Microsoft'tan pil ömrü tartışmalarına yanıt

Microsoft, Windows ve Mac PC'lerin pil ömrünü karşılaştıran araştırmaya sert cevap verdi!

Microsoft'tan pil ömrü tartışmalarına yanıt

Windows'lu bilgisayarların pilinin Apple Macbook'lara göre daha çabuk tükenmesi, pil ömrü tartışmalarını yine alevlendirdi.

Tartışmalar Coding Horror blog'unun sahibi Jeff Atwood'un PC ve Mac karşılaştırmalarıyla başladı. AnandTech'in verileri ve kendi yaptığı testlerden topladığı verileri analiz eden Atwood'un vardığı sonuçlar, ilgi çekici olduğu kadar endişe vericiydi. Anandtech'in 2008 model 15 inç MacBook Pro'da yaptığı testler, farklı işletim sistemlerinin aynı donanım üzerinde oldukça farklı pil performansları sergilediklerini ortaya koydu (OS X 10.5.7 (Leopard), Windows Vista X64 SP1 ve Windows 7 RC). Shimpi'nin testlerine göre MacBook Pro, OS X altında neredeyse 2 saat daha fazla dayanıyordu.

Geçtiğimiz hafta Surface 2'yi test eden Atwood ise onun yaklaşık 6.6 saat pil ömrü sunduğunu ortaya çıkardı. "Surface Pro 2, 42Wh'lık bir pile sahip, bu nedenle 11 inç'lik Air'e kapasite olarak yakın." "Ancak Air, Microsoft'un en iyi donanım ve yazılım birleşiminden neredeyse 2 kat daha fazla pil ömrü sağlıyor. Bu şok edici bir gelişme, hatta bir skandal."

Microsoft ise yaptığı açıklamada bu tür bir karşılaştırmanın (Mac'e Windows yükleyerek karşılaştırma yapmanın) adil olmadığını söyledi. Microsoft, Apple'ın Boot Camp'ının Mac donanımı ile işletim sistemi arasında çok ince bir kod katmanı sunduğunu, temel Boot Camp yüklemesinin genel, optimize edilmemiş sürücülerden faydalandığını söyüyor. Microsoft'a göre sürücüler, pil ömründe anahtar öneme sahipler. Yazılım devi, piyasadaki Asus, Dell, Lenovo gibi üreticilerin sürücü optimizasyonu konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, Apple'ın Boot Camp'ının bu konuda geride kaldığını savunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Şaşırmadım

Microsoft nasıl sıvasak diye düşünüyor

ne 2 saati ya mid 12 macbook pro kullanıyorum w7 kurmustum bi ara bi saat dayanmıyordu pil ama os x 5-6 saat her türlü gidiyor

Apple reklamcılığı adamın amacı zaten.

Burada Microsoft haklı.

Güncel işletim sistemleri kullanılmamış bu birinci haksızlık ayrıca Mac OS X'in en iyi sürümü kullanılırken karşısında en kötü işletim sistemlerinden biri Vista var bu da haksızlık. Mac OS X ile Windows'un boot sistemleri farklı ve MacBook Pro Apple ürünü olan bir makine programlaması ve optimizasyonu Mac OS X için yapılıyor Windows'un sağlıklı çalışmaması kadar normal bir şey yok. Aynı şey Mac için de geçerli, eğer Windows 8 kullanan ve MacBook ile tamamen aynı donanıma sahip olan bir bilgisayara Mac OS X yüklerseniz (zaten yükleyemezsiniz de şans eseri bilgisayarınız bir Mac olarak tanımlanır ve Mac OS'i yüklerseniz) alacağınız sonuçlar Windows Vista'dan bile berbat olacaktır ki bu da bir diğer haksızlık. Kısacası bu açıklamada Microsoft %90 haklıdır!

bazı arkadaşlar öyle konuşuyorlar ama microsoftun dediğine hak vermek gerekiyor. Her pil karşılaştırmasında mac üzerine windows yüklüyorlar hiçbir zaman windows çalışan bir makinaya Mac OS yüklemezler. Yüklenmiyor diyen arkadaşlar çıkacaktır ama bir yazılım müh. ve işletim sistemi yüksek lisansı yapmış biri olarak söylüyorum. Mac OS da normal pc lere yüklenebiliyor. Veya şöyle düşünelim Mac OS unix tabanlıdır. linux işletim sistemleri de unix tabanlıdır ve bunlardan en bilineni ve kullanışlı olanı ubuntu dur. Normal bir windows kurulu makinaya linux kurduğunuzda windows ile aynı pil ömrüne sahip oluyor. size daha fazla pil ömrü sunmuyor. Bu işler tamamen optimizasyon ile alakalıdır.

@01 Kas 2013 22:39 Mac OS ve Linux un temelleri UNIX e dayanmasina ragmen kernel tamamen farklidir. Mac BSD nin temeli olan Darwin'i kullanirken Linux dagitimlari Linux Kernel i kullanir. Ayni sey degiller.

microsoft haklı. bootcamp sorunlu. Macbook pro kullanıyorum. başka makinlerde hiç sorun çıkarmayan aynı Win7, macbookpro altında çok sorun çıkartıyor. sık sık çöküyor, fazla ısınmasına sebep oluyor ve tabiiki de pili çok harcıyor. bootcamp sürücüleri sorunlu. bununla test yapmak haksızlık..

maci karalamak için yine ağlayan bir mikisoft gördüm sanki :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir