) ve Yemleme yöntemiyle dolandırıcılıklarda (phishing) e-posta kimlik tespitinin önemine inanan Microsoft, bu doğrultuda sektör liderleri ve bağımsız kuruluşlar ile işbirliğine gidiyor. Daha fazla bilgi için: http://www.microsoft.com/mscorp/safety/default.mspx ve http://www.truste.org/about/sender_id_industry_letter.php• Yazım ve gramer yanlışları ile biraz değiştirilmiş bir Web adresi: Aldatıcı yazım değişikliği yalnızca dikkatlice bakılarak görülebilir. Örneğin, www.microsoft.com şu şekillerde görünebilir: www.micosoft.com, www.mircosoft.com veya www.microsoft-tr.com.• Okuduklarınız gerçek olamayacak kadar iyi şeyler vaat ediyorsa, büyük olasılıkla gerçek değildir.• Uyarıcı iletiler : Suçlular, düşünmeden yanıt vermeniz için bir acil durum hissi oluşturmaya çalışır.• E-posta veya anlık ileti adresinizi paylaşırken dikkatli olun: Birincil e-posta adresinizi yalnızca tanıdığınız kişilere verin. E-posta adresinizi büyük Internet dizinlerinde ve iş bulmaya yönelik Web sitelerinde listelemekten kaçının. Hatta, aşağıda açıklandığı şekilde gizlemeden, Web sitenizde bile yayımlamayın.• Yalnızca Web işlemleri için kullanmak üzere bir e-posta adresi oluşturun. Birincil e-posta adresinizi gizli tutmak için ücretsiz bir e-posta hizmeti kullanmayı düşünün. Bir hizmette çok fazla istemeyen posta almaya başladığınızda, bırakın ve yeni bir hizmete geçin.• Çözülmesi zor bir e-posta adresi adı oluşturun. Harf, rakam ve diğer karakterlerden oluşan bir birleşim kullanın. Örneğin, Can2Etik9@example.com veya 0ya_K0c@example.com ("O" harfi yerine sıfır kullanılmış). Araştırmalar, bu gibi adlar kullanan kişilerin daha az önemsiz e-posta aldığını göstermektedir.• E-posta adresinizi bir haber grubu, sohbet odası, bülten tahtası veya başka bir ortak Web sayfasına gönderirken gizleyin. Örneğin, CanEtikan @ example NOKTA com. Bu şekilde, bir insan adresinizi anlayabilir ancak istenmeyen posta gönderenlerin kullandığı otomatik programlar genellikle anlayamaz.• Önceden işaretlenmiş onay kutularına dikkat edin. Çevrimiçi alışveriş yaptığınızda, şirketler bazen e-posta adresinizin diğer taraflara satılmasını veya verilmesini kabul ettiğinizi belirten onay kutularını önceden işaretlenmiş olarak gösterirler. Sizinle iletişim kurulmasını istemiyorsanız onay kutusunu temizleyin.• Banka, alışveriş, bülten gibi Web tabanlı hizmetlere kayıt olurken, farkında olmadan gizli bilgileri paylaşmayı kabul etmediğinizden emin olmak için e-posta adresinizi vermeden önce gizlilik ilkesini dikkatle okuyun. Gizlilik ilkesi, sitenin size ait bilgileri paylaşıp paylaşmayacağı veya nasıl paylaşacağı ile ilgili koşulları ve durumları açıklamalıdır. Bir Web sitesinde bir gizlilik bildirimi yoksa, işinizi başka bir siteyle yapmayı düşünün.

İyi oluyor :)
Herkese öğüt verelim bu mesajı yaysınlar böylece sapla saman birbirinden ayrılırda adam gibi kullanıcılar interneti kullanmaya başlar.

microsoft günahını vermez beaa zıhıhıhıhı

Aziz Nesin e hak vermemek elde değil..
Bu tür mailler birincil mailime gelirse ve gönderen tanıdığım biriyse önce bu tür maillere inanıp forward etmemesi için uyarıda bulunuyorum. Aynı şeyi tekrar ederse engelliyorum yada gönderdiği mailin konusunu bile okumadan siliyorum.
Tanımadığım biriyse zaten konusunu bile okumadan siliyorum. Zira adam gibi haberleşme amacıyla mail kullanan kimse kalmadı. Sadece üyelik aktivasyonu için kullandığım bir mail oluşturdum isteyen istediği kadar spam göndersin. Aktivasyon maili gönderen sitelerin de %99 u zaten satmak için yada kendi reklamlarını göndermek için mail topluyor. Harcanan zamana yazık

Merhabalar, evet çok alçakça yapılmış bir e-posta bence de bu maalesef bana da gelmişti baya bir önce ama bundan sonra daha dikkatli olmamız gerekir bizimde çok haklısın artık e-postaları millet hack,virüs,spam gibi şeyler için kullanıyor yazık valla yazık ne diyim İNŞALLAH bir daha böyle şeyler olmaz hayırlı günler.

burada tek zeki kişi var. o da bu mesajı yazan kişi. bu maili oluşturan beyinlere helal olsun diyor, gözlerinden öpüyorum: Sağolun arkadaşlar memleketin internet düzleminde nerede olduğunu görmemize yardımcı oluyorsunuz.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Microsoft'un daha önce bu konuda yaptığı açıklama
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir