Microsoft'tan Firefox eleştirisi

Microsoft'tan gelen bu ilginç açıklama, Mozilla Firefox cephesini çok kızdıracak...

1 Milyar kez indirildi, Microsoft eleştirdi...
Internet Explorer dişli rakibine saldırdı, bakalım tilki ne yapacak...

Microsoft'un Internet Explorer'dan sorumlu yöneticisi Amy Barzdukas, Firefox'un 1 milyarıncı kez indirilmesini eleştirdi. "Bütün pazarlama amaçlı açıklamalarda olduğu gibi insanları bu tür büyük sayılar karşısında şüpheci olmaya çağırıyorum. 1 milyar ilginç bir sayı ama internet kullanan kaç kişi var? 1.1 mi? 1.5 milyar kişi mi?"

Barzdukas'ın sözleri özetle şu manaya geliyor: Gerçekten de 1 milyar kez indirilmiş olması Firefox'u 1 milyar kişinin kullandığı anlamına gelmiyor. Ancak bunu Mozilla'nın kendisi de açıklamıştı.

Bu indirme rakamının Firefox'un 2004'teki çıkışından bu yana kaydedilen toplam indirme olduğu zaten belirtilmişti. Şimdi Firefox ne cevap verecek? Bu bir Internet Explorer, Mozilla Firefox atışmasına mı dönüşecek? İşte bunları bekleyip göreceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

mozilla akar ms bakar :p

IE kaşınıyo :)

O bir milyarın kafadan ortalama bin'i bana aittir :D ama hiçbir zaman FF u 1 haftadan daha fazla kullanmadım, kullanmam, kullanmayacağım !!! Biz meslek icabı indiriyoruz, bir nevi kader mahkumu diyelim :)))

Mozilla fanları burda hava yapıyordu 3.5 çıktığından beri 1 küsür milyar indirilmiş diye. bakın toplam 5 yıllık mozilla sürümlerini kapsayan bir indirme süreciymiş.

bunu mozilla da belirtti ee sorun ne?

MS hakli kardesim ben dahi belki 100 kez indirdim ,sonra sildim olmadi yine sildim vs vs vs simdi bunu nasil siz hesaba katarsiniz,Sayet derseniz bizim tarayicimizin icinde bir kod var su anda birmilyadr bilgisayarda sinyal aliyoruz o baska ,oda olmayacagina gore MS hakli

herşey açık. 2004 ten bu yana 1 milyar indirilme doğal. kimsede 1 milyar kişi FF kullanıyor demiyorki :)

kedi ciger mindar iliskisi acaba internet explorer entegre gelmese windows ile kim kullnir diki explorer i?

kıskanç "MS" daha iyisini yapta seninkinide indiririz!!

Ben firefox'u bu ay içinde en az 10 kere indirmek zorunda kaldım. Yani firefox'u gerçekten kullanan kişi sayısı bunun çoo....k altında.

Microsoft Opera'nın acısını Firefox'tan mı çıkarıyor acaba...

Microsoft çekmediği için böyle saçma salakça bi açıklama yapmış

yarası gocunmuş micronun :D

ie8 sürekli donup klitileniyor önce o sorunu çözsünler

doğru diyor acaba dünyada 1 milyar kullanıcı varmı bi de bu soruya cevap verin

bu microsoft elini taryaıcıdan çekmeli yaptıkları bir işe yaramıyor sonrada diger tarayıcı firmalarına dadanıyor sende adam gibi bir ürün yap indirsinler bence microosft iyice cıgrından çık tı inşllah windows tahtınıda bir kaç yıl içinde kaptırır

MS yöneticileri bu başarıyı taklit bile edemeyeceklerini bildikleri için her fırsatta çamur atıyorlar..

Şimdi Mozilla'nın yaptığı "pazarlama amaçlı" da (ki kendileri de bu açıklamanın zıttı birşey söylemiyorlar, MS'in yaptığı ne amaçlı. Bazen bu insanların o noktalara nasıl geldiklerini anlamıyorum. Sanırım MS Opera'ya güç yetiremeyince dur bakayım ben kime sataşsam da kavga çıkarsam namım yürüse diye uğraşıyor. İnsanları yaptıkları işler için takdir eden bir kullanıcı kitlesi varken, ona buna sataştı diye kimse kalkıp da o kimselere "aman ne büyük çalışmalar yapıyorlar" demez.
Bir çocuk kavgası edası ile ağız dalaşlarına girmek ne zamandan beri "pazarlama amaçlı" oldu o da ayrı konu. Chip'in başka bir haberi de Bing-Yahoo ortaklığının, amiyane tabirle; hala Google'ın paçasına bile çıkamadığını söylüyor. Bir kaç gün içinde MS'den bir açıklama daha gelir bu sefer de Google'a sataşan. Windows 7 arifesinde bana bunlar asıl "pazarlama amaçlı" olan hareketler gibi geliyor.
Kısacası bu tarz açıklamaların tamamı ilgi noktası olabilmek için. Biz buna savaş açtık şuna sataştıklarla da reklam oluyor elbette. Tabi son sözü gene kullanıcı söyler. Bekliyoruz bakalım ne gibi bilişim gelişmeleri olacak dünyada.

firefox benim internette gezmemi kolaylaştırıyor eklentileriyle mükemmel internet explorer ise beni rahatsız ediyor..silince silecem ama olmuyor firefoxu çıktıgından beri kullanıyorum ve bir tek sorunu olmadı

Firefox'la Google'da öngörünümlü arama yapmak, sayfalar arasında üç boyutlu dönüşler yapmak çok keyifli... Firefox ile Google, peynirle zeytin gibi, tahinle pekmez gibi, tahirle zühre gibi...Çatlasın demiyeceğim çatlamış zaten....

firefox kullanmayanlara, kullanıpta memnun kalmayanlara hayret ediyorum, ie de facebook bile doğrudüzgün görüntülenmiyo, firefox hem eklentilerle hem kullanım kolaylığıyla bir numara..

çekemedi falan denmişte ; microsoft bir kişilik bir birey değildir ki insani tavırlar sergilesin. Büyük bir firmanın neden böyle cevap verebileceğinizi anlamak zor.
Millet microsoft ürünlerini para vermeden çalarak hırsızlık yaparak kullanır sonra microsofta çamur atar:D Sorması ayıp IE8 bende niye donmuyor? demekki sizin sistemde bir sorun var hatta sorunu bilgisayarınız dğil anti virüs programı oluşturuyor olabilir:)

açıklamayı yapan adam nasıl o pozisyonda oturuyo anlamadım. onun toplam indirme sayısı oldugu çoçuk biliyo neden internet kullananların sayısı diğe nasıl yorumlar. ilginç

infoman kullanmazsan donmaz :D

facebook ta çok arkadaşın yoktur IE8 donmaz
çok arkadaşın vardır kimse senle ilgilenmiyordur hiç "notification" gelmiyordur IE8 donmaz
MSN Messenger da pek konuşmuyorsundur, sohbet günlüüklerin pek uzun değildir ondan açarken IE8 donmaz
IE kullanmayalı baya oluyor, ondan şuan aklıma daha fazlası gelmiyor ama bu saydıklarım en azından Firefox'ta problem olmuyor... Chrome'da da olmuyor... Opera'da da olmuyor.. Safariyi pek test edemedim ama büyük ihtimalle onda da olmuyordur :D

önemli olan zaten indirilme sayısı değil.
işletim sisteminden kaldırılma veya kısayolunun silinme sayısıdır..

Zten internetin yavaş olduğu TTNET tekelinde, Firefox a alternatif yoktur. Şimdilik..

Beğenmeyen öğrensin kendi browserını yazsın bizim browserlar da yarışsın?

akMurat ve diğer arkadaşlarım. Sabah 9:00 dan Akşam 20:30'a kadar IE8'i hiç kapatmıyorum. Hal böyleyken hala niye donmuyor anlamıyorum:)

Kimse Linux türevlerinde de standart olarak Mozilla Firex'un geldiğinden bahsetmemiş. Ben üşenmedim. Bu ayrıntıyıda sizler için yazdım. Firefox'u indiren kişi ilerde sorun olduğunda kaldırıp yeniden indiriyorsa bu Firefox'u kullanmaktan vazgeçtiği anlamına gelmez. Öyle olsaydı formatlanan MS işletim sistemlerinide hesaba katmamız gerekirdi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir