Microsoft'tan evrimsel patent başvurusu

Microsoft evrimsel biyologları şaşkına çevirdi. İşte Microsoft'un son patent başvurusu...

"Microsoft çarpım tablosunun da patentini alsın!"
Evrim ve bilgisayar çağı...

Microsoft'un yaptığı bir patent başvurusu evrim biyologlarını endişelendirdi. Bilim adamlarının kullandığı, türlerin akrabalıklarını zaman üzerisinde organize eden standart tekniklerin Microsoft tarafından patentlenmesi ihtimali konuşuluyor.

Science dergisinin Ağustos sayısında ortaya çıkan patent, evrim ağacında biyolojik verilerin haritalanmasına dair metotların icadı üzerine hak iddia ediyor. Evrimsel olaylardan biyomoleküllere kadar gruplandırma metotlarını içeriyor.

Yale Üniversitesi'nden phylogenetikçi Willaim Piel'e göre sorun, patentin yazımında oldukça genel bir dil kullanılmış olması ve bunun biyo-çeşitliliğin phylogenetik ile anlaşılmasını ilgilendirmesi. Piel'e göre basit teknikler Charles Darwin'in zamanına kadar uzanıyor ve bugün yüzlerce biyolojik sistematik yazılımda kullanılıyor. Piel diyor ki "Microsoft bunun patenti için başvurmuşken isterse çarpım tablolarının patenti için de başvursun."

Bilimin bütün bir dalını sekteye uğratabilecek bu gelişmeyi ve Microsoft'un gen ayırma yazılımına duymaya başladığı ilgiyi, evrimsel biyologlar yakından takip ediyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

şu evrimci bilim adamlarıda şu ilkel maymun-insan grafiğinden vazgeçsinler
maymunun yavaş yavaş ayağakalkıp adama dönüşmesi hiç bilimsel gelmiyor bana.
aynısını bende ayıyla çizerim ne var ki.
son sahnedede düğünde maçta sağa sola ateş eder.

hehe prof amca iyi oturtmuş microsoft'u

şu evrimci bilim adamlarıda şu ilkel maymun-insan grafiğinden vazgeçsinler
maymunun yavaş yavaş ayağakalkıp adama dönüşmesi hiç bilimsel gelmiyor bana.
aynısını bende ayıyla çizerim ne var ki.
son sahnedede düğünde maçta sağa sola ateş eder.
-------------------------------------------------------------------------------
hahahahaha XDDD süper yaa

evrim teorisi artık tarihe karıştı tubitak ta ambleminden bunu çıkararak evrim destekçilerini yalnız bıraktı kesinlikle evrim teorisi bir saçmalık

20:16 bu kafayla bilim size gelmez zaten, gelmiyor niye gelmiyor diye üzülmeyin

şu evrimci bilim adamlarıda şu ilkel maymun-insan grafiğinden vazgeçsinler
maymunun yavaş yavaş ayağakalkıp adama dönüşmesi hiç bilimsel gelmiyor bana.
aynısını bende ayıyla çizerim ne var ki.
son sahnedede düğünde maçta sağa sola ateş eder.
Bugün 20:16
-----------------------------------------------------------------------------

20:16 bu kafayla bilim size gelmez zaten, gelmiyor niye gelmiyor diye üzülmeyin
Bugün 22:37
-----------------------------------------------------------
20: 16 daki arkadaş çok güzel bir yorum yapmış ama görüyorum ki yazıyı okuyanlardan 22 37 deki vatandaş hala bilim ile dinin karşı olduğunu zannediyor. en kötüsü ise bilmediğini bilmemektir.

Evrim teorisi saçmalık,çürütmüş ve çökmüş teori.Darvin de tam saçmaladı,onu teorisi saçma olduğunu çocuk anlıyor.

bu çağda bu yorumları gördükçe anlıyorum ki Türkiyenin yapabileceği en büyük icadlar, keşifler vb.:

-iman gücüyle aya giden uzay aracı

-abdest suyunun 9999 faydasının patenti

-Allah Allah demenin ağızda verdiği ferahlığın patenti

-iman gücüyle çalışan uçak

-cinoloji fakültesi

-Arapça Cince sözlük

-imam üfürüğüyle; grip, aids, dizanteri, frengi, kemik kırıkları ve çıkıkları 3 vakitte iyileştirme formülü

dışında pek fazla icat veya keşif beklemem

ne insanlar var ya

22;37 ve 00:11 de yazan arkadaşlar neden sırf evrime inanmıyorlar diye diğerlerini aşağılıyorsunuz...böyle yaparak bilimi sadece evrime endeksliyorsunuz ve sığlaştırıyorsunuz...asla bu hataya düşmeyin herkes sizinle aynı görüşleri paylaşmak zorunda değil ...evrim teorisi bilim dünyasında en planda olan en çok taraftar bulan teori olabilir ama sonuçta adı üstünde teori kanun değil ki...diğerlerinin görüşlerine de saygı gösterelim...

bilim farklı fikirlerle ilerler sonuçta...

evrim bir ideoloji yada bir inanç sistemimi?
yoksa bilimsel bir teorimi ?
bilimi dogma haline getirip insanları inanmaya zorlamak inanmayanları ise aforoz etmek bana pek bilimsel gelmiyor.
bilim şüpheci ve deneyseldir, fakat evrim teorisini eleştirmeye gör birtakım zevat aniden saldıyor yok ortaçağ bilmem ne?
kanın dna sının hücre dna sından farklı olduğu daha birkaç ay önce bulundu efendiler. sanki futbol takımı tutuyoruz.

00:45 teki kişi.

siz yerçekimine inanıyor musunuz?

atomlara inanıyor musunuz?

siz termodinamiğe inanıyor musunuz?

hücreye inanıyor musunuz?

kısaca bilimde inanma diye birşey yoktur. deneylerle, kanıtlarla ve tezlerle yürür bilim. bilimin özelliği yanlışlanabilmedir.

ben merak ediyorum burada evrim şöyle evrim böyle diye yazanlar hiç evrimle ilgili bilimsel olarak bir şey okumuş ortaya çıkarmış sonra yok yalan mı demiştir?

lütfen biyolojinin çoğu, taksonominin tamamı ve şuanda kullandığım gen, dna vb. ile ilgili araştırmaların kökünü oluşturan bir teoriyi bir tane bilimsel kitap bile okumadan yalan ilan edip kendini mehdi ilan eden birinin amerikan angilikan kilisesinin arşivinden çevirterek oluşturduğu makalelerle gaza gelmeyin.

birazcık okuyun!

son olarak o ünlü sözü söyleyeyim.

lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.

raifhusicic bu senin kisisel gorusun. Darwinin ki bilimsel olarak bir teoridir. Biraz anliyorsan bilimden kanun degildir. Yani 2+2 degildir ama suandaki en saglam teoridir. Bunun tersini kanitladigin anda Darwin teorisi olmaktan cikar ve Senin teorin baslar.
Turkcede cok guzel bir laf var lafla peynir gemisi yurumez diye. Sen yurutmeye calisiyorsun tebrik ediyoruz.

-----------------------------------------------------------------------

Esas konuya gelecek olursak bu patentleme uzerine adam gibi birseyler yapilmasi gerekiyor. Sirketler bir fikir yurutup daha bu fikri hayata gecirmeden patentini alarak bunu gercekten gelistirebilecek diger sirketlerin onune geciyor. Bence bu cok mantiksiz patentte ozellikle yazilim ve donanimda patent alinirken fikrin fiziki olarak gercege donusturulmus olmasi ve nasil olduguna dair patent olmasi gerekiyor. Sonuc itibari ile herkes ayni sonucu farkli bicimlerde bulabilir ama bu benim fikrim diyip digerlerinin onunun kesilmesi bir sekilde engellenmeli bu amerikan patent sistemini bu yuzden cok sacma buluyorum.

Bilimsel ve tarihsel konuşalım;
Öncelikle kromozom çiftlerinin sayısı ve yapısını incelersek, insanda 23 çift, maymunda 24 çift kromozom bulunmaktadır. Kromozom çiftleri üzerinden en yakın dna yapısı insana benzeyen canlı patatestir. O halde insan patatesten evrimleşmiştir. ^^
Gelelim tarihi kısmına; Marx, Darwin'in evrim teorisi ile alakalı Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabı okuyup işte komünizmin incil'i demiştir. Bu da evrim teorisinin nasıl olup da dogma haline geldiğinin bir delilidir.
Evrim teorisi teoridir. Teori sözlük anlamı olarak "çok sayıda gözlem ve deneylerle desteklenebilen bir hipoteze teori (kuram) denir. (bkz. hipotez) bir başka deyişle teori kökleşmiş bir hipotezdir. ancak teori deneylerle ispatlanmış olabileceği gibi, bunun aksinin ispatlanması da mümkündür." Yani teori %100 güvenirliği olan bilgi değildir.
Hiç kimse kalkıp da %100 doğruluğu olmayan bir konuyu bu budur diye savunup diyemez ki bu doğrudur. bu şekilde denmesi gerçek bilime aykırıdır. Kaldı ki evrim teorisini ispatlayan deneysel bir sistem hala geliştirilememiştir.
Şu ana kadar ki hiç bir veri evrim teorisini ispatlayamamıştır. Bakınız Big Bang (Büyük Patlama). Büyük patlamadan sonraki radyoaktif kalıntılar hala uzayın tamamına yayılmış bir vaziyette bulunmuştur ki; bu da evrenin bir noktadan başladığını ispatlamış ve yaratılışı onaylamıştır.
Evrim teorisine inanıyorum sözü ise çok saçmadır. Bilimsel bir konuya inanılmaz, ispat edilir. "Ben 2+2=4 inanıyorum" demezsiniz. 2+2=4 der bunu ispat edersiniz.
Maalesef günümüzün bir çok bilimadamı evrim teorisini ciddi anlamda reddetmektedirler. Bunun en büyük gerekçesi olarak da evrim süreci içindeki "ara geçiş formlarının" asla bulunamamış olmasıdır.
Saygılarımla...

raifhusicic 'i Tebrik ediyorum tam cevap sahte bilime !!!

iyide milyonlarca yıl önceki kurbağa ile şimdiki kurbağa aynı ise bunun için bilgiye gerek var mı ? bilgi sahibi olmadan öncede mantık sahibi olmak gerek...

Patent olayı yanlış olmuş, ama Evrimi kabul etmemekde bir o kadar gereksiz olmuş.
Fiziğin temeli, yerçekimi, dinamiktir.Kimyanınki Madde ve kimyasal reaksiyonlardır.Biyolojininki ise, Evrim ve Genetiktir.

bu kadar saçma bişey olabilir mi yaw evrim olsaydı insanlar nie başka bi şeye dönüşmüo patent işi hepten saçma sapan

edipciftci nerde yaw....

"bu kadar saçma bişey olabilir mi yaw evrim olsaydı insanlar nie başka bi şeye dönüşmüo" demiş bir arkadaş.. Dunyanın ve evrenin milyarlarca yılda bugunku halini aldığını biliyorsunuz değil mi? Bakın mil-yar-lar-ca yıl diyorum. Söylerken kolay ama şöyle bir düşününce dehşet bir zamandan bahsediyoruz. Insanlar neden başka bir şeye dönüşmüyo derken o donusumler 5-10 senede olmuyor. Evren varlığını devam ettirdiği sürece 1 milyon yıl sonra bir insanın hiçbir dönüşüm yaşamayacağını mı düşünüyorsunuz?

Evrimi "bir kökten gelme" anlamında kullanırsanız buna karşıyım.
Ancak değişim anlamında kullanıyorsanız eyvallah.

eXSİR arkadaş gerekenleri yazmış fazla birşey yazmaya gerek yok. Evrimi kabul ediyoruz. Ama insanın kendi yapısı altında bir evrimi yoksa maymun'dan evrimleşecek kadar aciz değil, insanoğlu. Yaradanın yarattıklarına bakarsak çok zengin, farklı canlı türlerine sahip olan gezenimizde birçok farklı maymun türü var. Bu durumda sorarlar adama, bu maymun kardeşler neden evrimleşmedilerde, halen maymun olarak kalmışlar?

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Darwin'in evrim teorisinin nasıl öldüğü çeşitli biyologlar ve uzmanlar tarafından detaylı olarak açıklanıyor.

Açıkçası bu Teori çökmüş sağlam Kanıt Yok.!

Editörün notu:
Sitede aşağıya doğru uzayıp giden, görsel olarak rahatsız edici çok uzun yorumlar bundan sonra direkt silinecektir.

Uzun yazıların yeri konu başlığı altındaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz forumdur.

Bu düzenleme içeriğe yönelik değildir, şekil yönünden bir zorunluluktur, ziyaretçilerimizin göz zevki ve sörf keyfi içindir.

arkadaşlar maymunların biraz bize benzemesi onlardan geldiğimiz anlamına gelmez ayrıca arkadaşın da dediği gibi eXSİR de zaten yazmış eğer siz kendinize maymundan geldiğinizi yakıştırıosanız orasını bilmem ve en önemlisi maymunlar insanlara dönüşmüş olsaydı şu anda maymun olmazdı hiç ya da ilk maymun doğup sonra insallaşırdık ve maymunlar yok olmamış olurdu

Editörün notu:
Sitede aşağıya doğru uzayıp giden, görsel olarak rahatsız edici çok uzun yorumlar bundan sonra direkt silinecektir.

Uzun yazıların yeri konu başlığı altındaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz forumdur.

Bu düzenleme içeriğe yönelik değildir, şekil yönünden bir zorunluluktur, ziyaretçilerimizin göz zevki ve sörf keyfi içindir.

---------------------------------------------------------------------
Sayın editör,
Biz de bir ziyaretçi olarak bu siteye giriyor ve dakikalarımızı ve saatlerimizi burada geçiriyorsak, bunların büyük bir kısmı buradaki yorumları okumak içindir. Eğer ziyaretçilerinizin keyiflerini yazdığınız kadar düşünüyorsanız, küfür içermeyen her türlü fikri burada yayınlarsınız. Şimdiye kadar birçok görüşü de yayınladığınızı biliyoruz. Ama bu şekilde yazıların altına not düşüp de azarlamavari bir üslup sizlere hiç yakışmıyor.
Saygılar.

Editörün notu:
Azarlama yoktur, yorumlarınız kıymetlidir. Önceki not, yapılan müdahalenin içeriğe ve okuyucuya yönelik bir sansür olmadığını belirtmek içindir. Sürç-ü lisan ettiysek affola...

Esas sacmalayan sizsiniz bence..
Dini kitabimizda bu konular acik acik yazilmis ve belirtilmis,, insanin maymundan geldigini gosteren zerre nitelikde bir kanit sunabilirmisiniz?
bilim teknoloji vs. seyleri bu soru karsisinda öne itip sonrada dogrulugunu tescillenemeyen tezlerle,,,,, bilim bilinmeyen bir konu uzerinde en mantikli cevabi kabul eder seklinde cevap vermeden insanin maymundan geldigini siz k a n i t l a y i n i z..
benim dedemin maymun olmadigina eminim ama bunu kabul eden varsa
birisi hayvanoglu hayvan dediginde hic alinmiyorudur kesin...
:)
---------------------------------------------------------------------------
"bu kadar saçma bişey olabilir mi yaw evrim olsaydı insanlar nie başka bi şeye dönüşmüo" demiş bir arkadaş.. Dunyanın ve evrenin milyarlarca yılda bugunku halini aldığını biliyorsunuz değil mi? Bakın mil-yar-lar-ca yıl diyorum. Söylerken kolay ama şöyle bir düşününce dehşet bir zamandan bahsediyoruz. Insanlar neden başka bir şeye dönüşmüyo derken o donusumler 5-10 senede olmuyor. Evren varlığını devam ettirdiği sürece 1 milyon yıl sonra bir insanın hiçbir dönüşüm yaşamayacağını mı düşünüyorsunuz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir