Microsoft'tan fare izleme açığına cevap

Microsoft; IE'de yıllardır bulunan ama bir türlü düzeltilmeyen tehlike hakkında ilk kez konuştu!

Microsoft'tan fare izleme açığına cevap

Internet Explorer'da bulunan, fare hareketlerini izlemeye izin veren bir açık son zamanlarda tekrar gündeme geldi. Microsoft, açık konusunda nihayet sessizliğini bozdu. Şirket, iddiaları cevaplarken açığın başkaları tarafından kullanılmadığını söyledi.

Bir Microsoft yetkilisi, yaptığı açıklamada "şu an sorunu incelemekteyiz, ancak şimdiye kadar etkin bir açık veya olumsuz etkilenen bir müşteriyle ilgili rapor almadık. Ek bilgileri varolduğunda sizlerle paylaşacağız ve müşterilerimizi korumak üzere gerekli adımları atacağız" dedi. Şirketin açıklaması, açık hakkında çok net bir şey söylemese de Spider.io'nun açığın siğer siteler tarafından kullanıldığı iddialarını yalanlıyor.

Güvenlik sorununun detayları, Microsoft'un yapacağı açıklamayla daha da açığa çıkacak. Ancak yapılan açıklamadan şirketin açığı yabana atmadığını ve ciddiye aldığını görüyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

''Güvenlik sorununun detayları, Microsoft'un yapacağı açıklamayla daha da açığa çıkacak. Ancak yapılan açıklamadan şirketin açığı yabana atmadığını ve ciddiye aldığını görüyoruz.'' Chip yazarları söylermisiniz microsoft size bu tür haberler için kaç para veriyor ?

@17 Ara 2012 18:01 Hani Chip Apple'ın adamıydı? Bugün de Microsoft'un adamı mı oldu?

@17 Ara 2012 18:01 android fanboy ne zaman çeneni kapatacaksın merak ediyorum

yahu sanki milletin bilgisayarında gizli devlet belgeleri varda birde yok google beni izliyor yok microsoft benim hakkımda bilgi topluyor diye sızlanıp duruyolar :) bu koskoca şirketlerin başka işi gücü yokta senin facebook ta veya msn de yaptığın saçma sapan muhabbetlerin seceresini tutacaklar... teh allam ya tam şaka gibi :)

@17 Ara 2012 20:44 Bu koskoca ortaklıklar (şirketler) bu yüzden kuruldu. Facebook, Google Chrome ve daha fazlası babamızın hayrına beleş değil.

@17 Ara 2012 20:44 ileride kimin ne olacağı belli değil. belki büyük bir şirketin başkanı olacaksın. tehdit etmezler mi para ver yoksa bilgilerini yayarım diye..

@17 Ara 2012 20:44 Hepimiz sizin gibi aylak aylak dolaşmıyoruz. Aramızda Aselsan'da çalışanlar da var olabilir mesela...

@18 Ara 2012 17:11 Kaydı tutarlar mı ki?

benim mouse hareketimi saatlere izleyip ne yapacaklarki..örneğin online işlemler için şifreyi mouse ile girerken sayıların sürekli değişen yerlerini öğrenmek için ekran görüntüsüne ihtiyaçları var bunu yapabiliyorlarsa zaten mouse a gerek yok :p

ie kullanıcısı değilim fakat bende bu uyduruk iddianın çokta önemli olmadığını düşünenlerdenim. koskoca Microsoft böyle önemli bişey olsa es geçmezdi herhalde . kaldıki daha önce kendi hatalarını herkezden önce kendisi ilan edip düzelten bir şirketten söz ediyoruz. üstelik bu işin birde antivirüs -güvenlik yüzü var. bugüne kadar bu sektörden bir kişi çıkıpta bu konuda tek bir eleştiri getirmedi Microsoft için. bunların içine google ve apple ailesinide katabiliriz. belkide konunun aslını bilenler abartıldığı kadar önemli olmamasından dolayı sessizliğini koruyorlardır

sokakta yanımızdan geçen kişinin kim olduğunu biliyormusun eğer bilmiyorsan gizli devlet bilgileri var sanki bıdı bıdı deme eğer gizli bir casus varsa o ülkede telefon da geçen kelimelere kadar araştırılır eğer bir telefon görüşmesinde bomba kelimesini suikast kelimesini kullanırsanız takibe alırlar bu amerikada geçerli bir durum ama bunun daha kolayı internettir facebook google cianın kontroli altında olduğundan her türlü bilgileri alabilirler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir