Microsoft Security Essentials etkili mi?

MS'in bedava anti-virüsü Security Essentials ne kadar başarılı? En büyük hatası ne? İşte cevaplar...

  • Ali Güngör
Security Essentials olumlu not aldı
Microsoft belli konularda çok başarılı

Bağımsız test laboratuarı AV-Test.org'un Microsoft Security Essentials testi yayınlandı. Ücretsiz sürümleri yaygın olarak kullanılan AVG ve Avast gibi anti-virüs paketleriyle kıyaslanan bu ücretsiz ürün olumlu not aldı. Görünen o ki Microsoft'un ücretsiz anti-virüs yazılımı iyi bir tespit yeteneğine sahip olsa da temizlemede o kadar başarılı değil.

Security Essentials'ın en büyük avantajı Microsoft'un ürünü olması ve Windows sistem dosyaları konusunda yanılmaması. Bazı anti-virüs yazılımları bu konuda yanlış kararlar verebiliyor ve düzgün sistem dosyalarını karantinaya alarak sistemde sorunlara sebep olabiliyor.

Haberin devamında: Hızı, başarılı yanları ve büyük hatası...

Hızı, başarılı yanları ve eksiklikleri...

Tarama hızı iyi olan yazılımın kök dizin temizleme özelliği başarılı. Piyasadaki güçlü anti-virüs yazılımlarına göre en büyük dezavantajı, davranış değerlendirmedeki zayıflığı. İmzası veri tabanına alınan zararlıları kolayca bulan SE, henüz tanımlanmamış zararlıları davranışlarına bakarak tespit edemiyor ve bu durum en büyük hatası olarak göze çarpıyor. Bunu yazının devamındaki temiz dosya taraması sonuçlarına bakarak görebilirsiniz.

Security Essentials'ın temizlik sürecinin de geliştirilmeye ihtiyacı var. Zararlı yazılımların kapattığı Windows firewall'u, zararlıları temizledikten sonra açmıyor. Zararlıların değiştirdiği ayarlar düzeltilmediği için güvenlik riskleri devam ediyor. Bu da ikinci en büyük zayıflığını oluşturuyor.

SE zararlıların kaçta kaçını yakalayabiliyor?

Listeden bulmakta başarılı ama virüsleri davranışlarından anlayamıyor

AV-Test.org, Microsoft Security Essentials'ı 3,732 zararlı örneğine karşı test etmiş. Bütün örnekler başarıyla tespit edilerek engellenmiş. Bu tehlikeler en yaygın ve standart testler, zaten burada bir başarısızlık beklenmiyor. Daha sonra Windows XP üzerinde yapılan testte virüsler, solucanlar, botlar, trojenler ve daha fazlasını içeren 545,034 örnek zararlıyla yapılan testlerin başarısı ise yüzde 98.44. Yani çok başarılı.

Testler bununla da kalmıyor, reklam ve casus yazılım testinde 14,222 örnekte, yüzde 90.95'lik bir başarıyla 12,935 tanesi yakalıyor. 600.000 temiz Windows, Office ve türlü dosyada yapılan taramada ise hiç yanlış tespit olmaması dikkat çekici.

Başta da belirttiğimiz gibi SE'nin en zayıf yani heuristic taramada yazılımların davranışlarını anlayarak tespit oluyor. Bu türden örneklerin hiçbiri tespit edilememiş. Sadece anti-virüs özelliği sunan yazılımların ortak zayıflığı, SE'de de mevcut.

İndirme bağlantısı, konuyla ilgili ilginç detaylar, anti-virüs testleri için tıklayın:
Microsoft Security Essentials çıktı
Kaspersky, Microsoft Security Essentials'ı yorumluyor
Güncel virüs tarayıcılar yarışıyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Heuristic doğal olarak ücretli ürünlerde mevcut. Microsoft en fazla 6 saatte bir virüs imza veritabanın güncelleyior. Şahsen kullanıyorum ve bedava bir yazılıma göre tanıma oranı ve performansı ile süper. Flash bellek virüslerini de engelliyor.

Yeterli değil ama hiç yoktan iyidir.

win7 64bit ve xp professional 32 bit işletim sistemlerine kurdum,kullanıyorum,ms. biraz daha geliştirirse paralı hale gelir.

Eh temizlemek istemez tabi Windowsun kendisi adeta virüs bağrına basmış virüsleri çıkartamaz.

Bedavanin bundan iyisi §amda kayisi;hicte azimsanmayacak bir oran %98.44,umarim ücretliler artik fiat politikalarini gözden gecirirler artik.

Uleyn microsoft antivirus şirketlerini de aç bıraktın ya senden korkulur :)

Microsofttan kalitesiz bir ürün beklenemezdi zaten.

İleriki sürümlerinde bu sorunlarınıda hallederler umarım.

Yazılım yapıyorsun madem korumasınıda yap!!! en baştan yapması gerekirdi, gecikmiş bir uygulama bence ama yinede iyi olmuş

evet cok ıyı iş cıkarıyo

Bağımlılığı arttırmak için izlenen güzel bir politika artık kullanıcı degil esir duruma düstük desek yeridir

ek özelliklerin eklenmesi amacından ve adından dışarı sapar. aslında yapabilirler de fakat haksız rekat ortamı, tekelcilik gibi davalar peşini bırakmaz. ben başarılı buluyorum kullanıyorum da nedeni ise fazlaca virüsle işim olmadığı için daha uygun geliyor :)
temizlemek istemez yorumuna ise katılmıyorum çünkü microsoft Virüs kapma itibarını ücretsiz iyi bir yazılımla bir nebzede olsa yıkabilir. keşke kurulumla birlikte gelseydi, o zaman etkileyen zararlı sayısı %90 düşer ve %90 güvenliği artardı, ayrıca geri kalan %10 luk kısımda ilerde yok edilirdi.
"Bal tutan parmağını yalar :)"

Bedava olduğunu kim söylemiş? Microsoft bu antivirüsü lisanslı işletim sistemleri için hazırladı.

Bence antivirus degil de guvenlik uygulamasi olarak dusunmek gerekiyor. Sonucta sistemde bunu kullananlar bence ilerde cikabilecek aciklardan daha az etkilenecektir diye dusunuyoryum. Sistem acigi kapatilmasa bile veritabani guncellenerek saldirilar engellenebilir sanirim ?

Aynı anda iki taratma yapamadım..Test amacıyla elimde olan 6000virüslük rar dosyasının içindeki tüm virüsleri buldu ancak silerken çpk ağır davrandı ve kilitlendi...

Ayrıca çok geç cevap veriyor..En basit eicar virüs kodunu bile 5 saniye sonra farketti...

en sinir bozucu yanı otomatik güncellemeleri hep açık tutuyor.Beraber cpu yu çok sömürüyorlar tabi

Aman infoman in dedigini avrupa birligi duymasin. Yine msin basina bela olur. Entegre antivirus mu. Hemen al sana ceza.

hiç yoktansa avast'dan iyidir.

bilgisayarı aşırı kasıyor kötü:((

bu antivirüste aynı vista gibi sistemi kasıyor

hadi bakalım gümbür gümbür bekliyoruz :)

türkiyede indirilmiyorki. ne yani

arkadaşımda mac varsa bu microsoft gibi mac'i bulunca kapamasın konuşmayı muhahahahaxD bende orijinal microsoft kullanıcısıyım

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
arkadaşımda mac varsa bu microsoft gibi mac'i bulunca kapamasın konuşmayı muhahahahaxD bende orijinal microsoft kullanıcısıyım

Orjinal microsoft değil, orjinal windows :D XD

Kaspersky Pure Full Sürüm.. Kaspersky İnternet Secrtury 2011. Avira Antivir (En cokda buna güvenirdim :( )... Ama Microsoftun Virus Programını yükledim 2 bilgisayarada tabi önce diğer virus programlariyla tarattım full olarak ve zip dosyaları dahil.. Neyse kaldirdim.. Microsoftu Kurdum En Rahat en güzel virus programıyla tanısmıs oldum Full sistem taramada 120 Mb ram fazlasını asla gecmedi.. Bosda 40 mb kullnıyor.. Ve 8 Senelik arşivimi devamli kspsky eset avira ile koruyordum Ama microsoft bir başdı 4 * lık trojan keylogger backdoor ne varsa temizledi (12 tane cıkmısdı sanırım) .. Artik en iyisi microsoft bence...

konuyu hortlatıyım :D bende bu programı kullanıyorum ve çokda işe yarıyor (orjinal windows 7)

bende kullanıyorum (konuyu hortlatmak istedim)

BEN HALEN WİNDOWS XP KULANICISIYIM VE AVAST KULANIYOM BİİGİSAYAR HİÇ KASMA YOK ÇOK MEMNUNUM

Sen de yorum yaz