Microsoft'tan Chrome için Yammer eklentisi!

Microsoft, kendi web tarayıcısını bir kenara bıraktı, Chrome için işte bu eklentiyi yayınladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan Chrome için Yammer eklentisi!

Google ve Microsoft birçok alanda birbirlerine rakipler. Ancak bu rekabet, zaman zaman bazı şeyleri kabullenmek anlamına da gelebiliyor. Chrome kullanıcılarının sayısının hiç de az olmadığını bilen Microsoft, Google Chrome için bir Yammer eklentisi yayınladı.

Microsoft'un iş amaçlı sosyal ağı Yammer'ın yeni eklentisi, Microsoft'un tanımıyla Chrome'a şu işlevleri ekliyor:

"Eklenti, web tarayıcısı menünüze bir Yammer sekmesi ekler ve baktığınız sayfayı hızla paylaşmanıza izin verir. Yammer simgesine tıklayıp mesajınızı göndereceğiniz grubu seçmeniz ve kendi yorumlarınızı yazıp, link'le beraber paylaşmanız yeterli."

Eklenti, Yammer ağınızdan herhangi biri o an ziyaret ettiğiniz web sitesine bakıyorsa Yammer simgesi üzerinde kırmızı bir uyarı da gösteriyor. Chrome için Yammer eklentisi, Chrome mağazasından indirilebiliyor.

Microsoft'un Internet Explorer yerine önce Chrome için Yammer eklentisi yayınlamış olmasının arkasında ZDNet'e göre "gelecekteki desteği belirlemek üzere kullanım ve bağlılık oranını izlemek" yatıyor. ZDNet'in bu sözlerle Microsoft'un neden önceliği Chrome'a verdiğini anlamak güç, ancak Yammer'ın Windows 8'deki Paylaşım Charm'ı yoluyla web sayfalarını paylaşmaya izin verdiğini söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bunda Anlamayacak bişe yok chrome üzerinden veri toplamak cingibisin microsoft :))

@01 Ağu 2013 17:25 abi şirketin kendi işletim sistemi var, ve en dünya üzerinde en fazla kullanılan işletim sistemi. bu zamana kadar windows kurulmamış bilgisayar bile kalmadı siz neyden bahsediyorsunuz.

MS casusluk işinde çok tecrübeli... casus MS...

Microsoft böyle şeylerde Google dan daha olgun. Örneğin Google sırf rakip firma diye wp için bir youtube uygulaması bile yapmadı ve yapılmasına da izin vermedi. Bu rekabet anlayışı kesinlikle kullanıcılara zarar veriyor. Rekabet iyidir fakat firmalar birbirlerinin önüne taş koyup gelişmesini engelleyerek değil daha fazla gelişerek daha iyisini sunarak rekabet ederse iyidir. Yine de firmalar rakip firmaya destek verince anormal karşılanıyor. Bu tutumdakilerin bundan kazancı ne oluyor bilmiyorum ama biz tüketicilere yararı olmayan rekabet türü destekleniyor.

Microsoft'a para olsun da ne olursa olsun. İnsanın azıcık gözü doyar lan bu ne.

Google Chrome'a eklenti yayımlayacağına keşke Windows 8'e Yammer entegrasyonu getirdeydi Facebook ve LinkedIn'de olduğu gibi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play