Microsoft'tan Asus'a netbook kıyağı!

Linux ve Chrome OS derken netbook'lardaki XP egemenliğini kaybetmek istemeyen MS dev bir adım attı.

Microsoft'tan Asus'a netbook kıyağı!
Daha çok Asus netbookta Windows göreceğiz

PC'lerde işletim sistemi ve ofis standartlarını Windows ve Office ile elinde bulunduran Microsoft, gelişmelerden endişeli. Linux bazlı ücretsiz işletim sistemi, ücretsiz ofis yazılımlarıyla beraber satılan netbookların piyasa payını artırması daha şimdiden Microsoft'u düşündürmeye başladı bile.

Hafif, şarjı uzun süre dayanan ve özellikle internet ihtiyaçlarına yönelik netbooklar gün geçtikçe popüler hale geliyor. Google'ın arama konusundaki piyasa hakimiyetinden zaten çekinen Microsoft, her yönden karşılık vermeye çalışıyor. İşletim sistemindeki piyasa payından vazgeçmesi mümkün olmayan Microsoft, iddialara göre yeni ve popüler bir platform olan netbooklardaki piyasa payını korumak için yeni bir hamle yaptı ve Asus netbooklara Windows işletim sistemini uygun fiyatlasundu. Yine iddialara göre netbook piyasasındaki yeri büyük olan Asus, ürünlerinde ağırlıklı olarak Windows'u tercih etme kararı aldı. Dün yayınladığımız haberimizde, Asus ve diğer dev PC üreticilerinin Chrome OS hakkında ne kadar olumlu yorumlar yaptıklarından bahsetmiştik. Görünen o ki Microsoft, Chrome OS'un önünü, daha en baştan kapatmak için çok ciddi çalışıyor.

CHIP Online yorumu:
Sonuçta bu rekabetten karlı çıkan tüketiciler, özellikle de masaüstünde Windows kullananlar oluyor. Yine de rekabet istenen boyutta değil. Kullanıcılar Windows ile birlikte gelen netbooklarda hala ofis Microsoft yazılımlarına ücret ödemek zorunda. Fiyatlar düşmüş de olsa Windows, netbooklara ek bir mali külfet yüklüyor. Bu da rakipleri için büyük bir avantaj oluşturmaya devam ediyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

MS, en baştan Chrome OS'nin önünü tutmaya çalışmasaydı sonra hiç tutamayabilirdi. Ama netbookların kullanım amacı internet ve bu yüzden Chrome OS tercih edenlerde gün geçtikçe artacaktır.

bence microsoft herzaman müsteri politikasında hatalı durumda kaldı gerekli seyleri gerekli zamanda yapmıs olsaydı bütün bunlar olmazdı bence nasıl mı windows xp professional kullandım bir dönem 2 pcde orjinal hemde genuine advantage toolu oturtana kadar onlar biz müsteriler orjinal cdmizi cracklayarak kullanma zorunda kaldık kurarsın sora lisans onaylaması ister soora begenmez yeni sifre isteyip telefonla micosoftu aratır paramla rezillik vistda buna rastlamadım ayrıca office mesela kapsamlı olmasada basit bir versionuyla dosyaları acabilecek bisey olmalıydı bunları microsft yapmadı open office org gelisti enbasiti satmak kadar müsteri memnuniyetini önemseseler di bu noktada olmazdı bence iyidde yapmıslar kullanıcı olarak diorum ücretsiz olarak kalitli pek cok yazılımıtanımamı sagladılar kurdugum sistemde olmus olsaydı belki arastırma ihtiyacım olmayacaktı

Ben Chip Online a sormak istiyorum : Ne zamana kadar Windows XP yuklu Netbooklar raflarda kalacak? Yardimci olursaniz sevinirim.

bence xp de açık kaynak kodlu olsun. sonra orj xp sahipleri dava açsın =)

OpenOffice programını unutyorsunuz herhalde. Ücretsiz Windows sürümü de mevcut

hani bunlar xp yi öldürecekti noldu kısıtlı imkanlarla xp öbür sistemlerden daha iyi calışıyor ms bu yeni trente göre sistemi bi makyajlasa iyi olur millet xp diyor başka bişi demiyor xp yi sadece 64bit teknolojisi öldürür öbürtürlü bu xp varya hayatta ölmez sen ie yapmassan millette chrome yükler pazar kaybedersin dikkat et

Sadece internet kullanmak isteyen birisi napsın Windows'u. Özellikle Netbook pazarında Windows'un hiç şansı yok çünkü netbook alanların amaçları internetten günlük işlerini halletmek. Linux'la bunu yapmak varken niye 100$ verip xp alsın. Long live Linux!

Microsoft'tan deneme sürümü office çıkardığı günden beri nefret ediyorum . Yahu arkadaş bari kısıtlı özellikler sunan lite sürüm yap onu ücretsiz ver ne açgözlüsün ,alır mı kimse 100lerce dolara o zımbırtıyı :(

tarayıcıda firefox derim ie-chrome-opera hikaye :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir