Microsoft: Silverlight 3 indirilmeye sunuldu

Adobe Flash Player'ın belalısı yenilendi: Microsoft Silverlight 3 bağlantıları burada...

  • Halil Mollaoğlu
Microsoft: Silverlight 3 indirilmeye sunuldu
Silverlight 3: Flash rakibinin yeni sürümü hazır.

Microsoft, tarayıcı eklentisi "Silverlight"ın 3. sürümünü indirmeye sundu. Firma, yeni sürümde Adobe Flash Player ile arasındaki açığı fazlasıyla kapatıyor.

Silverlight 3 aynı rakibi gibi yüksek çözünürlüklü videolar için H.264 codec'ini destekliyor. HD filmler tam ekran oynatıldığında Silverlight, yeni sürümde bulunan ekran kartı tabanlı donanım hızlandırmasını da kullanıyor. Ayrıca eklenti iyileştirilmiş metin ve yazı tipi işlemenin yanında vektör içeriklerine has Bitmap-Caching'ler daha hızlı çalışıyor.

Aynı zamanda "Out of Browser Capability" de yeni özellikler arasında yer alıyor. Bu özellik sayesinde Silverlight uygulamaları sağ tıklama ile tarayıcıdan çıkarılıp direkt masaüstünden başlatılabiliyor. Eğer internet bağlantısı yoksa öncelikle veriler ara belleğe kaydediliyor ve internet erişimi sağlandığında eşitleniyor.

Download: Silverlight 3

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ovvvvvvvvvvvv Out of Browser Capability bu özellik hoşuma gitti :D

Bir de internet hızlarımız bu teknolojileri kullanacak kadar hızlansa...

bu zımbırtıyı kullanan varsa flash ile arasındaki farkları deyiverin bakem...

yükledim. gerekli benim için.

hala doğru düzgün bir işe yaradığını görmedik ama :D

Out of Browser Capability Java Fx de appletlerin browserdan çıkartılabilmesinden esinlenilmiş :D Ama bunların bırakılıp HTML 5 in takibi gerekiyor. Tek dille (HTML) client tarafındaki herşeyi geliştirebilirsem niye flasha, silverlighta, javafxe ihtiyaç duyayım ki?

Microsoft'un her yeri ele geçirme çabasından bıktık artık...

flash tan 1000 kat daha iyi sistem hiç kasılmıor ama pazar adobe n elinde yapacak bişi yok microsoft adobe tahtından indirebilirse çok iyi olur silverlight kullanan sitelere girin ne dediğimi anlayacaksınız hem flashtan daha bi akıllı bu meret :)
cnr

Bir Silverlight programcısı için Flash i rakip olarak Görmüyorum

bu silverling i nasil dowland etmek oalr?

boşverin kullanmayın silverlightı falan aman yayılmasın yayıldımı ne adobe silebilirsiniz nede silverlightı çünkü adobe saten çok yayılmış durumda.İkisinide bilgisayarımda barındırmam çok sinir bozucu..Herkezin iyi sistemi olmuyor.Adobe devammm.Yeni sürümleri çıktıkça güzelleşir adobe bu iş için kurulu!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir