Microsoft'tan eski ActiveX'lere engel!

Web tarayıcısını daha güvenli hale getirmek isteyen Microsoft, bu sert hamleyi yapmaktan çekinmedi!

Microsoft'tan eski ActiveX'lere engel!

Microsoft, emektar web tarayıcısı Internet Explorer'ın güvenlik özelliklerini güçlendirmek üzere eski ActiveX eklentilerini engellemeye başladı.

Çok uzun bir zamandır Internet Explorer'ın bir parçası olan ActiveX denetimleri, tarayıcı içerisinden etkileşimli içerikler göstermeye yardımcı oluyordu. Örneğin Adobe Flash ve Java, Internet Explorer'da içerik göstermek için ActiveX'ten faydalanıyor. Ancak ActiveX, aynı zamanda hacker'ların IE'nin güvenliğini delmekte kullandığı bir numaralı kapılardan. Son zamanlarda Internet Explorer'ı daha güvenli hale getirmek üzere özel bir çaba harcayan Microsoft ise, aşağıdaki sistemlerde "tarihi geçmiş" ActiveX denetimlerini engellemeye başladı.

- Windows 7 SP1 ve IE8+

- Windows 8 ve masaüstü IE11

"Eski" olarak adlandırılan ActiveX denetimlerinin tam listesi, Microsoft'un yayınladığı bu sayfada yer alıyor. Sunucu yöneticilerinin bu sayfadaki dokümantasyonu gözden geçirmeleri tavsiye ediliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

gömülü yapsa aslında daha iyi olur, mağaza falan, çoğu zaman sıkıntı, özellikle de çin malı DVR larda.

microsofta kalsak 1900lere döneriz şu resme bakın resmen dikdörtgenden başka bişey yok

Çekinmemesi iyi olmuş hepimiz Internet Explorer'a geçiyoruz bu önlemden sonra.

@07 Ağu 2014 18:41 Tabii ne demezsin senin gibi internet cahilleri bu dünyada olduğu sürece ona da geçeriz

internet explorer ve güvenlik bir birine uyumsuz iki kelimedir... dalga geçmeyin...

@07 Ağu 2014 19:03 tabi dünya da ki en çok kullalanılan web tarayıcısı olduğu için olabilir

IE çok hızlı bir tarayıcı ve Chrome yada Firefox gibi ram ve işlemci düşmanı değil ancak Eklenti desteğinin yok denecek kadar az olması IE den kullanıcıları kaçırıyor. Chrome de kullanıcılar eklentiler sayesinde neredeyse bir web tarayıcısından çok bir işletim sisteminde değişik programlar kullanıyormuş gibi sayılamayacak kadar çok işlem yapabiliyor.Aynı şey firefox ve Maxthon içinde geçerli. Sadece güvenli yada stabil olmak GÜNÜMÜZ KULLANICILARI İÇİN ARTIK TATMİN EDİCİ değil.

Android virüslü dediğimizde -" en çok kullanılan sistem olduğu için" diyorsunuz da ie için bunu niye soyleyemiyorsunuz , yazıklar olsun ki windows kullanarak yaptığınız bu yorumlara , Google ile iphone un yaptıklarını continuum dizisini izlerseniz anlarsınız

@08 Ağu 2014 12:15 IE en çok kullanılan demek sen 90'larda yaşıyorsun sanırım boş yere IE ve MS'yi savunma biraz öğren sonra gel!

Uğraşmaya gerek yok Chrome "" firefox kurun gitsin. :D

İe bitti artık

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir