Microsoft "rüşvet" mi veriyor?

Microsoft'tan, Windows Phone'u desteklemeleri için dev telefon üreticilerine "rüşvet!"

  • Cem Şancı
Microsoft "rüşvet" mi veriyor?

Microsoft'un Nokia'yı satın alması, telefon üreticileri arasında büyük bir infiale neden olmuştu. Basına çok yansımasa da, bir zamanlar işletim sistemine destek verdikleri Microsoft'u artık kendi pazarlarında bir telefon üreticisi rakip olarak görmek özellikle Windows Phone sistemli telefon üreten diğer üreticiler için hoş bir sürpriz değildi.

Bu rahatsızlığın farkında olan Microsoft'un ise, telefon üreticilerine, Windows Phone telefon üretmekten vazgeçmemeleri için yüklü teşvikler vereceği söyleniyor. Ayyuka çıkan ilk söylenti, Samsung'un Windows Phone sisteminden vazgeçmemesi için Microsoft'tan 1 milyar dolar alacağı yönünde... Ayrıca ZTE içinden bir kaynak da, Microsoft ve Nokia evliliği haberi duyulduğunda, Microsoft'un tüm üreticilere benzer teklifler yaparak onları Windows ekosisteminden ayrılmaktan vazgeçirdiğini söylüyor.

Kısacası Microsoft, HTC, ZTE, Samsung gibi önemli telefon üreticilerine hatta LG'ye bile, Windows Phone sistemli telefonlar üretmeleri için milyarlarca dolarlık "teşvik" verecek gibi görünüyor. Bakalım bu "sübvansiyonlar" sayesinde Windows Phone sistemi, Android ve iOS karşısında hızlı bir yükseliş yakalayabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bugüne kadar üretilmiş en sanatsal işletim sistemi Windows Phone param olsa ben bile desteklerim. Diğerlerinde hep aynı ikonlar, benzer arayüz sıkıldık. Alacam bi Lumia sonunda

Artık LUMİA'cılar düşünsün. Pes doğrusu...

vermezse kendi kaybeder zaten :)

şık değil ama para herşeyi konusturur diyorlar kendilerince ne diyelim eğer haber doğru ise yükselirler umarım...

Lumia kullanan biri diğer işletim sistemlerini görsel olarak beğenemez bence,symbian hariç diğerleri çok sade ve görsellikten uzak ve sıkıcılar.nokia iyiki wp ye geçti

Tutarsız bir strateji! Boşa giden paralar, yıkılan hayaller...<Cleverman>

Sadece Üreticilere olsa iyi.Bir de haber siteleri ve yorumcuları var....

@15 Ara 2013 20:06 Kullanıcılara da para veriyordur kesin, Windows Phone satın alsınlar diye... Hadi herkesi geçtim, Steve Wozniak'a da mı para veriyorlar? (Steve Wozniak Windows Phone ve Windows 8'i beğendiğini, ve şu anda Microsoft'un en yenilikçi firmalardan biri olduğunu söyledi. Wozniak'ın kim olduğunu ve neden örnek verdiğimin sebebini bilmiyorsanız zaten...)

nasıl bir ticaret anlayışı ? windows phone da lisansız olsa android den daha hızlı yayılır. lisans parasından vazgeçmiyor milyar dolar dağıtıyor.

Windows phone sisteminin bugünlere gelmesinde samsung un yada zte nin ne kadar yararlı olduğu oldukça tartışılır. ios üreten kaç firma var, iyi bir şey yaparsan sorun kalmaz.

Google ın ve apple ın sektörde tekel olmaması için nokia harici firmaların da wp üretmesi gerekli ama bunun için seçilen yol pek etik değil gibi? Wp8 android gibi, performans göstermek için yüksek sistemlere ihtiyaç duymuyor.ios kadar sağlam.bu androidli sistemlere göre daha stabil,kararlı telefonlar demek..

Bende bir lumia alacağım

şu metroyu windows koseptinden tamamen temizle . artı pc uygulamalarını cepte kullanalım o zaman yok satarsın mikrosoft efendii..yoksa batıp gidecen

@16 Ara 2013 02:47 Güzel bir düşünce. Microsoft ta bunu düşünüyor. Ama ne zaman yapacak belli değil. Windows Phone işletim sistemi ile Windows işletim sistemini bir birine en yakın hale getirmek diye bir projeleri var kim bilir belki bir sonraki işletim sisteminde olur.

bide bazı firmalara geliştirdikleri oyunu Windows Phone platformunda yayınlamasın diye para verenler var ! Yanlız 1 Milyar dolar çok ciddi bir rakam hiç inandırıcı gelmedi üstelik Samsungun Windows Phone satışlarında ne kadar payı oldğunu düşününce ve üretilen her windows phone lu telefondan 30 dolar işletim sistmei lisansı aldığını hesaba katarsak , çok saçma bir var sayım bence !

Sen de yorum yaz