Microsoft'tan yeni bir araç projesi!

Google yapar da Microsoft hiç durur mu? Bu yeni araç pek çok kullanıcının yüzünü güldürecek...

  • Ali Güngör
Microsoft'tan kolay programlama aracı

Google'ın tanıttığı araçtan sonra Microsoft'un da benzer bir projesinin geliştirme altında olduğu ortaya çıktı.

Kod adı Kittyhawk olan bu araç, kod bilmeden görsel programlama yapmaya yarıyor. .NET geliştiricilerinin işini kolaylaştıracak olan bu araç özellikle yeni başlayanların sisteme kolayca alışmasını sağlayabilir.

Sürükle ve bırak şeklinde çeşitli program işlevlerinin birleştirilmesiyle, ortaya uygulama çıkartılıyor. İstenirse kod yazmak da mümkün ama Excel'e alışkın ofis çalışanlarının, kolayca ihtiyaçlarına cevap veren uygulamalar üretmesinin önünü açması en güçlü yönü olacak.

Silverlight 4.0 ve XAML kodu üreteceği söylenen yazılım ile ilgili olarak Microsoft henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

"kod bilmeden görsel programlama yapmaya yarıyor" Kod bilmeden programlama :) boşa okumuşuz valla :)

"kod bilmeden görsel programlama yapmaya yarıyor" Kod bilmeden programlama :) boşa okumuşuz valla :)

ALLAHIM YARABBİM YA!!! Tabiki microsoft bunu 40 yıllık programlama yapan , profesyonel ve ciddi projelerde çalışanlar için üretmeyecek. Zaten birsürü geliştirme aracı var onun için. Bu sadece programlamayı yeni öğrenen ya da amaan banane ufak şeyler de yapsam olur ben iletişim okuyom zaten programlamayı ne yapayım diyenler için.

kod bilmeden programlama,
elektronik bilmeden montaj,
trafik bilmeden sürücülük,
tıp bilmeden şifacılık...
insanlığı bile bilmeden yaşanabilen bir dünyada hepsi normal.

zaten kod bilmeden birşeyler yapmak istiyorsan .net var daha :P

<ALLAHIM YARABBİM YA!!! Tabiki microsoft bunu 40 yıllık programlama yapan , profesyonel ve ciddi projelerde çalışanlar için üretmeyecek. Zaten birsürü geliştirme aracı var onun için.>

ciddiyetsiz ve yetersiz de olsa kolay ve aldatıcı yöntemler her zaman piyasanın ciddiyetini bozuyor.
çünkü piyasa sadece şuurlu ve detaylara hakim geliştiriclerden ibaret değil. çoğunluk birkaç ekran görüntüsüne ve hazır fonksiyona tav olan bilinçsizlerden oluşuyor. geliştiricilere karşı sarsılan güvenin en büyük zararını yine gerçek geliştiriciler ödüyor.
ortama bir bakın, her yıl binlerce yazılımcı mezun oluyor ama piyasaya sadece korsan CD, müzik, ithal ürün ve montaj satışları hakim. bu işleri okumuş çocuklar mı yapıyor?
üfürükçülerin ofis, hastane açabildiği bir ortamda doktorluğun ne ciddiyeti kalır?

seni seviyoruz Microsoft...
biz müşterileri için, hatta müşterisi omayanlar için bile muhteşem şeyler üretip kullanıma sunuyorsun...

binlerce kez teşekkürler Microsoft...
bu habe için de teşekürler Sevgili Chip...

bu yazılımı özlemle bekliyoruz...

saygılarımla

Microsoft yapıyorsa uzak duracaksın :))) Google yaptımı hiç korkma rahat ol, relax durex

yok artik...

emeklerimize yazık ya.

Kod muhabbetine dirsek çürütenlerin hali ne olacak diye düşünüyorum ama kendileri de düşünmeliydi böyle olması muhtemeldi zaten. Olması gereken de bu her şey ortada. Sadece yapmak kalıyor geri ama içini bilmeden dışını yorumlamak gibi! Bu tür bir durum hiç hoşuma gitmedi. Basite kaçanların daha çok işine yarayacak. Ortalıkta tasarımcıyım diye gezenler daha bir havalanacak. Ah ulan ah flash ile dijital saat yaparken kullandığım kodları düşünüyorum da o kadar zamanı boşuna mı kaybetmişim. İlk başlarda çok zor gelmişti. Ama artık yapmak için koda gerek kalmayacak düşündürücü...

programlama işinde diller ne kadar kolay olursa esneklik o kadar azalır yani böyle araçlarla daha kısıtlı uygulamalar oluşturulabilir, daha ilerisi için bkz. Veri Yapıları ve Algoritmalar ve bkz. Nesneye Yönelik Programlama, tabi ne olur ne olmaz bkz. Yapısal Programlama ve bütün programcıların korkulu rüyası bkz. Ağ Programlama... yani bu işler o kadar kolay değil... herkes program yazabilir, ama bir programı belki 1000 farklı yolla yazabilirsin önemli olan hangisi daha efektif... Kısacası kimse programlama niye öğrendim diye üzülmesin zaten bir süre(10-100 yıl) sonra yapay sinirlerden oluşan çipler ve onlar üzerinde çalışan bilgisayarlar çıkacak ve kimse program yazmak zorunda kalmayacak hadi hayırlısı... size çok konu verdim açın araştırın :)

Ben de web sitesi programlama üzerine çalışıyorum fakat ufak tefek işlerini görmek için küçük bir programcığa ihtiyaç duyanların, programcılara muhtaç olmaması görüşündeyim. Bana göre ihtiyaç duyan kişi, ufak işini kendi başına çözebilmeli. Yok eğer beceremeyeceği bir durum ortaya çıkarsa programcıya başvurmalı. Böylece programcıya ödediği paranın da kıymetini bilir.

Sen de yorum yaz