Microsoft'tan çok sert bir "Win 7 savunması"

Linux cephesinden gelen "Win 7 hakkında yalan söylüyorlar" suçlamasına MS'in verdiği cevap sert oldu

Microsoft'tan çok sert bir "Win 7 savunması"
Linux taraftarları Microsoft'a ağır saldırdı...

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve çok ses getiren "MS Win 7 hakkında yalan söylüyor" haberimizde, Linux cephesinden gelen sert suçlamalardan bahsetmiştik. Ve Microsoft, bu suçlamalara aynı sertlikte bir cevapla karşılık verdi.

Peki suçlama neydi?Linux topluluklarının akınına sebep olan şey, bir Best Buy çalışanının sızdırdığı slayt gösterileriydi. Çalışanların eğitimi için hazırlandığı öne sürülen slaytların gerçekliği şüpheliydi. Daily Finance'ın haberi pek çok farklı Linux savunucusunun görüşlerini birleştirerek Microsoft'a ve Windows'a her açıdan yükleniyordu.

Bu slayt gösterilerinde Linux yerden yere vuruluyor, Windows da göklere çıkartılıyordu. Yani satış elemanları için Windows pazarlama taktikleri, kolayca öğrenilebilir hale getirilmişti. Bu elbette Linux taraftarlarında hiç hoş karşılanmadı ve slaytlardaki bilgiler dev şirket yalanları olarak adlandırıldı.

Microsoft kendisine yöneltilen ağır saldırıları soğukkanlılıkla karşıladı ve cevap verdi: "Evet, Best Buy çalışanlarını Windows'u övecek şekilde yetiştiriyoruz" Ama Microsoft'un sözleri bununla kalmıyor, devamı Linux için eğitim slaytlarından daha ağır olabilir! Devamı haberimizin ikinci sayfasında...

En iyi savunmayı yapan Microsoft, saldırdı!

İkisi yan yana gelemiyor!

İşte Daily Finance'te yer alan Microsoft'un açıklaması "Bu slaytlar, perakendeci iş ortaklarımıza dağıttığımız referans materyalleri arasında yer alıyor. Özel olarak geliştirdiğimiz bu slaytlar profesyonellere Linux ve Windows bilgisayarlar arasındaki önemli farkları gösteriyor. Bu da yeni bir PC alan müşterilere yansıyor ve bekledikleri tecrübeyi sunacak bir PC almalarında yardımcı oluyor."

"Windows PC'nin bir Linux PC'den avantajlarının altı, bu sunum materyallerinde çizilmiştir. Bu Windows netbook PC'lerin neden dünyadaki pazar payının yüzde 93'ten fazla olduğunu da özetlemektedir. Windows, kullanıcılara istedikleri ve ihtiyaç duydukları keyfi, kolay kurulumu, destek ve güvenliği sunan tek seçenektir"

Linux taraftarlarına göre Linux, Windows'un çökmeler ve virüs bulaşmasına maruz kalmak hariç Windows'un yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Windows slaytlarında ise Linux'un Windows'a kıyasla teknik desteksiz, kullanımı zor, sürücü açısından uyumsuz olduğu belirtiliyor.

Bahsi geçen ve ortalığı birbirine katan bu slaytları galerimizde bulabilirsiniz...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Malesef microsoft dogru söylüyor

Şuan için Microsoft Windows'tan iyisi yok. Bu bir gerçek.

yahu 95 yılına kadar kaç kişi bilgisayar kullanmayı bu kadar biliyordu ve seviyordu? win95 in çıkışı ile birlikte bilgisayar teknolojisi tırmanışa geçti ve gene windows sayesinde bugünlere geldi bunu hiç kimsenin inkar etmeye hakkı yok. sezarın hakkını sezara vermek lazım. hangi işletim sistemi windows kadar çok uygulamayı destekliyor?

hiç bilgisayar kullanmayı bilmeyen birine biri linux biri windows yuklu iki bilgisayarı verin bakalım hangisini severek kolaylıkla ve sorunsuzca kullanmaya başlayacak?

elbette linuxun açık kodlu ve ucretsiz olması çok güzel desteklenmesi gereken bir şey ve microsoftun fiyat politikasınıda desteklemiyorum bu ayrı konu ama işe kullanıcı rahatlığı açısından bakıldığında daha çok profosyonel kullanıcılara hitap eden linuxun windows ile boy ölçüşemeyeceği ortada. her iki sistemide kullanan birisi olarak görüşlerim bunlar.
keşke appleda işletim sistemlerini tum intel platformlarında çalışacak şekilde üretsede leopardı da bu rekabete dahil edebilsek.

Windows çok sert hareket ediyor. buda haksız rekabeti getiriyor. piyasada tekel olanların biraz daha dikkatli hareket etmesi gerekir. ayrıca bunun için hukuk yetersizse yeni yasal gelişmelerde bulunulmalı.

teknik destek hariç gerisi fıs derim ben .....
ama ben hiç hatırlamıorum teknik destek için bir microsoft yetkilisi ile görüştüğümü gene forumları arıomrum ee linux forumları windowslara göre daha bi canavar :) yani sadece bir şey ararken işe yaramaz sonuçlar veren bir bilgilendirme sistemi linux te varmı bilemiyorum.

kullanımı zor deil sadece farklı çünkü farklı bir işletim sistemi.
sürücüleri kendi buluyor windows xp için olmayan ses sürücüsünü bile lap di e buldu kurdu bana hiç birşey sormadı sağ olsun :)

hımm tek sorun linux te oyunların linux e göre olmaması ondan başka bir problem yok bence :)

neden malesef ms doğru söylüyor muş ki en iyi işletim sistemi bana göre windows ve ayrıca ms nin sölediklerinin doğru olması bnce ii bide linux u win7 çıkınca görelim:D

Bazı şuursuz kullanıcılar bilmediğinin de farkında değiller.
micisoftu övmek tekelciliği dolayısıyla rekabetten yoksun son kullanıcının KESİN olarak zarar ettiği ortamı övmektir.
Ama bunu algılayacak akılda insan bulmak zor nette.
ziya çoğu kişi gözünü windowsla açtı windowsun TATLI YALANLARI yetişti.
Linux gibi açık kaynak kodlu geliştirmeye açık ücret sorunun olmadığı yada cüzi miktarlarda olduuğu bir pc ortamının ne derece güzel bir sanal alem olacağının farkında olan kişi sayısı artmadıkça micisoft daha çok belden aşağı vurur şuursuz windowseverlerde alkış tutup "windows iyi" der...
Hangi akla hizmet?
Ortada akıl mı var olsa windows bu kadar parse toplayabilir mi....

Windows Gooood, Linux Baaaad! :D

Yani MS'in slaytlarla Linux'u kötülemesini kendisi de kabul etti bu açıklama ile.
Yani MS Linux'u ciddi ciddi rakip olarak görüyor.
Yani eğer MS bu şekilde reklam yapmazsa insanların Linux'u tercih etmesinden korkuyor.
Enteresan cidden :).
MS geleceğinden endişe ediyor ve piyasayı elinde tutmak için müşteri beyni yıkama politikası izliyor.
Bundan çıkan sonucu gayet net anlıyoruz. MS tekelci ve Linux'u kendine düşman seçmiş. :).
Saygılarımla

WİNDOWS PAHALI LINUX FREE WINDOWS BASIT LINUX BIRAZ ZOR AMA KOLAYI HERKEZ KULLANIR.LINUXUN ONU ACIK ZAMAN GELICEK OLADAR POPULER OLUCAKKI O ZAMAN SIZDE KULLANCAKSINIZ.

@mavizaman
söylediklerin biraz sallama olmuş kusura bakma.
tamam virüs var, paralı, çöküyor, tekelci....
Ama en zor çözümleri bile bir iki tık ile bulabiliyorsun. Herkes Windows'tan anlıyor. Linux'ta bir çözünürlük değiştirmek ise mesele haline geliyor. yani istediği kadar tekelci olsun Linuxtan anlayan yok. Çözüm için aldığım bilgisayar linux ile sorun oluyor başıma...

MS'den böyle saçmalıklar beklerdim zaten. Kendi tekelciliğini her zaman tek silahı olarak kullanır.

"Donanım Desteklemiyor!!"
Neyi desteklemiyor acaba bi söylesin bence! 1.5-2 yıldır birçok Linux dağıtımını kullandım, bir kere bile sürücü yüklemeden tüm donanımımı paşalar gibi çalıştırdım. MS'in bunu öğrenmesi gerekiyor bence.

"Kullanımı zor!"
Bir ahmak bile kendi dilindeki bir Linux dağıtımını son derece rahat kullanır. Bunun için gerekli olan tek şey o ahmağın Linux'un Windows taklidi olmadığını bilmesi! Gnome olsun KDE4 olsun, her türlü şekilde rahat bir kullanımı vardır.

"Birçok oyun ve program yok!"
Süper bir tekelci ol, yazılım ve oyun geliştiricilerinin kafasına kafasına vur ve bunun sorumlusu Linux olsun! MS saçmalamak konusunda bir numara, bunu itiraf etmeliyim. MS zaten korktuğu için yazılım ve oyun geliştiricilerine baskı yapıyor. Yiyorsa bıraksın onları, Linux sürümleri çıksın, sonra pazar payı neymiş görelim.

"Teknik destek, yardım yok!"
Hey yavrum hey, merak ediyorumda MS kendi işletim sistemler için sanal ortamda ne gibi yardımlar sunuyor? Git Ubuntu'nun, Pardus'un, OpenSUSE'nin forumlarına istemeyeceğin kadar güler yüz ve yardım var.

"Güvenli değil!"
Evet haklı. Linux güvenli değil. Güvenli olmadığı için dünyadaki web sunucularının %65'i Linux. Güvenli olmadığı için askeri kurumlar Linux kullanıyor. Linux güvenli olmadığı için hack yarışmalarında ilk kırılan Windows oluyor. Güvenli olmadığı için Linux'a yazılan virüsler sisteme fazla zarar veremiyor. Güvenli olmadığı için Linux virüsleri bilgisayardan bilgisayara bulaşamıyor. MS kesinlikle haklı!

Microsoft en azından güvenli olduğunu iddia etmeseydi daha inandırıcı olabilirdi. Slaytta görülen WOW gibi oyunların çalışmadığı falan yalandır. WINE programı sayesince çoğu windows tabanlı oyun ve program çalışıyor...

Linux windows kadar çökme olmuyormu :D bırak hocam bir program açıyorum bi süre sonra çöküyor her kararlı sürümde yine çökme oluyor :D bence daha çok geliştirmeleri lazım şuan en iyi rahat işletim sistemi windows :D ben şuan windows 7 kullanıyorum bence microsoft iyibir iş çıkarmış tebrikler microsoft

Ya microsoft ayak üstü yine saçmalamış

Windows'u yükseklere çıkartan kişilerin çoğu ya açık kaynak felsefesini anlamayanlar ya yeni ve tembel kullanıcılar ya da "Türkçe" bir işletim sistemini anlamaktan aciz insanlar..Linux Windows'un yaptığı her şeyi yapıyor hem de fazlasıyla. Microsoft Linux'un gelişmelerini çalıp bir güzel DirectX dedikleri görüntü sistemiyle şişirip allayıp pullayıp üzerine sos olarak pahalı bir sistem hediye ederek para kazanıyor. Birçok Linux kullanıcısı Windows'un birçok özelliğini zaten görmüş oluyor ve Microsoft'un böyle saldırılarına kızıyorlar.
Microsoft kullanıcısından çok kazandığı parayı düşünen tekelci bir şirket ve "Windows için çok çözüm(oyun,program,sürücü vs.) var" lafının 1 numaralı destekçisi ve sebebi. Microsoft firmaları ve kullanıcıları kendi sistemlerini kullanmak için zorluyor ve Linux'u kötülüyor...
Kararsızlık,Windows 7 ya da kullanışsızlık lafları eden arkadaşlar ya Linux'u adam akıllı incelemediler ya da Linux'un ne olduğunu bilmiyorlar.Taa 2000 yılında Chip dergisi Gelecek Linux adlı bir sistem vermişti.Win 98'in yanında çocuk oyuncağı kalan kuruluma şaşırıp kalmıştım.O zamandan beri linux kullanıyorum ve bana sağladığı kolylığı ve rahatlığı anlatamam.4 senedir sadece linux tabanlı yazılım kullanıyorum ve gayet memnunum ve paramı pahalı donanım ve işletim sistemlerine değil basit,kararlı özgür ve ÜCRETSİZ sistemler sayesinde başka yerlere harcıyorum. Şu anda Windows ile satılan bilgisyarlardan lisans ücretini düştüğünüzde açılan fark hayret vericidir. Destek konusunda ise kaç kişinin http://support.microsoft.com adresine girip de oradaki knowledge base'ini okuduğunu merak ediyorum.Linux üreticileri ve kullnıcıları wikiler forumlar üzerinden linux konusunda birbirlerine yardımcı oluyorlar.Yani Linux birçok kişinin sandığı gibi basit,kararsız,deskteksiz,kullanışsız bir sistem değil.Üstelik çok daha güvenli.

Vista tam dört cihazımı ve oyunlarımı çöplüğe çıkarttı, nereye destekliyor. Tarayıcım, ekran kartım, yazıcım, kablosuz LAN adaptörüm. Sanki hepsi anlaşmış gibi (!), çalışan herşeyimi değiştirmemi istiyor. Kuyruklu yalan başka birşey değil.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir