Microsoft'u bıraktı; Google'ı seçti!

Çok sık görmediğimiz bir olay gerçek oldu; Google Microsoft'a dev bir çalım atmayı başardı!

  • Levent Öztürk
Microsoft'u bıraktı; Google'ı seçti!

Önemli bir mühendis daha Microsoft'u terk ederek Google adına çalışma kararı aldı. Blaise Agüera y Arcas, Microsoft'a 2006 yılında katılmıştı. Kendisi, Microsoft'un Bing Maps hizmetinin üretim ve geliştirme aşamalarında kilit isimlerden biri olarak biliniyordu. Arcas, bunun yanı sıra Photosynth yazılımının da üretim ve geliştirme aşamasında önemli bir yere sahipti.

New York Times'ın haberine göre, Arcas, Google'da "makine öğrenimi" üzerinde çalışacak. Microsoft'un, bir süredir bu konu ve beraberinde gelen yapay zeka konusu üzerine yoğunlaştığı bilinmekte.

Arcas, bir blog yazısında, Microsoft'u terk etmenin "hayatının en zor kararı" olduğunu söyledi. Arcas'ın yazısı "Devam etmekte olan birçok muhteşem projeyi geride bırakmak acı verici, ancak bundan daha da fazla acı veren, mükemmel bir takımı arkanızda bırakmak" şeklinde bir bölüm de içeriyor.

Arcas'ın kaybı, yazılım devi için önemli bir kayıp olarak görülüyor. Arcas'ın firmayı terk etmesi, bir Microsoft sözcüsü tarafından da onaylandı ve sözcü "gelecek çalışmalarında Arcas'a başarılar dilediklerini" söyledi.

Kıdemli Microsoft çalışanlarının Google'a geçiş yapmaları ise pek sık rastlanan bir durum değil. Arcas, rakip firmalar arasında geçiş yapan, üçüncü dikkat çekici isim olmuş durumda. Yazılım devi, eski Microsoft yardımcı başkanı Kai-Fu Lee 2005 tarihinde Google'a geçiş yaptıktan sonra rakibine dava açmıştı. Bir başka Microsoft çalışanı olan Mark Lucovsky ise, 2004 yılında Google'a geçiş yapacağını duyurduğunda, CEO Steve Ballmer'ın, sinirden bir sandalyeyi oda boyunca fırlattığı iddia edilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

çokta tın yani

besle kargayı oysun gözünü..

google kendi maps özelliğindeki eksiklerin bing mapsten alıp kendi maps ine ve earth yazılımına koyduktan sonra bu adamdan yaratıcı bir şey alamayıp kapı dışı edecek demedi demeyin tıpkı youtube u sahiplerinden alıp çalıştırdıktan sonra kapı dışı ettiği gibi

Microsoft batmaya mahkum yeni gelecek google bana gore

@22 Ara 2013 21:26 iyiler her zaman kaybeder, Microsoft kaybedecek.

Devir Google devri olacak gibi duruyor. Biraz araştırın.

neden bu kadar şaşırıyorsunuz ki yani, bugün beyaz eşya montajında çalışan mühendis pekala bosh tan çıkıp siemense giriyor da microsofttan çıkıp neden Google a girmesin yada tersi ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost