Microsoft'tan eski telefonlara ödeme çözümü

Microsoft, NFC özelliği olmayan eski telefonlar için ilginç bir ödeme çözümü geliştirdi.

  • Cem Şancı
Eski telefonlar da kasada ödeme yapabilecek

Microsoft'un Hindistan'daki araştırma laboratuvarları, ilginç bir çözüme imza attılar. Çok sayıda, eski nesil telefonun bulunduğu Hindistan'da ve elbette dünyada uygulanabilecek bu teknoloji sayesinde, eski nesil standart cep telefonları, alışverişlerde, NFC özelliği olan akıllı telefonlar gibi, ödeme aracı olarak kullanılabilecek. Aynı şekilde NFC özelliği olmayan akıllı telefonlar için de bu çözüm ilaç gibi gelebilir.

Telefonların ödeme aracı olarak kullanılabilmesi için, çalışır bir mikrofonu ve hoparlörü olması yetiyor zira teknoloji, internetin ilk dönemlerinden alışık olduğumuz dial-up modem'lerdeki ses sinyallerine benzer sesler vasıtasıyla kasa ve telefon arasında iletişim kuruyor.

Telefonun ve kasanın sesle iletişmesi sırasında, mikrofonlar sesi alıp çözüyor ve veriye dönüştürüp gerekli işlemleri yapıyor. Bu teknolojiyle telefonlar 2,4 kbps hızında modemlere dönüşüyor. Bu hızde bir MP3 indirmek 8 saat sürebiliyor ancak standart NFC ödeme işlemlerini hızla yapmak için yeterli oluyor.

Microsoft, telefonların dışarıdan gelen diğer sesleri filtrelemesi ve başka sinyaller ile karışmaması için özel yazılımsal önlemler de almış. Bu sayede kasada ödeme yapmak güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek. Telefonunun son model akıllı bir telefon olması gerekmeden, kullanıcı, GSM hattı üzerine tanımladığı kredi kartından veya mobil cüzdanından ödeme gerçekştirebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

iPhone'a da gelecek desene! Şaka şaka selam iPhonedo!

gerçekleşirse müthiş olur

Yani 3310'la bile ödeme yapabilecek miyim?! O zaman EFSANEYİ TAŞIN ALTINDAN ÇIKARMA VAKTİ GELDİ!!! VUHUUUUUUUU!!! :D

Valla helal olsun.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play