Microsoft Türkiye IE8'i böyle tanıttı...

IE8'in renkli Türkiye tanıtımı, CHIP Online'ın da katılımıyla bugün gerçekleştirildi...

Microsoft Türkiye uzun bir süredir beklenen yeni nesil web tarayıcısı Internet Explorer 8'i bugün Microsoft Türkiye merkez ofisinde gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıttı. Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha'nın da katıldığı toplantıda Internet Explorer 8'in webde çağ açan özellikleri ayrıntılı bir şekilde paylaşıldı. Toplantıda interneti kendi iş modellerinde kullanan profesyoneller de görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Yeni özellikler ve teknolojiler ile kullanıcılara son derece zengin bir deneyim yaşatacak Microsoft'un yeni web tarayıcısı, internet gezginlerinin günümüzdeki en büyük endişe kaynağı olan güvenlik alanında yüksek standartlarıyla dikkat çekiyor. Internet Explorer 8, gerek beta sürümü gerekse daha önceki sürümlerinde bu deneyimi yaşayan kullanıcılardan alınan geri bildirimler ve sayısız tüketici araştırmasından elde edilen veriler ışığında en güvenli şekilde tasarlandı.

Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının da yöneticilerinden Microsoft Yazılım Geliştirme ve Platformlardan Sorumlu Bölge Direktörü Naseem Tuffaha Internet Explorer 8'i ayrıntılarıyla tanıttığı bir sunum gerçekleştirerek, geliştirme aşamasından lansmana tüm deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Internet Explorer 8'in kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından üstünlüklerini vurgulayan Tuffaha şunları söyledi:

"Bu güne kadar Microsoft'un tüketicilerin tecrübesine sunduğu Internet Explorer sürümlerinden edindiğimiz tecrübeler ve yaptığımız araştırmalar neticesinde kullanıcıların web tarayıcılarından beklentilerinin hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı olduğunu gördük. HTML5 standardını da destekleyen Internet Explorer 8, kullanıcılarımıza özellikle bu üç alanda diğer web tarayıcılarının sunamayacağı avantajlar getirecek."

Internet Explorer 8 tanıtım toplantısına katılan Microsoft Türkiye İş Ortakları da deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

chip.com.tr adına Doğan Burda Bilişim Yayınları Direktörü Gökhun Sungurtekin; Garanti.com.tr adına Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Barbaros Uygun; Gittigidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın; Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez; Milliyet.com.tr Bilgi İşlem Müdürü Yavuz Yonar ve Yemeksepeti.com Bilgi İşlem Müdürü Melih Ödemiş toplantıda sunumlarıyla Internet Explorer 8'in iş dünyasına getirdiği avantajları aktardılar.

CHIP Online'ın sunduğu IE8 sürprizlerini ve yeniliklerini görmek için yeni tarayıcıyı kurun ve chip.com.tr adresine bağlanın...

Download:

Diğer diller ve işletim sistemleri için buraya tıklayın.

Kolay kullanım, hızlı sörf

Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha

Internet Explorer 8'in zamandan kazandıran ve kullanıcıların internette yüksek hızlı sörf yapmasını sağlayan yeni teknolojileri bu yazılımı gelecek nesil bir web tarayıcısı yapıyor. İngiltere'nin internet araştırma kuruluşlarından biri olan comScore'ın testlerine göre Internet Explorer 8, dünyanın önde gelen 12 web sitesini en hızlı yükleyen web tarayıcı olarak bir rekora imza atıyor. Tarayıcının Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) özellikleri, kişilerin zamandan kazanmasını sağladığı gibi bilgiye daha organize olarak ulaşabilmelerini de sağlıyor.

- Hızlandırıcılar: Facebook, ESPN, Live.com gibi çok sık kullanılan çeşitli ve çok sayıdaki internet servisine ulaşan kullanıcılar genelde aynı rutin hareketleri tekrarlayarak bu sitelerdeki hizmetlere ulaşırlar. İşte Internet Explorer 8'in Hızlandırcılar'ı bu rutin işlemleri atlamanızı sağlıyor. Hızlandırıcılar, bireylerin gezdikleri herhangi bir web sayfası üzerinden bir sözcüğe veya resme yaptıkları basit bir sağ tıklama hareketiyle istedikleri haritaya, e-posta adresine veya paylaşım bağlantısına anında ulaşmasını sağlıyor.

- Web Dilimleri: Internet Explorer 8 kullanıcılarının çok seveceği bu lezzetli dilimler, kullanıcıların Yahoo Mail, Digg, eBay gibi favori web sitelerinde düzenli olarak kullandıkları bilgileri istedikleri an onların hizmetine sunuyor. Farklı bir siteyi dolaşıyor olsanız da sık kullandığınız ve ilgilendiğiniz bölümler, Web Dilimleri ile sizin için tüm güncellemeleri sunularak, bilgi birikiminizi her dem taze tutuluyor.

- Görsel Arama Önerileri: Internet Explorer 8'deki Anlık Arama Kutusu (Instant Search Box) ile Amazon, Wikipedia, New York Times gibi dünyanın en yoğun ilgi gören sitelerinden görsel malzemeler dahil her türlü formatta bilgi araştırmanızı sağlarken oluşturulan Sık Kullanılanlar ve Gözatma Geçmişi üzerinden de hızlı bir bilgi taraması gerçekleştirebiliyor.

- InPrivate: Internet Explorer 8 ile sunulan bu özellik ile kullanıcılar bilgisayarda hiç bir kayıt bırakmasızın güvenli bir Internet deneyimi yaşayabilmekteler. InPrivate moduna geçildiğine Internet Explorer 8, ziyaret edilen web siteleri kayıtlatına, çerezler ve ön bellek alanına hiç bir kayıt düşmeden ve geride hiç bir iz kalmadan Internet deneyimini sağlıyor.

- Uyumluluk: Internet Explorer 8'in test sürecinde ülkemizin önde gelen ve en fazla ziyaretçi alan web sitelerinin uyumluluğuda kontrol edildi. Pek çok önde gelen kurum ve en fazla trafik alan web siteleri tek tek kontrol edildi.

CHIP Online'ın sunduğu IE8 sürprizlerini ve yeniliklerini görmek için yeni tarayıcıyı kurun ve chip.com.tr adresine bağlanın...

Download:

Diğer diller ve işletim sistemleri için buraya tıklayın.

Geleceğin web standartlarını destekliyor

İnternetteki teknoloji ve endüstri standartlarına uyumlu geliştirilen Microsoft Internet Explorer 8, mevcut teknolojilerin de ötesine geçiyor. İnternet sayfalarındaki görünümleri belirleyen stilleri otomatikleştiren web teknolojilerinden CSS'in (Cascade Style Sheets) yeni sürümü CSS 2'ye uyumlu olan Internet Explorer 8, aynı zamanda Dünya Web Konsorsiyumu'nun (W3C) geliştirdiği HTML5 standardını da destekleyen ilk web tarayıcısı olma özelliğini taşıyor.

Geleceğin standartlarını şimdiden kullanıcılarla buluşturan Internet Explorer 8 İnternet tasarımcıları ve kurumsal web sitesi oluşturanlar açısından da yeni teknolojilerin sağladığı önemli avantajlar sağlıyor. Internet Explorer Geliştirme Araç Çubuğu (Developer Toolbar) sayesinde profesyonel kullanıcılar ve tasarımcılar web sayfasındaki HTML, CSS ve JavaScript kodlarındaki hataları hızlıca yakalayabiliyorlar.

Internet Explorer 8 son kullanıcıdan profesyonel tasarımcılara kadar web tarayıcılarla çalışan herkesin vazgeçemeyeceği bir yazılım olarak şu anda kullanıma hazır.

CHIP Online'ın sunduğu IE8 sürprizlerini ve yeniliklerini görmek için yeni tarayıcıyı kurun ve chip.com.tr adresine bağlanın...

Download:

Diğer diller ve işletim sistemleri için buraya tıklayın.

Internet Explorer 8 ile CHIP Online daha farklı

Internet Explorer 8 ile beraber gelen web dilimleri ve hızlandırıcılar CHIP Online gibi anlık olarak güncellenen web sitelerine yepyeni seçenekler sunuyor. Türkiye'de Microsoft ile birlikte çalışarak yeni Internet Explorer 8 seçeneklerini sistemine entegre eden ilk teknoloji portalı olan CHIP Online'a Internet Explorer 8 ile bağlandığınızda sizi web dilimleri ve hızlandırıcılar bekliyor.

Haberler web dilimi
Güncel teknoloji haberlerini Internet Explorer 8 ile takip etmek ve teknolojiden sürekli haberdar olmak isteyen kullanıcıları hedefleyen bu web dilimi 15 dakikada bir güncelleniyor ve haberler geldiğinde Internet Explorer 8 uyarıyor.

Makaleler web dilimi
Değişik ilgi alanlarına yönelik makaleleri kategorik olarak sınıflandıran web dilimleri ile teknolojik makaleleri bu alandan takip edebileceksiniz.

Günün ipucu web dilimi
Bilgisayarlar ile ilgili yaşadığımız problemlerin çözümleri, işlemleri pratik olarak halletmek için kullanacağınız ipuçları. Hepsi günlük olarak güncellenen CHIP Online günü ipucu servisinde. Bu servis de artık web dilimleri ile Internet Explorer araç çubuğunuzda.


Hızlandırıcılar
CHIP Online arama hızlandırıcısını sisteminize yüklediğinizde Internet Explorer 8 ile bir sayfayı gezerken bir terim ya da bir marka üzerinde daha fazla bilgi almak istediğinizde CHIP Online arama hızlandırıcısını kullanabilirsiniz. Sözcüğü yada sözcükleri seçin, hızlandırıcılar menüsünü açın ve CHIP Online'da Ara bağlantısına tıklayın. İşte bu kadar...

CHIP Online'ın her tarafını sık sık gezmeyi ihmal etmeyin. Internet Explorer 8'in sunduğu yeni seçenekler ile bir çok yeni sürpriz sayfalarımız arasında sizi bekliyor olacak!

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

tek kelime berbat. ie7'nin kopyası olmuş. hız bakımından kullandım ve ie7 deki performansıyla aynı. Gene sayfalar düldül gibi açılıyor. gene aşağı yukarı oklarda ağırlık hakim. En iyisi firefox

yine yamalar başlamasında.Eski dost, sevsekte sevmesekte devam.

Internet Explorer 8'i beta aşamalarından da başlayarak farklı zamanlarda 4 kez yükledim ve denedim. Dün yüklediğim nihai sürümü de kilitlenmeler nedeniyle silmek zorunda kaldım! Internet Expoler 7 ile yola devam!

ie8 berbattır bazı sayfaları yanlıs açıyor onunu için bir buton koymuşlar eski şekilde aç diye ....Firefoxda böyle birşey yokk

ewet ben bi e-maillerime bakıyorum mecburen ie7 kullanıyorum hiç güzel değil 8 de aynı bitti o devirler kurtaramazlar ie yi

Beta1 gerçekten sorunluydu ama beta2 ve sonrasındaki sürümler gerçekten iyi (mükemmel değil ama olsun) yüklememiş olanlara tavsiyem "bu berbat en iyisi ..." gibi yorumlara kulak asmayıp kendi deneyimlerini yaşamaları

açıkçası pekde olumlu bir kullanım olmadı :( metni okuduğumda heyecanlanmıştım ama yine aynı teraneler.yaw bu iş bu kadar zormu? firefox dan az yavaç, safariden çok yavaş.aynı tarayıocıda cihip.com.tr giriş hızları tam sayfa yükleme hızları bakımından inanılmaz derecede yoğunluk varmıi gibi hissettim.halbüseki safaride bu sayfa çok hızlı açılıyor.

Mozillada az yavaş, ie 8 de (offf) aynı ie7 gibi mozillanın aynı kademeli yükleme gibi açılması insanı şaşırtıyor :)

(En iyi deneyim bence safaride.çünkü firefox 3 den sonraki arasürümleride dahil inanılmaz bir kademeli yükleme olması sıkıcı.halbüseki chip.com.tr sayfası safarideki gibi tık diye düşmesi gerekir ekrana)

Not: bu kendi deneyimlerimin sonucudur.güncel sistemde alınan sonuçlardır)

iyi günler.

Firefoxdaki ietab eklentisi ne amaçla yapıldı peki..ve neden en çok indirilen ilk 5 eklenti arasında...
...............................................................................................
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
ie8 berbattır bazı sayfaları yanlıs açıyor onunu için bir buton koymuşlar eski şekilde aç diye ....Firefoxda böyle birşey yokk

bende birsey sandım ama firefox a yaklasması bile söz konu değil.

IE8 çok iyi özelliklerle geldi.uzun zamandır bilgisayar kullanıcısı olarak tavsiye ederim.Saygılar...

indirdim kurdum.internet explorer aynı tas aynı hamam devam ediyor.
diğer tarayıcılar ferrari.
ie8 anadol kamyonet :)

ya bu phishing koruması sürekli kapanıyor kendiliğinden ie8 de bide inprivate kendiliğinden kapanıyor sürekli açmak zorunda kalıyorum bunun çaresi yokmu

çok ram yiyor ie8 kullandım

Türkiye'de Web Geliştiriciliği profosyonel seviyede bile amatör düzeyde olduğu için IE Tab en çok indirilen eklenti. Şöyleki, benim bir bankam var ve bir bankanın iş yaptığı webciler bile siteyi sadece Explorer a göre hazırlamışlar. Halbuki diğer 3 tarayıcının(Safariyi bilmiyorum) hepsi neredeyse ortak standartlara sahipler ve DOM ile yazdığım bir web sayfası hepsinde sorunsuz çalışyor, bir tek IE de çalışmıyor. Yani olayın esası, ben piyasanın hakimiyim, bana uymak zorundasınız mantığı ve webcilerin kolaya kaçması.

hız bakımından diğer browser'lara göre yavaş bulanlara, "ıyyyykkkk çok hantal ne yavaş hede ya bu, direk uninstall edin" diyenlere hakkaten bir anlam veremiyorum, sanırım herkes ışık hızında çalışıyor, bir ben hariç. peh.

bence gayet şukela. web slices özelliğini ve accelerator'larını çok beğeniyorum. afferim microsoft'a :D

ie7 ye göre gerçekten daha hızlı fakat tabiki firefox a yaklaşamaz

Sağ tıklayıp yeni sekmede aç deyince bağlanıyorda takılıp kalıyo

8 RC kullandım, stabil sürümünü kulanmayı hiç düşünmüyorum.

Bende 3 adet tarayıcı var IE 8, Firefox, Safari bunlardan en hızlısı Safari diğeri Firefox. Yalnız safari bazı siteleri sorunlu açarken yada sitede işimi yapamazken gibi sorunlarım olabiliyor o yüzden Firefox kullanıyorum. Tanıdık birisi benim IE 7- IE 8 kulanırken senin internet yavaş diyor. Bağlantı hızıda düşük sayılmaz 1024/256 Kbps. artık tarayıcalar birazda sistemle yada hatlarla alakalı olabirmi diyorum. Bendeki hızlı olan tarayıcılar Safari ve Firefox...

İnternet Explorer 8’den çok umutluydum. Microsoft’un bu sefer gayet güzel, kullanışlı, hızlı, ve bilgisayarı yormayan bir internet tarayıcısı yapmasını bekliyordum. Ama sanki adamlar özellikle yapmıyorlar. Hani Microsoft test programlarına bakmayın gerçek hayatta en çok kullanılan internet siteleri üzerinde test edelim diyerek kendi test sonuçlarını yayınladı ya, ben de şimdi bizzat üşenmeyip kendim test ettim. Bu testi programların bilgisayara ne kadar yüklendiğini baz alarak yaptım çünkü bu programın farklı bilgisayarlarda ne kadar hızlı ve rahat çalışacağını gösterir ve bunu için özellikle en çok pazar payına sahip iki tarayıcı seçtim. ( 2,13 GHz Core2 işlemci, 1 GB ram, XP SP3, internet Explorer herhangi bir eklenti yok, Firefox 3’ te kurulu eklentiler: StumbleUpon, IETab, Colorfultabs, Yet another smooth scrolling, Fission ve Video Downloadhelper –ram yada işlemci kullanımını düşürecek eklentileri kaldırdım-. )
Tarayıcıların tüm ayarlar sıfırlanır. Sırayla 1-milliyet, 2-fanatik, 3-facebook, 4-ekşisözlük, 5-wikipedia, 6-youtube, 7-hepsiburada.com, 8-iş bankası, 9-oyunlar1.com ve son olarak 10-chip.com.tr açılır. İnternet Explorer 8 açık olan bu 10 sayfada toplam 337 MB ram kullanmaktadır. Firefox 3 ise 158 MB ram kullanmakta. Sayfalar açılırken programların kullandığı işlemci sarfiyatı hemen hemen aynıdır, % 1- 45 arasındadır. Fakat internet Explorer 8’de sayfa sayısı yükseldikçe programın verdiği tepkilerin bariz bir şekilde yavaşladığını söyleyebilirim. Sekme geçişleri, yeni sayfa açma gibi olaylarda Firefox başlangıçtaki kadar rahat davranmaktadır.
Şimdi bir kullanıcının yapacağı normal bir internet sörfüne bakalım. Tarayıcılar yeniden başlatılıp Milliyet.com.tr açılır, sırayla ve her haber okunduktan sonra sekmeyi kapatmak ya da ana sayfaya dönülmek suretiyle 5 tane haber okunarak ilk başlangıçtaki sayfaya geri dönülür. Bu tek sekme halindeyken internet Explorer 8’in ram kullanımı 128 MB Firefox 3 ’ün ise 70 MB dır. Yani IE8 çalışma sırasında aldığı ramleri kolay kolay geri verememektedir.
Hız açısından IE8’in Firefox’u yakaladığını hatta bazı sitelerde geçtiğini söylemek mümkün fakat IE8 bunu açıldıktan sonra ilk dakikalarda yapabilmekte kullanmaya devam ettikçe bilgisayarı Firefox’tan daha fazla yormaya başlamakta ve bir süre sonra verdiği tepkilerdeki hız düşmekte. Hatta bi ara IE8 in yaklaşık 1 saatlik kullanımdan ve açık 9-10 sekme ile 450 küsur ram yediğine şahit oldum. Bu bana Firefox 2 ‘nin ram kullanımı hatırlattı çünkü aynı sorun Firefox’un 2. sürümünde yıllarca kullanıcıları bezdirmişti.
Bir program yapıyorsunuz ve yaptığınız program donanımı yüksek bilgisayarlarda hızlı çalışıyor diğerlerinde hantal kalıyor. Firefox’un da açılış hızı bakımından şu anda buna benzer bir sorunu var ama Microsoft’un bu yaptığı saçmalıktan başka bir şey değil. Ağustos’ta Firefox 3.5 çıkacak ve şu anda üzerinde çalıştıkları konulardan biri de açılış ve kapanış performansının artırılması; yeni JavaScript motorunu zaten öve öve bitiremiyorlar ve bundan sonra açıkçası Firefox’un pek zayıf yönü kalmayacak gibi görünüyor. Hakikaten Windows 7’ yi yazan bu adamlar nasıl böyle bir program hazırlıyorlar. Eyvallah web dilimleri, hızlandırıcılar gibi çok güzel özellikler kattılar ama bazı noktalarda çok kısır kaldılar. Sevindirici olan ise web standartlarını en azından CSS 2.1 ile HTML5 ‘i ve acid2 testinden geçecek kadar desteklemesi.
Son söz olarak diyeceğim şu ki Mozilla bu işi gerçekten hakkını vererek yapıyor.

arkadaşlar tüm tarayıcıları kullanmış birisi olarak diyorum ki eğer ince ayarlarını yaparsanız en iyisi firefox! tweak network settings, adblock plus, fast dial, tab mix plus, stylish vs. gibi eklentileri kurun ve keyfini çıkarın...özellikle tweak network settings eklentisi süper , resmen hız canavarı yapıyor firefox'u! http://userstyles.org/styles/14953 bu adresteki resimde benim kullandığım firefox taki kurulu eklentileri kurmanızı tavsiye ederim. bu arada bu vermiş olduğum sitede, özellikle youtube, facebook, google gibi yabancı sitelerin görünümlerini istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz kodlar mevcut...neyse...2 yıl önce avant browser manyağı idim...o da ie nin altyapısını kullanan bi tarayıcı ama, gerçekten güzel bi program! ama bişeyleri eksik gibiydi sanki... bi ara firefox 2 kullandım (eklentilerinden haberim yoktu-şaşılacak bişey gerçekten ;-) - sildim...opera kullandım, o da tam beklentilerime cevap vermedi ve sildim! yaklaşık 1 senedir firefox kullanıyorum ve artık (nihayet) internette gezmek için aradığımı buldum=firefox! sizin internet explorer ile gezdiğiniz siteyi ben firefox ile gezerken çok farklı...çünkü ben o gezdiğimiz aynı siteyi ister reklamlı, ister reklamsız, ister siyah arka planlı ister beyaz geziyorum, yani tam istediğim şekilde! ve son olarak; güvenli ve hızlı bir internet için aradığınız şey = firefox 3! bu arada google chrome u da denedim ama tahmin ettiğiniz gibi tatmin etmedi! çünkü firefox internet tarayıcılarda tatminiyet çıtasını yükseltti benim gözümde! diil google chrome, 'GOLD' bile beni firefox tan vazgeçiremez...hepinize saygılar!

Sen de yorum yaz