Microsoft'tan Windows devrimi geliyor!

Çok sayıda farklı Windows sürümü görmeye alışanlar. Çok yakında Windows "tek" olabilir!

Mobil dünya da Windows mu diyecek?

Microsoft'un yıllık iş ortakları toplantısında yaptığı açıklamalarda satır aralarını okuyanlar çok yakında tüm platformları kapsayan tek bir Windows'un ortaya çıkacağını kolayca tahmin edebilirler. Microsoft tüm kullanıcıları tek bir ortak ekosistemde birleştirmeye niyetli gibi görünüyor. Yeni işletim sistemin hem çok ucuz hem de tüm platformları destekleyen ve bu sayede de tek bir uygulama geliştirip tüm platformlarda çalıştırma imkanına sahip olacağının altını çizen Microsoft yetkilileri artık PC'ler, telefonlar, tabletler ve diğer cihazlar için farklı farklı ekosistemler olmayacağını belirtiyorlar. Yapılan açıklamalar tüm bu platformların tek bir Windows sürümü altında birleşeceği ve buradan da firmalara muhteşem bir fırsat çıkacağını vurguluyor.

Endüstri analistleri Microsoft'un bu kervana Xbox'ı da katacağı konusunda söz birliği ediyorlar. Firmanın amacının uygulama geliştiricilerinden tam destek almak olduğu açık. Bu sayede geliştirilen tek bir uygulama hem PC ve notebook'larda, hem telefon ve tabletlerde hem de konsol dünyasında ve akla gelen diğer Windows destekli aygıtlarda rahatça çalışabilme imkanına sahip olacak. Uygulama üreticisine hem zaman hem de maliyetten tasarruf sağlayan bu sistem aynı zamanda uygulamaların fiyatının da düşmesine yol açacak.

Kafalar karışacak mı?

Yapılan açıklamalar hem çok ilgi çekici, hem de çok ütopik olarak değerlendirilebilir. Evet, Microsoft ekosisteminin en önemli parçası olarak kabul ettiği uygulama geliştiricileri için her platformda çalışacak uygulamalar yazmayı kolaylaştırmak istiyor olabilir ama yapılan açıklama platformların ortak bir Windows çekirdeği kullanacağı yönünde.

Bu "çekirdek" açıklaması biraz kafa karıştırıcı olabilir. Konunun uzmanları açıklamanın çekirdek bazında yapılmasını Microsoft'un üreteceği işletim sistemlerinin Apple'ın stratejisini izleyeceği yolunda olduğunun altını çiziyorlar. Apple şu anda Macintosh bilgisayarlar için OS X, telefon ve tabletler için ise iOS işletim sistemini kullanıyor ve iki işletim sistemi de Darwin çekirdeğini kullanıyorlar.

Windows 8 işletim sisteminin ekran görüntüleri sistemin Windows telefonuna çok benzediğini gösteriyor ancak Windows telefonunun işletim sisteminin şu an için Windows 8 ile akalası yok. Windows 7 bile değil aslında. Sadece Microsoft'un Silverlight medya oynatıcısı ve XNA uygulama çalıştırma platformunun birleşiminden oluşan ve Windows CE 7 çekirdeğini kullanan bir sistem. Bu çekirdeğin ise alışageldiğimiz Windows ile alakası yok. Buradan da ortak bir mimari geliştireceğini açıklayan Microsoft'un yavaş yavaş Windows CE'den elini eteğini çekeceğini anlayabiliriz. Günün birinde ortak bir Windows görebileceğiz galiba...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Bakalım göreceğiz ama Microsoft git gide daha iyisini yapıyor her yerde tek bir işletim güzel bir sistem.

nokia nın niye windows u tercih ettiğini daha iyi anlayabiliriz

Bakalım göreceğiz ama Microsoft git gide daha iyisini yapıyor her yerde tek bir işletim güzel bir sistem.

Windows'tan bi cacık olmaz...

İnşallah diyelim... :D

bence doğru bir karar almışlar millete sınıf ayrımcılığı yapmaktan başka birşey yapmıyorlardı. windows 98 ve 2000 dönemi ne güzeldi tek model vardı kafalarda soru işaretide yoktu acaba bu vrsiyonlar arasındaki fark ne diye. windows 8 ile eğer dediklerini yaparsalar dahada iyi sonuçlar elde edecekleri kesin. win7 yada vista sırf lisanslı olsun diye lisans alanlar en düşük versiyon olan starter yada basic sürümüne hapis kalıyordu ve kullanılan yeni sistemlerin çoğunun sistem özelliklerininde minimum windows premium destekliyor olması çok ters düşüyordu.

örneğin laptoplarda bile starter ve basic windows var ama stabilite sorunlarıda baş gösteriyor belli bir yerden sonra.

.NET tutmadı şimdi de bunu deniyorlar. Uygulama geliştiriciler MS dan uzak duruyorlar nedense.

go windows go! herkese işletim sistemi nasıl yapılır göster! daha şimdiden bu haberin altına yazılacak linux yorumlarını okumak için sabırsızlanıyorum :)

Birisi fiyat düşmesi mi dedi.İmkansız.Yapmayın böyle şeyler.Adamlara 50 lira key ver deik kutu al dediler.

çok daha beklersiniz

Microsoftun bu platformlar arası kurduğu köprüleri çok seviyorum, insanı yeni dil öğrenmeye zorlamıyor varolan diller üzerinden her platforma uygulama geliştirilebiliyor. bkz; wp7

android ice cream sandwich e özenmişler ama linuxun stabilitesi olmadan işleri zor

Windows gibisi yok.

En İyisi Linux

MİCROSOFT yavas yavas piyasadaki etkisini kaybediyor bunlar da çırpınışları artık dünyada saddece microsoft yok !!

MİCROSOFT yavas yavas piyasadaki etkisini kaybediyor bunlar da çırpınışları artık dünyada saddece microsoft yok !!

Microsoft da Windows'u çöpe atıp Linux'a geçerse neden olmasın? Windows ile olmaz bu işler, boşa yakıt harcama Steve...

keşke lite bi sürüm yapsalar zaten her iş için 3. parti yazılım kullanıyoruz.
sistemi hiç yormasa

Bunun için biraz geç kalmadılar mı sizce ? Bu : çıkan mali kriz yüzünden çoğu departmanı kapatacağız ve insanları aynı işletim sisteminin birden fazla sürümleri arasında en iyi olanı almalarını sağlamak için kazıklayamayacağınızın lite söyleminden başka bir şey değil. Apple ise bunu donanım satışları ile zaten yapıyor. Saygılar.

Max_Real Qnx

xbox da oyunları yavaş açacak, mavi ekran verecek

"koltuk sallanıyor" un diger bir açıdan yusuflama görüntüsü. tek bir Os! hergün ayrı ayrı OS! lamaktansa...

Sen de yorum yaz