Microsoft'tan Win 7 denklemi: 1 milyar=7

1 milyar=7... Microsoft'tan ilginç bir matematik denklemi ve bu denklemin altında yatanlar...

  • Ali Güngör
Win7 sevildi, peki ya Microsoft?
Japonya'dan eğlenceli bir reklam kampanyası

Windows 7 macerası, Microsoft için rüya gibi geçiyor. Krize rastlayan ve yüksek sistem isteyerek son kullanıcıyı küstüren Windows Vista'nın ardından, gerçekten kullanıcıların isteklerine göre tasarlanmış, geleceğe yönelik bir işletim sistemi olan Windows 7, Windows XP kadar hatta belki de daha fazla seviliyor.

Bu arada Microsoft'un komik ve eğlenceli reklam kampanyaları da oldukça ilgi çekti. Microsoft'un Japonya'da Burger King ile birlikte düzenlediği kampanyada 7 köfteli devasa bir Windows 7 Whopper'ı bile satıldı!

Microsof'un bir diğer eğlenceli reklam kampanyası ise Windows 7 partileri oldu. Kullanıcılar işletim sisteminin çıkışını partiyle kutlamayı komik bulup dalga geçse de bu aslında belli yazılım sektörünün yakaladığı kültürel başarıyı özetliyor. İnsanlar bilgisayar oyunlarının, işletim sistemlerinin çıkışı için kuyruğa girip bekliyor. Bilişim hayatın ekmek gibi, su gibi bir parçası oldu.

1 milyar = 7, bu nasıl matematik?

"Bayrağı her yere dikelim!"

Hatta bilişimin popülaritesine ve önemine önemli bir örnek de, Windows 7 ön satışlarının Harry Potter'ı geride bırakması olmuştu. Tamamen farklı bir mecrada yer alan ve dünyada akıllara durgunluk veren bir popülerliğe sahip Harry Potter bile geride kaldıysa fazla söze gerek yok.

Şimdi Microsoft'un sitesinde yer alan kısa mesajlar yeni işletim sistemini övüyor. Kısa ve öz, oldukça da olumlu olan bu mesajlar popüler sloganlar haline de gelebiliyor. New York Times'a göre Microsoft yeni bir seri Windows 7 videosu yayınlamayı planlıyor. Bu videoların YouTube ve Windows.com'da yer alması bekleniyor. MS'in daha önce en popüler reklamlarından biri Bill Gates ve Seinfeld'i buluşturmuştu.

Microsoft'un şaşırtıcı bir sloganı var "1 Milyar = 7" ve bu yeni Microsoft reklamlarının anahtar noktası olmuş durumda. Bu sloganın temelinde 1 milyar PC kullanıcısının, yeni işletim sisteminin ortaya çıkışında pay sahibi olmasına gönderme yapılıyor. Microsoft'un yeni reklam stratejisi "Sizi dinliyoruz, sizi önemsiyoruz, sizi de işin bir parçası olarak görüyoruz" olarak özetlenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Win7 ile Microsoft yeniden Lider :D Güle güle WinXp seni asla unutmayacağız :.&

Max_Real Qnx

7 köfteli whopper mı!! türkiyede de yapmalılar böyle bir kampanya...

aynen xp senin unutmucaz :'(

son paragraf önemli.. sizin de emeğiniz var deyip duygusal bir bağ kuruyorlar sanki...bunu yaparken o kadar emek verdin al bir tane de sen kullan der gibi.. ama parayla al.. çünkü senden başka 999999999 kişinin daha emeği var.. :)

vay be xp bitti sonunda

7 köfteli whopper mı!! türkiyede de yapmalılar böyle bir kampanya...
-----------------------------------------------------------------------------
evet Türkiye`de o burgerin fiyatı 500 tl olur! :)

windows 7 nin sistem ihtiyacı ne kadar?..

o whopperi yiyen insan olamaz

ya bende 7li whooper istiyorum uleyn:D

Köftelerin üstüne de ketçap ile microsoft yazmışlardır patentçi herifler.

windows 7 laptopta iyi ama masaüstünde başarılı değil kullanım açısından ve görüntü olarak

pentium4 3.00 Ghz çift çekirdek işlemci
1,5 GB RAM
128 MB nvidia geforce FX 5200 ekran kartı

bu özellikteki masaüstü bilgisayarıma windows 7 ultimate kurdum.sonuçlar çok ilginç.kasılmayı bırakın donma bile yok bilgisayarımda.full efektler açık.vista rezilliğinden sonra galiba bu sefer olmuş...

köfteler üst üste iyi olmamış arasına bir şeyler koyar insan işte win 7 de böyle

Bence sayı çok abartı. 1 milyar insan nasıl oldu gönderme yaptı merak ettim.

7 köfteli gıda....!!!! olmaz saçmalar kullanıcı aşırı miktarda protein....yeşilliği çok az....beğenmedim...ekmeği bile çok azz..olmuyor...7 tane ayrı ayrı hamburger ve aynı miktarda yeşillikle verilirse alırım....pek akıllıca reklam değil...beğenmedim...gidiyorsunuz bir adet hamburger alıyorsunuz ekmeği bile sıcacık içi dolu çeşitli yeşilik soğan dilimleri isteyen soslu sossuz alıyor...yukarıdaki 7 köfteli özgürlüğü pek beğenmedim elinizdeyken içindekiler sağa sola dağılır üstünüz başınız batar üzülürsünüz...STABİL GIDA LAZIM...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play