Microsoft'tan şaşırtıcı Vista açıklaması

Microsoft'tan üst düzey yöneticiler Windows 7'yi, Vista'yı, Mac OS'u ve Chrome'u değerlendiriyor!

  • Ali Güngör
Microsoft'tan şaşırtıcı Vista açıklaması
Vista, hizmet paketlerine kadar sürücü açısından zayıftı

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'nin çıkışı yaklaşıyor. Bu hafta şirket yöneticilerinden birinin söylediği sözler oldukça şaşırtıcı oldu. Windows Vista için "daha az iyi" denildi.

2007'de çıkan işletim sistemini yavaş bulan kullanıcı ve analizciler için pek de şaşırtıcı bir tespit değil. Ancak üst düzey bir Microsoft yetkilisinin Vista'yı eleştirmesi beklenmedik bir olaydı.

Microsoft şirket stratejisi genel müdürü Charles Songhurst "İnsanların hafife aldığı şey, iyi ve kötü ürünlerin önemi. Bazen ürünleriniz iyidir, bazen de kötüdür ve ben Vista'nın Microsoft'un daha az iyi bir ürünü olduğunu düşünüyorum" Aslında burada Songhurst politik olarak hassas konuşmaya çalışırken, dil açısından hatalı bir ifade kullanıyor. Windows 7'ye göre kötü, zayıf, Microsoft için vasat bir ürün demesi gerekirken, tam bir ifade kullanmaktan kaçınıyor.

Sözlerinin devamında ise anlatmaya çalıştığı şey daha iyi anlaşılıyor. Haberin devamında...

Ballmer Vista için ne demişti?

"Windows 7 ise Microsoft'un çok iyi bir ürünü. Çok zekice geliştirildi" diyen Songhurst, Vista'yı en çok eleştiren Microsoft yöneticisi oldu. Geçen Ekim ayında Microsoft CEO'su Steve Ballmer Windows 7 için "Windows Vista, ama çok daha iyi" demişti. Ballmer'ın ardından aralarında Stephen Sinofsky'nin de bulunduğu yöneticiler Vista'da yapılan hataları itiraf etmişti. Sorumlular, bu hataların Windows 7'de tekrarlanmayacağına da yemin etmişti.

2008 yılında bir davada ortaya çıkan şirket içi yazışmalar ise çok daha fazlasını ortaya koyuyordu. Microsoft'un yöneticileri Vista'nın piyasaya çıkışından hemen sonra bu yazışmalarda eksik sürücülerden ve yeni PC'lerinin sorun çıkartmasından yakınıyordu.

Vista zamanla ve çıkan hizmet paketleriyle memnun edici hale geldiyse de kötü imajını asla düzeltemedi. Windows 7'de ise profesyonel ve sıradan kullanıcı testleri ve analizleri büyük oranda olumlu oldu.

Snow Leopard ve Chrome OS

Chrome OS düşük donanım özellikli sistemlere yönelik

Konferansta Apple ve Google da rakip olarak değerlendirildi. Temel olarak Apple'ın Microsoft'a avantajı olarak bazı yapısal farkları dile getirildi. Bunlardan biri dikey entegrasyon oldu. Bu eldeki tecrübenin aktarılmasında faydalı olurken, girişimlere işletim sistemi satmaya çalışınca zararlı bir fark. Microsoft, Apple'ın yapısal farkı yüzünden iş dünyasında tutunmasını oldukça zor buluyor. Çünkü dikey geliştirme, kurumların ihtiyacına göre özelleştirme ve esnekliği kısıtlıyor. Apple ise bu dezavantajını yeni Snow Leopard'daki dahili Microsoft Exchange Server 2007 desteği ile biraz olsun kapatmaya çalışıyor.

Google Chrome'a gelince, Microsoft bu konuda çok şey söylemiyor. Ancak işletim sisteminin henüz çıkmadığını, çıkarsa kimsenin daha önce düşünmediği bazı şeyleri başardığını ve oldukça etkileyici olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte düşük fiyatlı ürünlere ağırlık veren bir işletim sistemi olduğu için Microsoft'u ticari açıdan çok etkilemeyeceği belirtiliyor. Google Chrome ile ilgili önemli bir Microsoft yorumu da zamanla özellik eklendikçe şişeceği ve işlerin zorlaşacağı yönünde. Microsoft da özellik ekledikçe büyüyen işletim sisteminin zorluklarından haberdar.

Songhurst son olarak"Windows 7'nin kalitesi en iyi savunmamız" diyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Ürün kötüydü peki neden fiyatı iyi ürünler kadar fazlaydı.Microsoft şimdi Vista satın alanlara Windows 7 terfisini ücretsiz yapmak zorunda.Satın alınma tarihi ne olursa olsun.Zaten çok fazla korsan ürün kullanılıyor az sayıda yasal ürün kullananlarıda korsana itmektir bu.

Hakkaten acayip kelime oyunu yapmaya çalışmış. Bir şey iyisi ise ondan daha az iyi olanı kötüdür zaten :). E şirket politikası, adam diyemez ki rezil olduk vistada diye...
Saygılarımla...

Windows 7'nin çıkışı yaklaştığı için , w7'yi süper bişe olarak tanıtmaya çalışıyorlar.Milleti düşünce " Vay windows7 vista'dan daha iyimiş olsak mı ne yapsak " gibi düşüncelere kapılıyorlar. MS'den reklam kokan hareketler bunlar.

aslında vista yok yapılmak istenen baştan beri win7ydi.

adamların amacı Windows 7 yi övmek

4 sene sonrada windows 7 itirafi gelir hic begenmemdim zatenvideolar bile kalitesiz gorunuyor:)

Bazi arkadaslar adamlarin win7 yi övmek icin böyle konustugu yönünde. Bu yorum yapan arkadaslar hakli ama bence bakis aciliri yanlis.
Adamlar acik acik diyor, Vista kötüydü ama simdi tasarlanan win7 cok daha iyi ve daha saglam adimlarla geliyor. Bende ayni sekilde dusunuyorum. Belki win7 ninde hatalari kötü yanlari olacak ama gercekten iyi is cikarilmis bunu kabul etmek gerekiyor.

iyiki linux var ya. en azından birkaç yıldır para kaptırma derdim olmadı ve olmayacak gibi görünüyor. oyunlar biraz sıkıntı ama diğer işlerde mükemmel.

vista geçiş dönemi meyvalarının en hormonlu olanı desek yeridir. herşeyi çok anormal kullanıyor kaynakları bile ful sömürebilen tek işletim sistemi. bunun dışında güvenlik yönündende çıkan ilk stabil işletim sistemi. nt nin en hızlı versiyonu olan xp' nin kaç kez versiyon değiştirilerek sunulduğunu unutmamak gerekir. ilk çıktığında network kurulamıyordu internet ile uyumsuzluk ethernet kartları ile ilgili isim çözümleme sorunları ve daha birçok şey vardı sp1 ile stabilleşti sp2 ile güçlendi sp3 ile ise çok saçma sapan donanım desteği sorunları çıkmtı. kurulan birçok sürücü kaldırılamıyor engelliyor hatalıda olsa bırakmıyor.

en azından vistada bu tip çok sorun yoktu. bilmediğimiz vede alışık olmadığımız user acaunt control yüzünden sıkıntılarımız oldu ama onuda öğrendi tüm pc kullanıcıları artık.

win7 ortamına ne xp nede vista ortamındaki hatalar mevcut değil. stabilite hız ve performans konusunda ve donanımların kullanımı konusunda xp den bile daha iyi ve 512 ram belleğe sahip sp3'lü xpnin bile kastığı p3 lerde bile kasmadan sorunsuzca çalışabiliyor.

vistayı kötüleyecekki windows 7 ye iyi diyebilsin.

Pardus da baya güzel tavsiye ederim.

Kullanmadığınız bir işletim sistemi hakkında yorum yapmak da yeni modea oldu.

Vista aslında çok iyi bir işletim sistemi. Adamların planladıkları bir şeyler var. Vista'nın kötü imajını kabul ederek sempatik olmaya çalışıyorlar. Aslında bu şekilde 7'ye geçişi en iyi teşvik yöntemini kullanıyorlar. Kısacası bu ticari bir konuşma. Vista'ya kötü dediler kabul ediyoruz ama bakın 7 iyi ona geçebilirsiniz diyorlar. Yapacakları başka bir şey de yok zaten. Vista'nın SP'lerle çok daha iyi bir işletim sistemi olduğunu kimse anlayamadı, kötülemeye devam ettiler. Bu şekilde bilinçsiz kullanıcıların aklına girmeye çalışıyorlar. Vista olmazsa 7'ye geçin diyorlar açık açık.

yalan söylemeye gerek yok iyi bir donanım ile sp2 yüklü vista sonderece hızlı bunlar satış politikası vista bence daha hızlı ve daha güzel

bu da kraldan çok kralcı olan köşe yazarlarına kapak olsun. o kadar savundular. bak yapan adam ne diyor.

Madem kötü iyisi ile değiştirin, Windows dan Vista mağdurlarına kolaylık bekliyoruz.

Windows 7'nin nesini beğeniyorlar anlamıyorum. Betayı ilk yüklediğimde hızlıydı. Ona bir lafım yok. Fakat Türkçe dil paketini yükledikten sonra ve bir kaç program yükledikten sonra çok yavaş çalışmaya başladı. Ekrana bir kaç tane sayfa açınca sayfalar hızlı bir şekilde kaybolup geliyor. Sebebini bir türlü anlayamadım. Bu sorunlar vistada olmuyordu. Bence Windows 7 yeni bir hayal kırıklığı yaşatacak. Ama bu Windows işletim sistemleri yazılmaz ise Ballmer ne halt edecek. Sokakta sürünür herhalde. Dünyanın ömrü 100 sene olsa Windows 100 işletim sistemini kıyamet kopmadan hazır ederler siz hiç merak etmeyin. Nasıl olsa insanlarda para çok.

İnsanlar şunu hala anlayamadı Vista iyi bir işletim sistemi ama Xpdeki gibi performans almanız için çok iyi bir sistem istiyor.GTA 4 gibi GTA 4 de full grafik ile açabilirseniz mütiş bir oyun fakat sağlam bir sistem istiyor işte vistada böyle birşey.Windows 7'e gelirsek Vista'nın evrim geçirmiş hali,performans bakımından daha iyi,pil tüketimi bakımından daha tasarruflu,yeni özellikleriyle daha kullanışlı evrim geçirmiş vista karşımızda windows 7 ile gelen özellikleri service packler ilede ekleyebilirlerdi ama vista kullanıcılar üzerinde kötü iz bıraktığı için 10 tane servis paketi hazırlasalarda o iz çıkmayacağını anladılar ve bu özellikleri vistanın üzerine ekleyip vistanın hatalarını gitederek evrim geçirmiş vistayı yeni bir adla "Windows 7" olarak duyurdular.Olay bundan ibaret.

@shadowmaster2007:
Her windows ilk kurulduğunda hızlı çalışır ama sonradan yavaşlar bu sadece windows a özgü değil cache sistemi vb. sistemlere sahip tüm işletim sistemlerinde olması kacınılmaz birşeydir.Çünkü kurduğunuz her yazılım işletim sisteminde çalışması için işletim sisteminin gizli klasörlerine bir takım dosyalar ve komutlar bırakır,bunlar biriktikce biriktikce tabikide o bilgisayar yavaşlayacaktır bu sadece bilgisayarlarda değil kullandığımız cep telefonlarındada aynı durum var hafıza kartınızın ve telefonun hafızasını sonuna kadar doldurun o telefondada donmalar takılmalar yaşanacaktır

Bence Vista daha iyi. Vista'nın hızlı bilgisayar istediği bir gerçek, fakat hızlı bilgisayar gerekmeseydi donanım üreticileri para kazanamazdı. Donanım ve yazılım üreticileri ortak çalışıyorlar. Bunun aksini söyleseler bile gerçek bu. İsimsiz yorum yapan arkadaş bana bilgisayar dersi vermeye çalışmış fakat önce kendisi öğrense iyi olur. Bilgisayarı kullandıkça yavaşlaması çok normal fakat 1 ay gibi kısa bir sürede aşırı bir performans düşüklüğü olması hiç normal değil. Bilgisayarımda 4 gb 800 mhz DDR2 ram var. Vista işletim sistemini 2 gb ram ile kullanıyordum ama Windows 7'nin bana yaşatmış olduğu sorunların hiçbirisini yaşatmadı. Windows 7'nin övülecek hiç bir özelliği yok. Görüntü derseniz güzel ama bundan daha fazlasını beklemeyin. Satışa çıktıktan sonra gerçekleri ve şikayet fazlalıklarını hep birlikte göreceğiz, onun için lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. Aslında Linux işletim sistemine gereken destek verilse Windows işletim sistemine arkamı dönüp bakmayacağım ama Kapitalist düzen bizi mecbur bırakıyor.

Merhabalar,şuan için Vistadanmı İE denmi artık tam bilmiyorum karşılaştığım sorun başlığı şu >> res://ieframe.dll/acr_error.htm <<
herhangi bir İE sayfası uzun süre açık kaldığında örneğin 1 saat kadar falan sayfayı kapatmak istediğimde aynen URL kısmında res://ieframe.dll/acr_error.htm < burdan itibaren hangi web sayfası varsa onun adı yazıyor bu web sayfası chip.com.tr ,hotmail.com google.com hiç fark etmiyor yeterki o sayfa 1 saat civarında açık kalsın neden acaba böyle bir yazı yer alıyor vede sayfada KIRMIZI X işareti çıkıyor olası bir sorundan kurtardı diye...kapatmak istediğimde,konuyu tam açıklamışımdır umarım veya bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa anlamıştır konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim herkese kolay gelsin.

Not:MS uzmanlarına başvurdum sorunum çözülmedi ona rağmen.

Vistayı ve 7 beraber kullanıyorum, Nisana kadar bedava RC'yi deneyeceğim, sonrada bırakıp, sp1 çıkıncaya kadar 7 bekleteceğim, lakin vistayı planım daha 4 sene kullanmak, elimde lisanslı işletim sistemi var parası çıksın.

arkadaşlar aşşağıda okudum, baktım birbirinizle cahillik dalaşına girmişiniz....nitekim her ikinzde bilgisisiniz....
ilk olarak....xp-vista-win7 farklı kernel(çekirdek) altyapısıyla oluşturulmuş yazılımlardır....bumlarının hiç birini birbiriyle bir tutamazsınız.....
2. olarak,işletim sistemi yavaşlamaz...harddisk doluncada herangi bir yavaşlama olmaz..........
pc nin özellikle ms kullanıcıları için, sağlıklı olabilmesi, herzaman yeni çıkan bir MS in yeni sistemlerle çalıştırılmasıdır....
yani bir win7 sistemini , i7 core ile çalıştırmak ile, p4 işlemci arasında %75 lik bir performans farkı vardır....bunun yanında p4 işlemcinin olduğu bir pc yi 9 senelik sayarsak, anakart, ram ve uyumlu ekran kartlarının münzevi kaldığını söyleyebiliriz...
buna mukabil herhangi bir işletim sisteminin benim için en önemli parçası ilk olarak harddisktir.....7200 hdd ile , 10000 r.p.m hdd kurulan işletim sistemi arasında dağlar kadar fark vardır....
vürüsler, partisyonlar, yanlış kurulan veya kaldırılan programlar, yanlış kullanım ve birçok kullanım hatası MS 'in kötülenmesine yol açar...bunlar nekadar kötülenirse kötülense ms değil kullanıcı hatasıdır...

sonuç olarak ... elinizden geldiği kadar aldığınız işletim ,sistemini, yeni sistemler çıktığında , kimse uyanmadan başkasına kaptırıp cüzzi miktarlar üzerine koyup değiştiirin....teknolojiyi an ve an takip edin....geçenlerde vatanın indirime gideceğini öğrenip ekran kartımı satım neredeyse 100 tl. farkla daha üstün kart aldım...olay budur............
stabil bir işletim sisteminde %99 hata insan kaynaklıdır unutmayınız.......

bencee vista çok iyi. Hızlı donanımlarla kullanıldığında vistadan iyisi yok. Orjinal vista kullanıyorum bir iki sene geçsin win 7 ye sp 1 veya 2 çıksın anca öyle geçerim. Zaten çok azla bir performans farkı yoktur !

...Microsoft CEO'su Steve Ballmer Windows 7 için "Windows Vista, ama çok daha iyi" demişti...

Windows 7'nin Mojave deneyinin bir parçası olduğunun kanıtı değil de ne bu şimdi?

Win 7 Vista'nın evrim geçirmiş hali.Yada şöyle diyebiliriz,Vista hiç doğmadı.Vista çekirdek mimarisi üzerine kurulup geliştirilen Vin 7'de Vista'nın hataları traşlandı :)) Ha iyi de oldu. Vista xp ile Vin 7 arasında TAM BİR ARA SÜRÜM OLDU!Kıytırık bir ara sürüm.İster kabul edin ister etmeyin ama gerçek bu.Olan lisanslı vista madurlarına oldu.Bakıyorum da onlar da şimdiden züğürt tesellisiyle avutuyorlar kendilerini.Peeehhh!

Sen de yorum yaz