Microsoft'u sevindiren "Windows XP etkisi!"

Tam 12 yıldır bir türlü hayatımızdan çıkmayan Windows XP gerçeği, şimdi de "XP etkisi" ile gündemde!

Microsoft'u sevindiren "Windows XP etkisi!"

2013 boyunca Windows 8 satışlarının iyi gitmediğinden şikayet eden Microsoft'un 24 Ekim'de açıklayacağı üçüncü çeyrek rakamlarında beklentinin üzerinde kâr rakamları olacağı tahmin ediliyor. Son çeyrekte PC satışlarında beklenmeyen yükselme nedeniyle bu sürpriz satışların Microsoft'un kârını da yükselttiği düşünülüyor.

IDC'nin rakamlarına göre, üçüncü çeyrekte 81.6 milyon adet PC satıldı. Bunların büyük bir bölümünde ise Windows işletim sistemi yer alıyordu. Bu rakam, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 7.6'lık bir artış anlamına geliyor.

IDC'nin araştırmasına göre, PC satışlarındaki artışın önemli bir nedeni Microsoft'un XP'ye desteğini keseceğini açıklamasından kaynaklanıyor. İş dünyası, XP ile çalışan bilgisayarlarını yenilemek için hareket geçince, PC satışlarının arttığı düşünülüyor. Microsoft'un XP açıklamasıyla beraber oluşan "XP Etkisi" sayesinde HP, Lenovo ve Dell'in satışlarında da yüzde 2 oranında artış meydana geldiği hesaplanmış.

XP efektinden önce, Eylül ayında PC satışlarının, yeni açıklanan mobil cihazların da etkisiyle beraber neredeyse yüzde 15 oranında düşeceği düşünülüyordu. Bu da Microsoft'un zaten kötü giden Windows satışlarının iyice dibe vuracağı beklentisini oluşturmuştu. Ancak Microsoft'un Windows XP'yi öldürmeye kararlı olduğunu göstermesi ve XP kullanıcılarının yeni PC'ler satın almaya başlaması, piyasayı beklenmeyen şekilde canlandırdı. 

XP efekti sayesinde Microsoft 2013 yılını ve 2014'ün bir kısmını kurtaracak gibi görünüyor ancak kısa süre sonra karşısına yeni rakipler çıkacak. Özellikle giderek yükselen Google Chromebook işletim sistemi tehdidi, sadece internet ve basit bilişim ihtiyaçları için PC isteyen ev kullanıcılarının Windows'tan vazgeçmesi için yeterli olabilecek. Bugüne kadar 640 bin adet satılan Chromebook bilgisayarlar, özellikle okullarda büyük ilgi görüyor. Google şimdiden Chromebook sayesinde okullara Apple'ın iPad'inden çok daha fazla cihaz satmış durumda. Çok ekonomik ve kullanışlı olan Chromebook PC'ler'in yakın gelecekte Microsoft'un başına büyük "bela" olması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Linux Mint 15 KDE kullanıyorum. Harika! Arada bir açılışta plasma çökmesi yaşıyorum. Bunun dışında hiçbir sorun yok ama hala KDE'nin lightweight bir sürüme de sahip olması gerektiğine inanıyorum. Birgün gelecek Türkiye'nin kendi çekirdeğine sahip kusursuz işletim sistemleri de olacak. O çekirdeğe ihtiyacımız var. Üretilecek her türlü stratejik ürün için bu gerekli... <Cleverman>

Ne sandınız? Süper uçaklarımın, helikopterlerimin, gemilerimin, denizaltılarımın, füze sistemlerimin, tanklarımın ve diğer pek çok akıllı silah sistemimin kalbine güvenlik açısından sıkıntı yaratabilecek bir çekirdek yerleştireceğimi mi sandınız? Türkiye'nin kendi milli programlama dili ve derleyicisi bile olacağından kuşkunuz olmasın. Bu işler için TUBİTAK'ı kullanacağım. Devlet ile anlaşırsam, TUBİTAK benim zamanımda 1000 kat büyüyecektir. Bilgi güçtür!.. <Cleverman>

@22 Eki 2013 14:13 Sen ne diyon la değişik :D

@22 Eki 2013 14:13 rahatsız.....

@22 Eki 2013 14:13 LİNUX kullanıcılarının yarısı böyle. bence devlet bu işe bir el atmalı, vatandaşlarının akıl ve ruh sağlığı için. Linux diye diye ömürleri tükendi.

14:13 dostum sen iyimisin

Linux güzel olmasına güzel de windows a alışmışız bir kere kurtuluşu yok =)

Bitsin artık şu Xp.

@22 Eki 2013 17:06 Bitmesinn yaaaaa

%1 pazar payı bile olmayan Chromebook mu Windows'u indirecek? Ancak 100 yıl sonra. Windows'u indirmek için tek seçenek Linux geliştiricilerinin birleşip Linux'u NT ile aynı kaliteye getirmektir.

Millet diyordu XP ye destek vermemesi yüzünden Windows 8 De satılmayacak. Koskoca Microsoft sizin bu düşündüğünüzü düşünemedi değil mi? Alın buda size gelsin satışlarınının arttığı haberi..

MS bedava bilgisayar dağıtmaya başlar ise hemen biter ;)

microsoft xp ile uğraşsın dursun, en güzeli mac os :)

yapana değil yaptırana bak demişler adam gibi bir işletim sistemi yapsın geçelim! windows 7nin sorunlarını ve eksiklerini yazsak kitap olur resmen. (gif desteği bile windows 7`de kaldırımış durumda) windows 8 rezilliği malum! eğer windows xp biterse bizimde bitttiğimizin resmidir. zaten tekel yüzünden microsoft`un elinde oyuncağız, artık iyice maymuna döneriz! sırf bu sorun için internet sitesi kurmayı planlıyorum biz kullanıcılar ortak platformda tartışıp bu soruna çözüm üretmeliyiz

Xp fazla ram kullanmadan hemen her bilgisayarda mulemmel sonuc verir.bugun yeni cikan ram ve islemci canavari bir laptoba xp yi kurun win8 i bir daha kullanmazsiniz.cunku xp ucacaktir.

@23 Eki 2013 19:52 Sana göre öyle.

@23 Eki 2013 19:52 Belleği 2 GB yap, bellek pahalı değil ki, eziyet çekmeye değer mi?

Bunun sana gore yada bana goresi olmaz.xp 512 ramda bile hizli.Oyun performansi win 8 den cok iyi.arastirabilirsin.buldugun sonuc degismez.neden xp bitmiyo saniyosun?hiz konusuna gelirsen eski ofis 2003 u tikla en son surum ofisten daha hizli acildigini ve calistigini gorursun.bunun nedeni yeni programlarin daha fazla ram daha fazla donanim istemesi.xp kullaniyorum. Isim bilgisayar...3 tane profesyonel programlama yapan bilgisayar muhendislerinin hepsi xp kullaniyor. Yeni olan her zaman iyi olmaz ozellikle dayatma ile bilgisayarin icinde geliyorsa.

xp haberi görmekten sıkıldım amk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir