Microsoft'un açık kaynak planları...

Microsoft CEO'su Ballmer'dan Internet Explorer ve açık kaynak konusunda şaşırtan sözler...

  • Mehmet Aydın Bahadır
IE'nin çocuğu mu olacak?
CEO Ballmer, Sydney'deki seminerde...

Sydney'de geçtiğimiz Cuma "Power to Developers" seminerine katılan Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın dudaklarından dökülen onca cümleden en dikkat çekici bölüm olanı Microsoft'un açık kaynak kodlu bir internet tarayıcı yapma ihtimalinin bulunmasıydı.

Steve Ballmer, seminer sonunda izleyicilerden her zamanki gibi Microsoft'un açık kaynak kod işine aktif olarak ne zaman gireceği sorusu geldi. Bu konuda genelde açıklama yapmaktan kaçınan Ballmer yine daha çok Codeplex gibi oluşumlara verdikleri destekten bahsetti. İzleyiciler tam Ballmer'in her zamanki yanıtlarından birinin geldiğini düşünüyorlardı ki "Açık kaynak kodlu internet tarayıcısı projesi üzerine uğraşıyoruz" cümlesini şaşkınlıkla karşıladılar.

Seminerde bir katılımcının "Neden Internet Explorer kendine özel verileri okuma sistemini kullanıyor hala ve bu konuda neden hala çok fazla para harcıyor? Oysa internette açık kaynak kodlu bir çok yöntem var ve bunların IE'nin sisteminden daha iyi olduğu bir çok mühendis tarafından söyleniyor. Mesela Web-Kit de bunlardan birisi neden Microsoft o teknoloji üzerinde uğraşmıyor?" sorusuna Microsoft'un gelecekte insanların ne tür bir tarayıcı isteyeceği hakkında çalışmalar yaptıklarını ve yeni fikirlerin ortaya atılması durumunda bunları irdeleyeceklerinden bahsetti. Ayrıca Microsoft'un kendi internet tarayıcısının olmasının daha çok bir zorunluluk olduğundan çünkü Microsoft kullanıcılarının MSN gibi ortamlarla bilgisayarlarının iletişim halinde kalması gerekliliğinden bahsetti.

Steve Ballmer'ın cevabı ve yorumlar

"Açık kaynak kodu ilgi çekici bir alan ancak Apple'ın bu konuda uyguladığı yöntem bize pek uymuyor. Sonuçta onlar Web-Kit tabanlı iş yapıyorlar ancak bizim isteğimiz kullanıcıların Microsoft hesaplarının işletim sistemleri ve bilgisayarlarıyla uyumlu olarak çalışması".

Bu konuşma internetteki açık kaynak kodu destekleme platformlarında Ballmer'in açık kaynak kodlu tarayıcı için yaptığı en sıcak konuşma olarak tartışılıyor. Tabii ki Microsoft'un tüm teknolojisini bu yönde uygulamasının hayal olduğunun ve Microsoft'un buna ihtiyacı olmadığının vurgusu yapılıyor; ancak internet tarayıcısı hakkındaki tavsiyelere ve bu konudaki alternatiflere duyduğu ilgi anlatılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

baktılar kendileri yapamıyor adam gibi bi tarayıcı belki yapan çıkar diye uğraşıyo garipler

o kadar basitse sen yap kardeşim....

Microsoft'un olası açık kaynak girişiminin tek sebebi şudur. Günümüzde açık kaynak ve özgürlük kavramları kısacası her anlamda "free" tabiri oldukça popüler olmaya başladı. Sosyal toplum sosyal devlet vb. de bununla ilgili tabi. Haliyle Microsoft açık kaynak yanlısı kullanıcıları yanına çekmek için bu tür girişimlerde bulunuyor ancak işin ilginç yanı ne GPL ne LGPL ne de BSD lisans türlerini kullanıyor. Kendi hazırlamış olduğu lisans türünü kullanıyor ve açık kaynak yazılımlarını bu lisansla dağıtmayı hedefliyor. Kısacası Microsoft, bükemediği eli öpmeye çalışıyor ancak umarız kimsecikler elini Microsoft'a vermez.

Sen de yorum yaz