Microsoft, toplu güncellemeleri savundu!

Microsoft, Windows 10'la birlikte geçiş yaptığı yeni uygulamasını işte böyle savundu!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, toplu güncellemeleri savundu!
MS'a göre toplu güncellemeler, deneyimimizi iyileştiriyor

Windows 10'un büyük bir kitleyi rahatsız eden bir yanı varsa, o da güncellemeleri toplu olarak yüklemesi ve onları tek tek yüklemenize izin vermemesi. Bu durum bazı kullanıcıları o kadar rahatsız etmişti ki bir grup Windows 10 müşterisi, güncelleme yönteminin değiştirilmesi için CEO Satya Nadella'ya dilekçe yollamıştı.

Microsoft ise toplu güncellemelerin önceki modelden daha iyi olduğunu düşünüyor. İşletim Sistemleri Grubu Kurumsal Başkan Yardımcısı Joe Belfiore, bir röportajda az test edilen güncelleme kombinasyonlarından dolayı sistemlerin performansında beklenmedik yavaşlamalara ve daha düşük kararlılığa birçok kez rastladıklarını söyledi. Toplam kaliteyi artırmak istediklerini belirten Belfiore, yeni yöntemin bunu sağlayacağına inandığını söylüyor.

Toplu güncellemeler, Microsoft'un güncellemeleri daha etkili biçimde test etmesine olanak tanıyor. Bu sayede firma, farklı güncellemeleri yükleyen makinelerde oluşabilecek sorunların gözden kaçmasının önüne geçebiliyor. Geliştiriciler için de ortaya daha az parçalı bir ekosistem çıkıyor. Bununla birlikte bu yöntemin, belirli bir güncelleme yüzünden sorun yaşayan kullanıcıların içini pek rahatlatmadığı gerçek.

Kısacası güncellemeler konusunda Microsoft'a güvenmekten ve kendimize şans dilemekten başka yolumuz yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Güvenmiyorsan kullanmayacaksın, var mı başka alternatifin. Fare Dağa Küsmüş hesabı.

@22 Ekim 2015 15:07 Linux ne güne duruyor cahil?

@22 Ekim 2015 15:07 Arayana alternatif çok.

@22 Ekim 2015 15:07 insanlar Liux Mint, Manjaro dan haberdar olsalar farenin kim dağın kim olduğunu da görürler! Not: Linux'u eleştirecekler ne olur Android üzerinden cevap yazmasınlar, nokta!

@22 Ekim 2015 16:32 Linux iyi bir nane olsaydı herkes bilirdi bilgisayarla arası fazla iyi olmayanlara Linux deyince aval aval suratına bakıyor.

Microsoft a katılıyorum bu konuda. Eksik yüklenen güncelleme paketleri sonraki güncellemeler için daha fazla sorun riski oluşturuyor. En iyisi toplu halde yüklenmesi. Hem toplu güncelleme paketi boyut olarak daha iyi sıkıştırıldığı için internet kotasından da tasarruf etmemizi sağlıyor.

@22 Ekim 2015 15:23 Alakası yok, bu tamamen bilgi toplamaya yönelik vb. güncellemelerin saklanmasına ve kullanıcının bilinçli olarak yüklememesine engel olmak için.

Böle şeylerle uğraşmak yerine performansı ve tepki süresini düşürmekle uğraşsanız keşke,hala linux ve windows arasında dağlar kadar performans farkı var,benim külüstür core 2 duo da ubuntu canavar gibi çalışıyor...

@22 Ekim 2015 16:48 8 cekirdekli AMD FX islemcide neden kasiyor o zaman?

toplu olarak güncelleme yapmanın neresi anormal. microsoftun işletim sistemini kullanıyorsun ama güncellemelesine güvenemiyorsun kimde gariplik var acaba???

@22 Ekim 2015 20:52 geçen gün yapılan windows güncelemesini silmek zorunda kaldım!

Bu uygulamayı tek yapan zaten Microsoft'tu. Başka işletim sistemlerinde .1 .2 gibi ilerliyor. Ayrı ayrı güncelleme şansı tanımıyorlar. Ama sürüm yükseltme diye insanları yönlendiriyorlar. Bu yöntem güncellemelerin gecikmesine sebep oluyor. Sürekli ayrı ayrı güncelleme yapmak da sorunlar çıkartabiliyor. Microsoft bu noktada orta yolu bulmuş. Acil olan güncellemeler hızlıca sunuluyor, daha az önemliler birlikte sunuluyor. Bir kaç ayda bir de sürüm yükseltmesi yapılıyor.

@23 Ekim 2015 13:49 uzunu bilmeyenimiz yok. Bu iyi mi olduğunu gösteriyor?

bence yanlış yapıyor güncellemeler isteğe bağlı olmalı örnek microsoft ekran kartını güncelliyor bozuyor bunu kişi seçebilmeli Microsoft benim ekran kartıma niye karışıyor?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play