Microsoft Security Essentials mercek altında

Microsoft Security Essentials: Ücretsiz antivirüs ile Windows güvenlik çemberi iyice güçleniyor...

  • Ceyhun Seval
Windows kullanıcılarına özel bir antivirüs
Microsoft'tan ücretsiz antivirüs yazılımı

Windows'un artık kendine özel temel bir zararlı yazılım koruması var: Security Essentials 1.0. Daha deneme aşamasındaki yazılımı sizler için inceledik.

İlk olarak geçtiğimiz senenin Kasım ayında karşımıza "Morro" kod adıyla çıkan Microsoft'un ücretsiz antivirüs çözümü bu sefer yeni bir isimle denenmek üzere karşımızda: Microsoft Security Essentials (MSE). 2009 sonuna kadar tamamlanacak yazılım Windows XP (SP2), Vista ve Windows 7 kullanıcıları için 32 ve 64bitlik sürümleriyle tamamen ücretsiz.

İçerik

MSE'de hem açılan ve arka plandaki dosyaları eş zamanlı tarama hem de istendiğinde belirli bir dosya grubunu tarama özellikleri mevcut. İsterseniz bir dosyayı, bir arşivi ya da bir klasörü bağlam menüsünden anında tarama başlatabiliyorsunuz. Antivirüs tarayıcısının motoru ve virüs tanımları Windows Live OneCare'de olduğu gibi Forefront Client Security tabanlı. Ama Haziran'da satışına son verilecek OnceCare'in aksine MSE'de performans optimizasyonu veya ağ organizasyonu gibi ek işlevler yok.

Tarama kalitesini ölçen antivirüs uzmanları 1,3 milyon zararlıdan %87,1'ini bulan Live OneCare için 2009'un başında "orta" tanımını yapıyorlardı. Mayıs sonuçları ise MSE'nin başarısını arttırdığını gösteriyor.

Ama bu başarı testleri büyük oranda yazılımın ve virüs tanımlarının güncellenme sıkılığı ile de bağıntılı. Bu konuda Microsoft'un antivirüs motorunu her ay sistem güncellemeleri ile birlikte yenileyeceğini düşünüyoruz. Virüs bilgileri ise günde en az üç kere güncellenmeli. Bunun dışında MSE'nin süpheli verileri için doğrudan çevrimiçi tanımları (Dynamic Signature Service) tarayabiliyor olması bir artı. Microsoft güvenlik topluluğu Spynet ile birlikte bu hizmet en hızlı şekilde yeni virüslere karşı güncellemelerin yapılmasını sağlayacaktır. Tabi MSE'nin Microsoft Defender gibi sistemi truva atlarından koruyacağını da herhalde hatırlatmaya gerek yok.

Performans ve Kullanım

Tam taramada işlemci kullanımı %50.

Hızlı bit taramada tarayıcı, sistem işlemcisinin %50'sini kullanıyor. Sade ve kolay anlaşılır arayüz ile beraber tarama sırasındaki bellek kullanım miktarı 150MB. Eş zamanlı tarayıcı ise hissedilmiyor bile.

MSE'nin kurulumdan sonra otomatik olarak oluşturduğu bir zamanlı tarama görevi sadece bilgisayarın açık olduğu ama kullanılmadığı durumda başlıyor. Yükleme sırasında tarama yapılması ve güncel virüs tanımlarının alınması da yine güzel bir uygulama. Kurulum sırasında oluşturulan geri yükleme noktası ise kullanıcıyı oluşabilecek herhangi bir kurulum hatasının sisteme zarar vermesinden koruyor. Yazılımın bizim dikkatimizi çeken tek negatif yönü ise tam bir sistem taramasının (45GB) bir saati aşan süresi. Virüs taşımayacak güvenli dosyaların taramadan çıkarılması da ikinci taramanın kısalmasını sağlamıyor.

Başarılı Kullanıcı Arayüzü

MSE'nin arayüzü yalın ve kolay anlaşılır.

MSE'nin arayüzü oldukça başarılı. Durum bildirileri ve renkle vurgulanan bilgisayar simgesi bilgisayarınızın güvenlik durumunu açıkça gösteriyor. Yazılımın bütün işlevleri dört sekme üzerinde toplanmış. "Home" sekmesinde yazılımın ve bilgisayarın durumu ile tarama başlatma seçenekleri var. "Update" sekmesinde el ile bir güncelleme başlatabiliyorsunuz. "History" kısmında ise o ana kadar bulunan zararlılar ve bunlara karşı yapılan eylemler yer alıyor.

Bütün ayarlar ise "Settings" sekmesinde. Burada tarama zamanlamalarını, zararlı bulunduğunda uygulanacak standart eylemi ve eş zamanlı aramayı ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca buradan istediğiniz veri türlerini uzantılarını kullanarak taramalardan muaf tutabiliyorsunuz.

Sessiz sedasız tarama
Ama temel olarak ayarlarla oynamanız gerekmiyor. Bu ayarlar çoğunlukla uzman kullanıcılar ve sistem yöneticileri için tasarlanmış. MSE bu ayarlarla arka planda sessiz sedasız çalışıyor. Bir zararlı bulduğunda ise sizi bir açılır pencere ile uyarıyor.

Sonuç

Microsoft Security Essentials'ın erken test sürümü bile bizde olumlu bir etki bıraktı. Özellikle hala bir güvenlik yazılımı edinmemiş kullanıcılar için MSE biçilmiş kaftan. Bu arada MSE ile Microsoft güvenlik duvarı, kullanıcı hesap denetimi ve daha güvenli web tarayıcısı ile güvenlik çemberini daha da güçlendirmiş oluyor.

MSE'nin kullanıcıya sunulacağı tarih daha tam belirli değil. Microsoft "2009'un sonu" demekle yetiniyor. MSE, ilk önce 75.000 deneme sürümünün dağıtılacağı beta test sürecinin sonunda büyük olasılıkla Windows 7 ile beraber kullanıcılara sunulacak. Windows sistemiyle bütünleştirilmesi ise pek olası değil. Çünkü Dell ve Toshiba gibi büyük üreticilerin hemen hemen hepsi bilgisayarlarını kendilerinin belirledikleri bir güvenlik yazılımı ile dağıtıyorlar. Ayrıca Microsoft'un Internet Explorer davalarından dersini almış olduğunu düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Şu anki sürümünü bilmem ama nihai sürümünün Avast'ın bedava versiyonundan iyi olacağına eminim. Zaten Avast'tan kötü olacaksa hiç çıkarmasınlar piyasaya

"Yazılımın bizim dikkatimizi çeken tek negatif yönü ise tam bir sistem taramasının (45GB) bir saati aşan süresi. Virüs taşımayacak güvenli dosyaların taramadan çıkarılması da ikinci taramanın kısalmasını sağlamıyor."

işte en önemli konulardan biri... elbetteki artık 45-50gb değil 450-500 gb verilerle çalışıyoruz..

Gerçekten Çok Güzel Oldu Microsoft Bu Programla Çoğumuzu Antivirüs Yazılımı Aramaktan Kurtaracak Ama Önemli Olan İyi Bir Yazılım Olması Deneyen Varsa Yazsın

ben kullanıyorum çok kullanışlı bir antivirus programı yapmışlar tebrikler.sistemi hiç kasmıyor

kendi kendisini koruyan işletim sistemi durumuna gelmiş görünüyor.Sizi mi koruya yoksa kendisini mi koruya ya da hepsini bir den mi yapıyor yoksa tam kayıt ederseniz bu işletim sistemini ver kayıt ettiğiniz yer eviniz ise evde çalıştıracağınız anlamına geliyor bu şey dizüstü ise hem evde hem de çeşitli yerlerde olabildiği gibi güvenli güncellemeler için de mutlaka tavsiye edilenler den birini tercih etmeniz gerekiyormuş siz birini tercih edin 30 gün içinde satın aldığınızda kurulum anahtarını ya o ilgili alana yazarsınız ya da tekrar kurulum yaparsınız.Ancak iyisimi en kalitelisini tercih etmek ve Türkçe desteği olanından başlamak....cep telefonunu da alınca bu şeyin türkçe desteği olup olmadığını öğrenip onunda aynı şeyiyle birlikte kullanmak gerekiyor destekleneme kuvvetli olması için demek istedim...ve istiyorum ki bir internet kafe ye girdiğim de benim kullandığım güvenlik korumasının aynısına sahip olan pc den yararlanmak bazen diz üstünü yanımda taşıyamıyorum da.....böyle yerler için herhalde anında tanınmak için ilgili güvenlik programı tarafından ayrıca bir şey gerekiyor mu?

windows search ile neredeyse aynı güzergahı tarıyor....nasıl oluyorda diğerleri daha kısa sürede tarıyor o da belli değil.Ancak bir şeyi eksik sanki görmüyorlar internet tarayıcıya toolbar kuruyor bazıları ancak windowsmedia ya böyle bir şeyi kuramıyorlar niye o cephe de açıklığı nasıl örtüyorlar ki....

bende kullandım cok güsel bir anti virüs ama tek eksigi güncellemenin uzun sürmesi ve virüs uyarılarını gec wermesi tabiki beta oldugu icin normaldir. nihai sürümde bunlar giderilir

evet. hemen çıksın geçeceğim.

en iyi ücretsiz avira
en az avira kadar iyi olmalı ki kullanalım
yoksa kim niye kullansın

kullanmayın 55 mb ram yiyor güncellemesi yavaş taraması yavaş virüs uyarısı yavaş dede gibi.avira personal kullanıyorum.ücretsizlerin en iyisi

tşkler

Nod 32 Eset smart secruity 3.0.658 hem ücretsiz hem sürekli kendini yeniliyor kasmıyor ben memnunum Antivirus ve Antispyware,kişisel güvenlik duvarı antispam modülü anlayacağınız tam kapsamlı bir koruma bence

Ben Nod32 Smart Security 3.0.658.0 kullanıyorum hem ücretsiz hem makınayı kasmıyor koruma durumı ise Antivirus ve Antispyware,kişisel güvenlik duvarı ,Antispam modülü yani sanırım tam bir koruma sağlıyor ve sürekli güncelleme yapıyor

Avira Personal- her bütçeye uygun ve güzel bence tek eksikliğiingilizce olması.
Windows Defender'ın ne olduğunu gördüm.Bence indirmeyin boşu boşuna internet faturası gelir >: |

resimlerde ingilizce bu türkçe sürümü varmı acaba

CHIP Online Notu: Henüz Beta sürümü olduğundan olsa gerek, Türkçe sürümü henüz yok.

Avira Free sürümüyle bir de spyware kurunca sorun yok. Ya da ücretsiz olarak promosyonlarla arada bir dağıtılan ücretsiz lisansları takip edip Premium Security Suite'e geçin. Başka bir şey kurmanıza gerek yok artık. Sistemi yavaşlamadan hem antivirüs, hem anti-spyware, hem firewall'a sahip oluyorsunuz. Üstelik ebeveyn kontrolü gbi ek özellikleri de var. Bence Mcrosoft her işe bulaşmaya kalkıyor. Windows Defender'ı da gördük. Bu işe yıllarını adamış bir çok firma varken Microsoft'tan hemen çok mükkemmel bir antivirüs çıkarmasını bekleyemem

Nod 32 Eset smart secruity bedava falan degil bedava kullaniyorsun ama degil

virüs sebepli Hata raporları'da microsofta zararlı tespiti için faydalı olabilir ayrıca taramaya başlamadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturması bir artı fakat zararlı tespitinde zayıf mı şuan hiçbir bilgim yok. Sisteme binen yükü gerçekten çok az fakay Norton 2009 kadar az değil. yerini sağlamlaştırmış güvenlik yazılımlarıyla yarışmak için belki erken fakat kendi sistemi tanıyan bir antivirüs programı zamanla daha başarılı olacaktır.
Güvenlik duvarı olarak windowsun güvenlik duvarını kullanması aynı zamanda defender var olması bir artı fakat windowsun güvenlik duvarı ve defender gerçekten çok zayıf defenderın başlangıç uygulaması engellendi uyarısı dışında daha ben uyarı yaptığına şahit olmadım,
MSE gelecekteki sürümlerinde tarayıpta değişmemiş dosyaları tekrar taramasa çok daha performanslı olur. Microsoft çalışanları güvenip kullanıyorsa bizim içinde sorun yok.

Bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım ben Nod 32Eset smart secrurity bedava kullanmıyorum bendeki lisansli ürün ama internette bir çok sitede kullanıma hazır proğram olduğunu arama yaptığınızda görürüsünüz ama sanırım bazı özellikleri kısıtlamalı olabilir.

Avira-Antivir kullanıyorum oldukça başarılı lisansınıda aldık kesinlikle tavsiye ederim.

windows zaten kendisi bir virüs

ben suna inanrım kaynak kodu microsfta ait windowsun ve o kaynak koduna en uygun yazılımıda kendinin üretecegine inanıyorum diger firmalar kim olursa olsun nekadar iyi olabilir kii microsoftun sistem kaynak kodu politikası tam bir gizlik düsününki windowsun kaynak koduyla oynayıop yeniş bir özellik sisteme dahil edemiyorsun bilsen bile herseyii yasal olarak geriye kalan bir databasetir ve ben de onu eset avast gibi bir firma bile oturtmussa microst gözü kapalı oturtur

Konu morro ama herkes kullandığı virus programını anlatmaya çalışıyor.Bende kaspersky diyorum...

Ben şu an deniyorum. Tek sorun internet olmasına rağmen arasıra güncellemede bağlantı yok hatası vermesi. Action Center de 2 uyarı var şuan. 2 side güncellemeyle ilgili. Ayrıca korsan windows kullanıcılarını da bulup bildiriyor ve hacktool olan wpa programlarıyla kırılmış keyleri iptal ediyor bu program. 30 gün etkinleştirme zımbırtısı çıkıyor xp de ve vista da.

kaspersky devam :))

microsoft her seyin ilkini cikarir digerleri o yoldan ilerleyerek daha ileri advanced olanlarini cikarir kullaniciya veya ozel kullanicilara cikarirlar. sahsen suna onem veriyorum yanimda tasimak isterdim bilgisayar ve interne guvenligini ayrica sohbet guvenligini. diyelim ki yanimda pc im yok ve public ortamdaki pc lerden birini kullanacagim ve uzun suren ayarlamalar yapmam gerekiyor yani kendimi guvenceye alacagim ve buna da izin vermiyorlar oysa yanimda tum ayarlamalarim dahil internet guvenligim de usb flash diskimde ve bu diskin uzerinde o internet guvenligini saglayan markanin markasi var ve usb flash memory i pc ye takiyorum tek sart size acilmis logon adinizin tam yazili olmasi ve hangi ulkenin vatandasligindaysaniz o gerekli ayarlarin o ilgili yer size hazirliyor ve siz usb flash memory i takiyorsunuz ve o marka sizin ayarlarinizi logon adinizin yazili oldugu yerlere ayalarinizi yukluyor ve her birinde siz ozel sifrelerinizi girerken ozel sorularin yanitlarini yaziyorsunuz ve ayalarmalardan sonra sizin kullanmaya baslayacaginiz pc nin ayarlarini da internet guvenligini saglayan markanin guvenlik sitesine turlu gerekli seyleri yukluyor ve hem sizi hem size ilgili yerin isyerinin veya public internet imkanini sunan internet cafenin bilgilerini yukluyir ayarliyor bi bakiyorsunuz aynen evinizdeki veya isyerinizdeki pc nizin kucuk bir benzeri desktop pc de gorunuyor.kullanim sonrasi eski ayarlarina donuyor usb flash memory i alinca. Ayrica size yazicidan dokum almaniza yardimci oluyor neler yaptiniz bunlari ayrica ev veya isyeri ayarlarina goremi kullandiniz evinize veya isyeri mail adresinize raporlarinizi gonderiyor.Dunyanin neresinde olursaniz olun size bu guvenligi rahatligi sunarken kullandiginiz pc lerin diz ustunlerin de eksik guncelleme varsa onlari da guncelliyor veya sizi uyariyor bu pc guvenli degil baskasini tercih et diyor....bakalim bunlari yapabilirlerse Kredi kartinizin yaninda bir de super ince ve buyuk bir flash memory veya mobile telefonunuzda bunlari tasimaniza yardimci olacaklar mi? Dile kolay seyahatteyken bunlar gerekli....diz ustu baska masa ustu baska mobile telefon baska flash disk bambaska boyutlari minik hizmetleri super ancak markali guvenlik daha bir baska her tur pc ninizin tum ayarlari ve kullandiginiz seylerin minigi icinde tak calistir ayarlasin otomatik kullan guncellesin kendini sizi cikar madan once istenen yerlere raporlari gondersin yedeklesin icine fotograflariniza turlu eklemeler yapin gonderin aile fertleriniz aninda gorsunler eglencenize ortak olsunlar tabii bunlar internet guvenliginizi saglayan markanin sizi ne kadar dusundugune bakar....yillik aidati da 100 olsa ve ozelliklerine gore bu 250 bile olsa dunya sizi tercih eder. digerleri mi once kullanir bilgisini alir benzerini yapabilmeye baslarken siz milyar kullaniciya ulasmis olursunuz.....mini flash marifeti mega hizmet.....

2 temmuzda microsoft ürünleri hakkındaki fikirlerimi söylemistim ve o tarihten bu yana deginde Microsoft Security Essentials yazılımını deniyorum 3 tane pcde bence gayet randımanlı calısıyor ve herherhangi bir sekilde güncellmeden dolayı bir hatayla karsılasmadım vede ücretsiz bir yazılım icin gayet iiyi ve virüs database konusundada bence basarılı ve pc yi yormayan sadece isini yapan bir yazılım tabi bunlar ilk izlenim negatif yönleride cıkrasa zaman icerisinde paylasırım

ayrıca arkadaslar markalara sponsor olmanın bir anlamı yok inceleyerek yazılım hakkındaki görüslerinizi paylasmakta yarar var kisisel bir yorum

seçimim McAFee den yana... 2-3 senedir windowsu yeniden kurmak zorunda kalmıyorum. bir your uninstaller bir mcafee başka bişeye gerek yok.

şimdi kardeşim bu virüsler gökten konmadıya bunları yapan insanoğlu ve microsoft deilmi bide onları öldürmek için antivirüs yapıyolar insafsızlık bu ...

micrrosftun bence kendi virüs yazması imkansız neden derseniz windows isletim sistemlerinin kararsız ve istikrarsız bi yazılım oldugunu ispatlamaktan öteye gecirmez fakat bu endüstrinin antivirüs yazan firmaları yazması veya yazdırması bence daha mantıklı cünki kurtuacagım bir virüs varsa virüs programına ihtiyac duyarım önce virüsü salıp sonra databasei atıyorlar ortaya bakıyorsun diorsun ki bu bana faydalı ben bu satın alayım veya bir formulle kullanayım bunu diorsun simdi hangisi daha mantıklı insanlar bence yorum yaparken önce düsünmeli sonra yorum yapmalı yorum yapabilmek adına yorum yapmamalı bu platformda kimse bizlere düsüncelerimizi paylastıgımız icin para vermiyor

ben şu an kullanıyorum trojan horse yi bile temizledi

ben yorum yazan bazı insanlara katılmıyorum demişler ki cirüleri microdoft yayıyo diye asıl şunu bilmelisiniz microsoft kendi yazılımını mahv edecek virüsü yaparsa zararını kendi çeker ve insanlar antivirüs programlarina para verir e antivirüs programcıları şirketleri microsoftun babasının oğlu deil neden bnu yapsın asıl sorun antivirüs şirketleri yayıyo o virüsleri bizlerden para koparmak için microsta helal olsun tebrik ederim bunu farketmiş ve müşterilerini bi nevi bu tuzaktan kurtarıyo

gayet iyi trojan ı bile trojan horse u bile temizliyor çok iyi.NOD32 Kaspersky gibi diğer virüs koruma programları bu tip virüsleri bulamıyor bile

valla bu antivirüs gibi bulamadım daha önceden gerçekten çok iyi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play