Microsoft'un açık kaynak acemiliği...

MS açık kaynakla iyi geçinmeye çaba gösteriyor; ama bu ilginç olay daha çok yolu olduğunu gösteriyor

  • Ümit Öncel
Microsoft'un açık kaynak acemiliği...
Microsoft halen açık kaynak kod konseptine alışmaya çalışıyor

Açık kaynak kod konusunda yakın zamanda önemli adımlar atan Microsoft, henüz tam olarak kendisi için yeni olan bu konsepte ayak uyduramadı. Şimdiye kadar yıllardır kodları kapalı olan yazılımları ile tanınan bilişim devi, açık kaynak kodla yakınlaşma çabaları esnasında zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor. Bunun son örneği ise Microsoft Store'daki bir yazılım ile yaşandı.

Her şey Microsoft'un, online mağazasına ImageMaster adlı Windows 7 medya ve disk yazma uygulamasını eklemesi ile başladı. Rafael Rivera adlı bir blog yazarı ise, mağazada kapalı kod ile yayınlanan bu yazılımın aslında açık kaynak kod kurallarına göre oluşturulmuş ve CodePlex sitesinde yayınlanmış olan bir programın neredeyse aynısı olduğu fark etti.

Bu duruma göre Microsoft, GPL lisansı ile üretilmiş olan ImageMaster'ı, kaynak kodlarını vermeden mağazasında kullanarak kendi kurallarını ihlal etmiş oldu. Rivera'nın uyarısı üzerine ise uygulama mağazadan çıkartıldı ve Microsoft konuyu incelemeye aldığını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sakın Windows 7'de BSD'nin makyajlanıp kapatılmış hali olmasın? Microsoft reklam bölümü şefi sayın edipciftci ne diyor bu konuda?

Şu kısmı konuyla ilgili değil ama ekmeğini yazılımdan çıkaran bir firmadan açık kaynak kodlu olmasını bekleyemezsiniz, adam ondan para kazanıyor. Gördüğüm kadarıyla Linux camiası bir türlü bunu kabul etmek istemiyor. Sonuçta nasıl ekran kartına parayı verip alabiliyorsan bu da öyle. Simitçiye simitlerini bedavaya herkese dağıt demek gibi birşey.

muhohoyt :D :D

micrisfot ve açık kaynak yan yana gelmiyecek iki kavram

ne alışması amiga' nın teknolojisini çalıp benim dedikleri gibi
açık kaynak projeleride çalıp bizim diyeceklerdir.
hırsız huyundan vazgeçmez

Nicoll yazmış:
Sakın Windows 7'de BSD'nin makyajlanıp kapatılmış hali olmasın? Microsoft reklam bölümü şefi sayın edipciftci ne diyor bu konuda?
...
Nicoll, gülmekten yazamıyorum, klavyene sağlık.

Sen de yorum yaz