Microsoft'tan Windows Azure bombası...

Microsoft Windows 7 ile yetinmiyor: Bulutlarda gezinen işletim sistemi Azure ortaya çıkıyor...

  • Halil Mollaoğlu
Windows Azure ne zaman çıkacak?
Microsoft yeni bir faaliyet alanına giriş yapıyor.

Yazılım devi Microsoft, 2010'un başında bulut bilgi işlem platformunu sunacak.

Microsoft, geliştirici konferansı PDC'te bu iş için geliştirdiği Azure platformunu ve buna ait internet tabanlı hizmetini 1 Ocak 2010'dan itibaren sunacak. Firma, geliştiricileri Azure için yazılım geliştirmeye teşvik ediyor. Microsoft yazılım mimarisi şefi Ray Ozzie şöyle bir açıklamada bulundu: "Bu iş için tüm geliştiricileri kazanmak bizim için önemli."

Azure, Windows Azure ve SQL Azure'den oluşuyor. Windows Azure ocak ayından itibaren ücretsiz olarak kullanılabilecek; fakat şubat ayından itibaren ücretli hale gelecek. Microsoft kendi web sitesinde Azure için bazı uygulama alanları tanıtıyor. Tanıtımlara göre bulut bilgi işlem platformu hem yazılım geliştiricileri için hem de BT servis sağlayıcıları ve web ajansları için elverişli olacak.

Bulut bilgi işlem platformunun (Cloud Computig) avantajları firmaların daha az BT alt yapısına ihtiyaç duymalarında yatıyor. Uygulamalar birden çok sunucuda çalıştığı için temin edilebilirlik çok yüksek seviyede olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bunun korsanı olmaz en azından 1 ay bedava kullanırız

Azure İşletim Sistemi 3 yıl sonra piyasaya çıkar.

Evet bunun korsanı biraz zor. Ama korsan olayı biterse linuxa nihayet gün doğacak, para vermek yerine linux diyenlerin sayısı yüzde yirmi beş olucaktır, gerçi microsoft bir yolunu bulucaktır. Az özellikli, reklam dolu işletim sistemini bedavaya bize kasıp uygulama-oyun geliştiricilerinin bir numarası olmaya devam edicektir. Ama linux mac osu bile geçse güzel olur. :)

Hayırlısı olsun microsoft bombaları patlatıyor birer birer office 2010 ve internet explorer yolda...

bir yazılımınız da ücretsiz olsun be

1 mb internetle ne kullanılır ama!

valla microsoft sitelerinde geziniyordum azure diye bişey gördüm tam nedir diye konu açacaktım kalbim temiz çıktı yau şunu da güzelce bişey yaparlar artık yalnız arkadaşa katılmıyor deilim bir de ücretsiz bir işletim sistemide yapsınlar yani

saçmalık bu sanal bilgisayar mmı olur insan elinin altındaki pcden bile şüphe ederken sürekli saldırıya uğrar o azur adlı sistem

ne yani ben şimdi bu bağlantıyla azure mi kulalnıcakmışım şaka ya bak altı üstü uzak masaüstü yapmaya kalktımda bazen 10 saniye cevap alamadım oluyor artık saç baş yolarım onun başında bu yaşımda tek tel kalmaz başımda....

Bence süper olacak ama bazı yorumcuların dediği gibi pc ölmeyecek. Bizim gibi yavaş balantılılar şimdilik istenilen verimi alamayacak ama istediğiniz makineden aynı masaüstünü programları, dosyaları hiçbir alışkanlığınızı değiştirmeden kullanmaya devam etmek çok iyi olacak.
Yok hırsız bilgisayarımı çaldı, yok usb bellek bozuldu, yok çocuk kahveyi bilgisayarın üzerine döktü de dosyalarım kayboldu geğiyi ortadan kalkar artık. :)

Herkez linux kullanacak yakında.Ubuntu kullanın hem bedava hemde gorsellıgı wın 7 veya wın 8 cıkıcakya ondan daha ıyı.Bıraz ugrasınca gercekten cok guzel oluyor ubuntu.

Chrome Os u hep win7 e rakip gösteriyorlar ama esasında şuan chrome os un rakibi yok azure çıktıktan sonra esas rakibi gelecek buluş işletim sistemi alanında.

kotalı internet varken sanal işletim sistemi hayaldir

Sen de yorum yaz