Microsoft'ta geçen üç ay...

Yazılım dünyasının dev ismi, Microsoft'ta geçirdiği 3 ay hakkında öyle şeyler söyledi ki...

  • Levent Öztürk
Microsoft'ta geçen üç ay...

Valve'ın kurucularından Gabe Newell geçtiğimiz yıl boyunca, özellikle Windows 8 için "büyük bir hayal kırıklığı" diyerek, Microsoft'u pek çok kez eleştirmişti. Ancak görünene göre, kendisinin eski işverenine, en azından eski çalışma arkadaşlarına, halen büyük bir saygısı var.

Newell, Code.org tarafından sağlanan ve öğrenciler ile yapılan bir Google Hangouts röportajı sırasında, Microsoft'ta çalışırken öğrendiklerinin, Harvard'ta lisans eğitimi gördüğü süre boyunca öğrendiklerinden çok fazla olduğunu söyledi. Kendisini, şu anki işine en iyi hazırlayan tecrübesinin ne olduğu konusundaki soruya, Microsoft'ta çalışmaya başlamasına dair bir hikaye ile cevap verdi:

"Benim için en değerli ve eğitici tecrübe, geleneksel olmayan biriydi. Üniversiteye gidiyordum ve kardeşimi ziyaret etmiştim. Kendisi, Washington Gölü'nün doğu yakasındaki en büyük üçüncü şirkette, Microsoft'ta çalışıyordu. Ben onu ziyaret ederken, onun sürekli çalışması gerekiyordu. Yani, kardeşimin bana etrafı gezdirmesi ve Space Needle'ı göstermesi yerine, ben işyerinde onun yanında, boş boş takılıyordum. Şu anda başkan olan Steve Ballmer, dikkat dağıttığım için bana sinirlendi ve 'Eğer tüm zamanını burada takılarak geçireceksen, en azından işe yarar bir şeyler yap' dedi. O üç ay boyunca Tom Corbett, Neil Konzen ve Steve Wood gibi kişiler ile beraber çalıştım ve muhtemelen hayatımın en yoğun ve değerli eğitim tecrübesini kazandım. Bana, nasıl profesyonel bir yazılım geliştiricisi olunacağını gösterdiler ve böylelikle, tahmin edebileceğiniz gibi, inanılmaz büyüklükte ve önemde bir tecrübe kazanmış oldum."

Newell, tecrübesinin tekrar edilebilmesinin zor olduğunu söylüyor ancak, iş olarak yapmak istediğiniz şeyi gerçekten yapmanın, öğrenmek için en iyi yol olduğunu da belirtmeyi unutmuyor. Newell'in düşüncesine göre en önemli tecrübe, işini "gerçekten ama gerçekten iyi" yapan kişilerin altında çalışmak.

Newell, konuşmasının sonunda, Harvard'ı kötü göstermek istemediğini ancak "Microsoft'ta geçirdiği üç ay içerisinde, Harvard'taki yıllarından daha fazla şey öğrendiğini" söyledi.

Bu tecrübesinin ardından Newell, Harvard'tan ayrılarak Microsoft'ta Windows üzerinde 13 yıl çalıştı. Bu 13 yılın ardından ise en bilinen markaları Half-Life oyunu ve Steam dijital dağıtım hizmeti olan Valve'ı kurdu. Valve, yakın zamanda Microsoft'un Xbox One konsolunun karşısına kendi Steam Machine konsolları ile çıkmayı planlıyor. Bu konsollarda, Newell'in bir zamanlar geliştirilmesine yardım ettiği Windows yerine, Valve'ın Linux türevi olan SteamOS işletim sistemi kullanılıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

sanki zayıflamış biraz :) eski resimlerinde wozniak gibi göbekten ibaretti :)

Açıkçası üniversite eğitiminin çok bir anlamı olmadığını söylemek zorundayım ama örneğin tıp gibi, hukuk gibi, çok fazla teknik bilgi gerektiren mühendislik bölümleri gibi bölümlerin mutlaka üniversitelerde okunması gerekiyor. Bu bölümlerin dışında üniversitelerin çok bir anlamı yok. Önemli olan ilk ve ortaöğretimdir. Ayrıca iş tecrübesi... <Cleverman>

@30 Ara 2013 19:22 Bilgisayar çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir meslektir mi demek istiyorsun? Tam tersi, bilgisayar en fazla teknik bıilgiyi gerektiren meslektir. bir oyun yazmak için bile, fizik-kimya-biyoloji, soyoloji, psikoloji, mantık, coğrafya gibi bütün bilimleri en ufak detayına kadar bilmelisin.çünkü eğlenceli bir sanal dünya yaratman gerekiyor. bunun yanında, müzik, ve görsel sanatlar da var. ve hemen carlama, bu meslekte bu haberdeki adamdan fazla ömrüm geçti. Türkiyenin yazılım ve donanımda bir varlık gösterememe nedeni teknik detayları senin gibi ciddiye almaması ve olayı ticari başarıdan ibaret bir meslek gibi görmesidir.

@30 Ara 2013 19:22 Üniversite profesyonelleşmenin ilk adımını sağlar, gerisi mezuna kalmıştır. Herkes her şeyi öğretemez, herkes de her şeyi öğrenemez. Üniversite hayatı boyunca önemli olan temel bilgiyi öğrenmek ve hangi alt başlıkta uzmanlaşılması gerektiğine karar vermektir. Her yer avukat dolu deniyor, herkes ceza avukatı olursa, tabi ki her yer avukat dolar. Her yer işletmeci olur, muhasebeci olur, fizikçi olur, matematikçi olur.

Besle kargayı, oysun gözünü :)

Hayırlısı..

MS'yi bırakta asıl işin olan oyun yap paso konuşuyon.

@30 Ara 2013 20:59 Buraya yorum yazmayı öğrenmişin işte sen daha iyisini yaparsın değil mi!

Adam kinaye yapmış tabii anlayana

apple batıyordu microsoft kurtardı google ibm'in hediye ettiği 3 bilgisayarla kuruldu yani boynuz kulağı geçiyor arkadaş

Half-Life 3 nerede kaldı ulaaaaaaan!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost