Microsoft'un 11 eğlenceli yönü!

Microsoft hakkında bilmediğiniz gerçekleri bir araya getirdik! İşte dev şirketin "diğer" yüzü!

  • Ali Güngör

Bilgisayar dünyasının en önemli isimlerinden olan Microsoft'un çok sert ve ciddi bir imajı var. Bununla birlikte arada bir Steve Ballmer'ın eğlenceli hareketlerle ortamı rahatlattığını görüyoruz.

Ancak Microsoft'un komik yanları, CEO'su olan Steve Ballmer'ın şakacı yönüyle sınırlı değil. Şirketin çalışanlarına dağıttığı şekerlerden, kantininde yenenlere, logosundaki küçük sırra kadar pek çok detay var.

İşte Microsoft'un pek bilinmeyen komik yanları...

1 Adı

Microsoft adı ilk olarak Bill Gates'ten Paul Allen'a 1975 yılında yollanan bir mektupta geçmişti. Micro-soft olarak yazılan isim Microcomputer ve software kelimelerinden oluşuyordu.

2 Sesi

Windows 95'in akıllara kazınan başlangıç sesinin arkasında öncü müzisyenlerden Brian Eno vardı. Parçanın adı 'The Microsoft Sound' olmuştu.

Bedavalar ve kod isimler!

3 Bedavalar

Microsoft çalışanlarına ücretsiz içecek sunuyor ve her yıl 23 milyon içecek Microsoft kampüsünde sunuluyor. Otobüslerde ücretsiz şeker veriliyor. 35 Kafeteryada her gün 37.000 insan doyuruluyor ve en çok sevilen yemek pizza.

4 Kodlar

Microsoft ilk işletim sisteminden bu yana kod isimler kullanıyor. İlk Windows'un kod ismi 'Interface Manager'dı yani arayüz yöneticisi. Daha sonra Longhorn, Lone Star ve Vienna gibi bilindik isimler kullanıldı.

Softie de nedir? Ne kadar kazanır?

5 Softie

Bir Microsoft çalışanının kısa tabiri 'Softie'dir ve ortalama bir çalışan 38 yaşında, yıllık ortalama 106.000 dolar kazanan bir geliştiricidir.
Toplam 88.180 çalışanı olan şirketteki çalışanların yüzde 76'sı erkek.

6 Şeker

İlginç bir Microsoft geleneği de şirketin kuruluş yıldönümünde çalışanlara M&M şekerlemeleri verilmesi. Her çalışan, o yıldönümünde çalıştığı her yıl için 1 pound ağırlığında M&M alır.

7 Hisseler

1986'dan bu yana Microsoft hisseleri 9 kez bölündü. Hisse bölünmesi demek, şirketin hisse senetlerinin aşırı değer kazanması demektir. Orijinal hisselerin değeri bugünkünün 288 katına denk geliyor. Elbette bu şirket değer kaybetti anlamına gelmiyor, ortalama hissenin değeri düşürülürken sayısı arttırılıyor ve dağılması kolaylaştırılıyor.

İşe alırken ne soruyorlar?

Eski logodaki O, kantinlerindeki hamburgere benziyordu

8 Sanat

Microsoft dev şirketler arasında sanat koleksiyonu en engin olanlardan birisi. 5.000 par.a resim, heykel, yazılı eser, fotoğraf, seramik, cam ve multimedyaya sahip olan şirket, tanınmış sanatçılar kadar yerel yeteneklere de yer veriyor. Bu sanat eserleri çalışanların stresini azaltıp, üretkenliği, tartışmayı ve düşüncelerin ifade edilmesini cesaretlendirmeyi sağlamak için kampüslerde sergileniyor.

9 Logar kapağı

Microsoft işe alımlarda garip sorular sormasıyla meşhur, hatta örnekler gerçekten ilginç 'Bir logar kapağı neden yuvarlaktır?' Hatta bu tür soruları Microsoft'tan gören Google'ın da sorduğu konuşuluyor. Microsoft bununla da kalmıyor ve işe almayı düşündüğü kişilerden, astronotlar tarafından kullanılacak bir kahve makinası tasarlamasını isteyebiliyor.

Kampüsün belalısı onlar!

10 patentler

Microsoft her yıl 3000 patent başvurusunda bulunuyor. Bunların çoğu detay başvurular olsa da, Microsoft şu an 10.000'den fazla patente sahip.

5000. patent Xbox 360 üzerinde uzaktan video izleme teknolojisiyken, 10.000. patent Microsoft Surface üzerinde gerçek hayattaki eşyaların veri ve resimlerle bağlantılanması üzerineydi. Microsoft patent üzerine çalışanlarına 1500 dolar prim ve isimlerinin yazılı olduğu özel bir hediye veriyor.

11 Tavşanlar

Google kampüsü keçilerle, Microsoft kampüsü ise tavşanlarla dolu. Hatta bu tavşanların yakında bulunan Nintendo'yu da etkilediği söyleniyor. Çünkü tavşanlar, tavşan gibi ürüyor!

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok garip bir makale olmuş...

tavşanlar tavşan gibi ürüyormuş duydunuz mu

sorular garip değil. yazılımcılık tekdüze bir bilgi ve mesai sistemi değildir, türkiyedeki gibi diploma ve ünvanla elde edinilebilen bir masabaşı mesleği de değildir.
bir yazılımcı, normalde göremeyeceğiniz ve ilgilenmeyeceğiniz detayları ve ihtimalleri hesaplamak ve mutlak sonuçları garantilemek zorundadır. analog ve kaotik sosyal yaşamda bu manyaklık olarak algılanır.
uygun adama iş bulunmuyor, işe uygun adam bulunuyor.

M&M şekerlemesine bayılırım:))

yanlız 11 değil 12 olacak...!!!
bizlere de sunduğu TRUESPACE adlı yazılım, muhteşem...
ücretsiz olarak 3D studio max kalitesinde, animasyon ve render olayı muhteşem... birde 3D parça oluştururken kullandığı yöntem ve oluşturma tekniği çoook daha iyi ve kolay...

yani biz son kullanıcılarına da çok iyi bir şeyler veriyor...

saygılarımla...

bu ne maviekran hatasi falanmi?

güzel ve mantık gerektiren sorular

Ben komik ya da eğlenceli bişe göremedim...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play