Microsoft'u bile şaşırtan 8 yaşındaki dahi

Sistem yöneticisi sertifikasını alan 8 yaşındaki dahi, Microsoft'un hediyelerini neden beğenmedi?

  • Selim Öztürk
Microsoft'u bile şaşırtan 8 yaşındaki dahi
Microsoft'un sınavını başarıyla veren Marko, 2 yaşında da okuma yazmayı sökmüştü.

Marko Calasan henüz 8 yaşında; ancak onu diğer yaşıtlarından ayıran çok büyük bir özelliği var. Marko, Microsoft'un IT profesyonelleri için uyguladığı zorlu bir sınavı hiç zorlanmadan geçti ve bilgisayar sistem yöneticisi sertifikasını kazanan dünyanın en genç insanı olmayı başardı.

Bu sertifikayı kazanmasıyla birlikte Marko, artık teoride kompleks bilgisayar network'lerinin bulunduğu ofislerde çalışabilecek yeterliliğe sahip durumda. Aslen Makedonyalı olan Marko, Microsoft'un sınavını kazanmasının ardından The Times dergisine şu açıklamalarda bulundu: "Microsoft, bu başarımın ardından bana, 8 yaşında olmamdan dolayı olsa gerek, bilgisayar oyunları ve çizgi filmlerin yer aldığı DVD'ler hediye etti. Microsoft'tan hediye almak hoş bir şey belki ama bu DVD'ler kesinlikle ilgimi çekmiyor."

Gelecekte ne olmak istediğine dair sorularla karşılaştığında oldukça net konuşan Marko "Aslına bakarsanız ben ileride bir bilim adamı olmak istiyorum ve zamanı geldiğinde bunu başaracağım" diyor.

Marko'nun bu başarısı elbette ki tesadüf değil; zira henüz 2 yaşındayken okuma yazmayı öğrenen genç dahi, daha o yaşlarda bilgisayarlarla haşır neşir oluyormuş...

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Mükemmel bayıldım bu kıza.Gerçektende dahi olmalı.

şimdi sen bu çocuğa çizgi film verirsen tabi beğenmez ben olsam atlardım sazan gibi;)bedava ya

küçük yaşta eğitim çok önemli.işte örneği söylenecek birşey yok

çocukta iq varmış demek :)

vay velet vay!

microsoft bana bile verdi takmayın yani

muhaha allahım ya çizgifilm dvd'si hediye etmişler o sınavı geçtiği için.
ve sırf çocuk diye o dvdyi vermişler :)

tom ve jerry+ hentai videoları :D

Bak şimdi kıskandım :(

hahahahhaahahahhaaaaa

Bak Şu Ufaklığa

mükemmel zeka!

ne dıyelim Allah kazadan beladan saklasın =)

basarılar hayatında

bu kız skynet'i kurar ve makineler dünyayı ele geçirir :D

yaşının ötesinde aklı olan bir çocuğa seçtiği hediyeye bakılırsa ,microsoft'ta yaşının gerektirdiği akla henüz gelememiş...

vay be ,gercekten etkilendim...

yaa hep öyle olur zaten

vay anasını ben olsam microsoftu alırdım lan

helal olsun diyecek fazla bişey yokh

Şuna bak be 8 yaşındaki kız sistem mühendisi oluyor ...
Bizim memleketde ise 8 yasındakı kızlar evlendiriliyor , çalıştırılıyor... heyy kim kurtarıcak bu güzelim memleketi kim

bilim kadını diyecekti ufaklığın dili sürçmüş yada çeviri hatası var:D
işin bu yanı bir tarafa doğuştan geleen yeteneği iyi kullanırsa ilerde adını daha çok duyarız ufaklığın..

Allah vergisi. Verdiğine veriyor sonsuz hazinesinden. Herkesin aklının aynı olmamasının da bir sebebi var. Herkes dahi olsaydı, dahi olmanın ne kıymeti olurdu? ;)

Birkere bu bir kız çocuğu değil saçı uzun bir erkek çocuğu.Nerde görülmüş marko isimli bir kız adı.

23:32 de yazan ziyaretçi :) O kadar ters ters cümleler kurmuşsunuz ki, yazdığınız mesajın zamanı bile ters :) 23 != 32 :D

1.)Allah vergisi Değil, Eğitim Becerisinin verdiği Meyva
2.)Herkesin Aklı Aynı yapıyla yaratılmıştır. Sen kullanamazsın geride kalırsın; 8 yaşındaki kız kullanır gülersin sadece :)
3.) Dahi fikrinize katılıyorum :) Ne de olsa Kötülük Olmadan; İyiliğin Hiç bir Anlamı Olamaz :)
Kerizler Olmadıkça da Akıllılar yaşayamaz demi ama :)

aa şey nan bu : eski Türk filmlerinde rahmetli Kemal Sunal'ın bir filminde Güllüşah diye karakteri oynayan kıza benziyo :D:D

filmin adı : ibo ile güllüşah bi bakın resimlerine mhuaha :D:D

++yorumlarınız harika, bayıldım...

Arkadaşlar resime aldanmayın; çocuk kız değil, uzun saçlı bir erkek. Marko isminden de anlaşılacağı gibi.....

00:16'da yazan ziyaretçi bu tabii kide Allah(c.c) vergisi.. Aslında herşeyi veren O. Elinin altındaki klavyeyi veren de O, ama sen ben aldım benim diyorsan diyecek birşey de yok tabi.

türkiyedeki tüm çocukların bialgisayar kapasitelerinin toplamı kadar.

03:48 ve 03:53 te yazan arkadaşlar.
Yapmayın Allah Aşkına. Allah yarattığı kulda ayrım yapar mı :)
e tabi bu çocuk Allah tarafından Seçilmiş diyorsanız o ayrı.
Klavyemi yaratan Allah değil insan, insani yaratan Allah, Ama insanda varolanları kullanma veya yönlendirme becerisi Allahta değil, insandadır.

şu sınavın bi kopyasını gösterinde bizde kendimizi ölçelim dimi?

Banada 2 yaşında pc alsalardı bende böyle olurdum :D

Benim 2 yaşımda pc mi vardı
Şimdi belki bizi de soksalar o sınava biz o 8 yaşındaki kızı solda sağ bırakırdık

tabiki allah vergisidir bu zeka. onun sınavı bu. bakalım sana verdğimiz aklı nasıl kullanacaksın diye onada soracakalar. allah her insanı eşit yaratır dünyaya eşit gönderir, bnun manası başkadır arkadaşlar hakda özgürlükte üstünlükte hepimiz eşitiz türkü kürdü amerikalısı japonu pigmesi... bu her çocuk doğduğunda aynı zekadadır demek değil. bazı insanlar daum sendromu vs çeşitli sıradışı zeka bozuklukları ile dünyaya geliyor. bazıları çok zeki bazılarıbiraz safca olabiliyor. Allah (c.c)'de çelişki olması mümkün mü? bazı arkadaşlar bizi allah yarattı klavyeyi biz yaptık demiş. yanılıyorsun güzel kardeşim o klavyeyi sana veren Allah'tır. yarın birisi arabaları biz yapmıyoruz makineler yapıyor, biz sadece makineleri yapıyoruz dese komik olmazmı. her şey atomlardan meydana gelir ve bir tek atom yada elektron, gluon mezon vs. ortada yokken bundan tam 15 milyar yıl önce sıfır hacimli (yani var olmayan) sonsuz kütleli (Allah'ın yaratmasının sınırı yok tabi) bir noktanın patlaması ile (big bang) madde yaratılmış ve evren toplam 6 ana evrende kütleleşerek ve dengelenerek oluşmuştur. (yahudilerin kafasının basmadığı evrenin 6 günde yaratılma meselesi budur. modern fizik evrenin oluşumunu 6 evrede kategorize eder.)

Zamanında bilinçli eğitim,birde Allah vergisi zekası var.Onun haricindekiler beni ilgilendirmiyor.Böyle haberler vereceğinize sistem yöneticiliği dersleri versenize!

Arkadaşlar resime aldanmayın; çocuk kız değil, uzun saçlı bir erkek. Marko isminden de anlaşılacağı gibi.....
____________________________________________________________

Nasıl Kız deil ya videosunu izledim ben..

Bu velet ilerleyen yaşlarda kafayı sıyırır kesin (= .. Malum tüm dahi ve ileri zekalılar enteresan tiplerdir hep...

yha valla öle yha maşallah bu ytaşta bu zeka biraz fazla aslında ama artık hep para onlarda iyi eğitim onlarda biz ne yapalım buralarda yha burdaki bizim zekalarada şükür artık biz abncak bunu yapabilioruz paramız yhokki iyi eğitim görelim bide kızmı yhoksa erkmi ona tam bi karar artık yha

[alıntı]Kimler Katılabilir?

Sistem ve Ağ Uzmanlığı Kariyer Eğitim Programına; bilgisayarlar, sunucu ve istemci işletim sistemleri, internet ve ağ teknolojilerini kapsayan bilişim teknolojileri alanında kariyer sahibi olmayı hedefleyen, EN AZ LİSE MEZUNU HERKES KATILABİLİR.

Bu programa, halihazırda bu alanda çalışan profesyoneller veya yüksek öğrenim gören bireyler de bilgi seviyelerini yeni teknolojilerle geliştirmek ve uluslararası geçerliliği olan sertifika sınavlarına hazırlanmak amacıyla katılabilir. [/alıntı]

Serfitikanın alınabilmesi için en az lise mezunu olunması gerekiyor diyor???

Herşeyin olduğu gibi zekanın da fazlası mutluluk getirmiyor. Ben kurtulana kadar neler çektim. Dilerim bu yavrucak ta kurtulur. Ama kurtulduğunda 8 yaşında çizgi filmleri, bilgisayar oyunlarını reddettiği için epeyce pişman olur.

valla zeki olmak güzel ama bu yaşta bu kadarı birz fazla insan çocukluğunu yaşayamaz bee....

maşşallah ne diyelim bizim gibi google yi bile 40 yalına geldikten sonra girenlerden değil.Adamlar önem veriyorlar böyle şeylere

Ben o yaştayken bilgisayar mı vardı :) acı gerçek eminim su an ülkemizde de o zekilikte kisilikler vardır fakat maddi imkansızlıklardan ötürü kendilerini kanıtlamak icin fırsat bulamıyorlar

Bilgi sayarlar nasıl proğramlanıyorsa insan da eğitimle proğramlanıyor. Çocukların proğramlanmasında en büyük etken sevgi ve ilgilerinin çekilmesidir. Çocuklarımızı severek büyütmeliyiz ki verimli olsunlar.

"22 Ocak 2009 Perşembe, 10:40" mesajını yazan arkadaşım. Sen herhalde ömrü hayatında hiç Kuran okumadın. Kuran'da Allah insanı yaratışını anlatırken, "ona kendi ruhumdan üfledim" der. Bu da demektir ki, insandaki bu üstün vasıflar, Allah'ın vasıflarının bir yansıması, küçük bir modelidir. "insanda varolanları kullanma veya yönlendirme becerisi Allah'ta değil, insandadır." Bu sözü söylerken neye dayandığını veya hangi haliyet-i ruhi içinde yazdığını anlayamadım. Yani bizi kullanma veya yönlendirme yeteneği olmayan bir varlık mı yarattı. Madem bu vasıflara sahip değil, gücünü ve kudretini nasıl kullandı ve yönlendirebildi de bizi yaratabildi. Biraz mantıklı olalım ve bilgiye dayanarak konuşalım. Kulaktan dolma şeylerle din anlatılmaz. Eğer dini adam gibi kaynağından öğrendiysen, o zaman gidip başkalarına faydalı olmaya çalışacaksın. Kaynak da her dinin Kutsal kitabıdır.

Yorumları en başından okumadım ama Kuran'a gitmişse olay noluyoruz ya :D :D :D

Ben öyle ahım şahım bi başarı görmedim...
Bir de verilen hediyelerin cinsi bakımından düşündüğümüzde bence iyi bir yolda değil...Küçük yaşta büyük portresi çizmeye çalışıyor bence...ilerde psikolojik sorunları olabilir...çünkü bu bence insanın fıtratına aykırı...Ayrıca sertifika almak piyasada ve iş hayatında başarılı olmak demek değil...

ya bu bunlar böyle oluyor ufaktan, bakmayın bizim ülkede imkanlar yeni yeni başlıyor yoksa off bizde ne dehalar çıkar, çıkmasınada..şimdi lisedi ergenlikti falan derken duruyor bunlar :) hatta gerileme görülenleride var, dehasının üstüne deha ekleyecek sandığımız tipleri, aklımıza gelmiyecek işlerde görebiliyoruz..

''bilim adamı olcaktın falan sen hani olum ne oldu sana!!

'' ya baba bizde anlamadık, birden durdu falan, şimdi eldekini kolluyoruz''

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play