Microsoft'tan Windows Classic hamlesi!

MS, pek çok Windows sürümüne bir de Windows Classic'i ekledi. Ama bu Windows pek de yeni değil!

  • Ümit Öncel
Win Mobile 6.5 artık "klasik" oldu
O artık bir klasik...

Microsoft'un Windows Mobile 6.5 işletim sistemi belki en çok eleştirilen mobil sistemlerden biri oldu. Bu kadar eleştirinin üzerine sistemin yeni sürümü olan Windows Phone 7 ile 6.5'un yavaş yavaş piyasadan silinmesi beklenirken, Microsoft sürpriz bir kararla bu sistemin adını değiştirdi. Bundan sonra Windows Mobile 6.5, Windows Classic olarak adlandırılacak.

Bu isim değişikliğinin sebebi ise aslında Microsoft'un Windows Mobile 6.5 için başka planları olması. Firma bu sistemin fişini çekmek yerine Windows Phone 7 ile aynı anda piyasada bulundurmak niyetinde. Hatta HTC HD Mini çok yakın zamanda Windows Mobile 6.5, yani yeni adıyla Windows Classic işletim sistemini kullanacağını açıklamıştı.

Microsoft, Windows Classic'in güncellenmeye devam edileceğini de söyledi. Şu anda piyasada firmanın en son yayınladığı versiyon olan 6.5.3 sürümü bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gerek yok bence tamamen Windows Phone 7'ye odaklanmalılar.

ne ugrasacazki clasicle cikart 7yi bitsin olay

kac taneniz win 6.5.3 denedide konusuyor merak ediyorum ?
Microsoft hatalari elbette oldu ama sistem ek bir program ile coklu dokunma destegi sunabiliyor, arayuz isterseniz symbian isterseniz iphone isterseniz android haline getirilebiliyor ve daha nicesi.
Program olarak databesi oldukca yüksek. WLm kamera konusmasi eklense, coklu dokunmatim eklentisi, iphone gibi cep tel sirketlerinin wince ile oynamalari engellese o sistem oldukca yeterliydi.

Bana göre Microsoftun hatalari Qualcomm firmasinin sdk olarak islemci ve grafik hizlandirma araclarini vermemesi bu konuda ne Htc ne Microsoftun bir sey yapmamasi.
Microsoft elinde gerekli yasal patentler olmasina ragmen israrla win7 cikisi tarihini uzatip coklu dokumatigi 2 3 sene geciktirmesi.
Microsoftun elindeki explorer ve Wlm gibi programlarda hep agirdan almasi.
Cikan makinelerde bir standarti mecbur tutmamasi makine yavas agir söylentileri cok zarar verdi.
win mobile icinde arama sms vs vs gibi seyleri normal programlardan ayirmayi akil edememesi.
Bazi sacma ama önemli seyler bugun bunlarin konusulmasina sebeb 6 senedir hep HTc kullandim hepde mennun oldum (XDA romlari ile) ama Microsoft 3 ila 6 ay araliklarla güncelleme yapmaya tenezzul etmemesi ve cep tel sirketlerininde bu isine gelmeside diger sebeblerden birisi.
Ama baba göre WM kötü bir sistem degildi sadece kötü kullanildi isin komigi Wince Microsoftun en güvenli yazilimi oldu sadece 1 virus söylentisi duydum onunda bulastiginida hic bir yerde ne yazildi ne duyuldu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play