Microsoft'tan sürpriz patent!

Android ya da iPhone için geliştirilen bir uygulamayı Windows cebinizde kullanmak ister misiniz?

Microsoft'tan sürpriz patent!

Geçtiğimiz birkaç ayda geliştiricilerin Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlar için geliştirdiği uygulamalarda büyük bir artış gözlendi. Yine de Windows Phone Marketplace'deki uygulamaların sayısı halen iOS AppStore ya da Android Play Store 'un oldukça gerisinde. Ancak Microsoft'un yakın zamanda duyurduğu bir patent, bu sorunu en azından kağıt üzerinde çözebilecekmiş gibi görünüyor.

Kasım 2010'da başvurusu yapılan ve yakın zamanda duyurulan patent başvurusunda (örneğin Android yüklü olan) eski akıllı telefonunuzun içindeki uygulamaları tarayıp aynı uygulamaları Windows Phone Marketplace'te bulacak bir yazılım tanımlanıyor.

Eğer aynı uygulama Windows Phone için üretilmemişse, yazılım aynı işi görebilecek en uygun alternatifi bulmaya çalışıyor. Bu da olmazsa, uygulama ya da uygun bir alternatif piyasaya çıktığında kullanıcı yazılım tarafından haberdar ediliyor.

Patent başvurusunda göze çarpan bir başka ayrıntı da, sözkonusu yazılımın başka bir işletim sistemindeki uygulama verilerini Windows yüklü telefona aktarabilme özelliği, ancak bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceği açıklanmıyor.

Microsoft'un sık sık patent başvurusu yapıp bu patentleri hayata geçirmediği gözönüne alınırsa, bu fikrin de şirketin tozlu rafları arasında yer alması ihtimali o kadar da zayıf değil.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok iyi fikir aslında

bos isler bunlar.

evet tabiki süpriz adobe flaş kaldırıldı dandik windows phone nefret etti

Haber değeri taşımıyor,google hesabı,itunes hesabı ile microsoft hesabı arasında cihaz yükleme geçmişinden uygulama üreticisi ve yüklenen uygulama adı ile tarayıp bunu winmarket'te arayıp getirecek.Dünyayı yeniden mi keşfettik :D

bu zaten android markette vardı bi programla oluyordu. umarım o programın sahibi microsofta karşı dava açar microsoft alamaz bu patenti.

Windows mobile satmiyor satis miktarlari komedi gibi. Bir umut Windows 8 ve degisik versiyonlarina güveniyorlar.
1 Coklu Arm ve Mips islemci destegi
2 Arayüz olarak kisitlamanin kaldirilmasi
3 Ram ve islemcide limitlerin kaldirilmasi coklu islemci destegi
4 Market harici yüklemenin Android gibi iptal edebilem secenegi
5 Flim, muzik ve resim paylasiminin usb seklinde atacak sekilde düzenlenmesi programsiz
6 Her türlü vidyo ve sesia cabilecek vidyo playerler
7 Ekran cözünürlük acisindan 3 secenek alt, orta ve hd sinif olarak

Bu yazdigim maddeleri Microsoft uygularsa bu tarz sacmaliklar pesine düsmek zorunda kalmaz zaten Windows mobil ve cikacak olan Tabletleride satis patlamasi yapar aksi takdirde win 8 ve kapali sistemi ellerinde patlar. Artik ios, Android, Tizen ve daha cok isletim sistemi ve arakalarindaki parasal gücle Apple oynama dönemini gecmesi sart Microsoftun.

windows phone ne işi var kimse almıyor en çok android ios kullanıyor

windows phone .exe uzantili programlari acmiyormu yani calistirmiyor?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir