Microsoft'un Apple'a karşı yeni kozu kim?

Microsoft - Apple reklam savaşında 3. perde: Hangi ünlü Vista reklam filminde oynayacak?

Microsoft'un Apple'a karşı yeni kozu kim?
Jerry Seinfeld, Microsoft'un Apple'a karşı verdiği reklam savaşında yeni kozu olacak.

Reklam savaşında birinci perde: İlk direniş reklamı

Reklam savaşında ikinci perde: Mojave planı


Ve üçüncü perde açılıyor...
Microsoft'un Windows Vista'ya yapılan eleştirilerin yanlış olduğunu ispatlamak ve Apple ile savaşta elini güçlendirmek için başlattığı reklam kampanyasının üçüncü perdesi açılıyor. Bu kez Microsoft, reklam kampanyasında ünlü bir ismi, komedyen Jerry Seinfeld'i konuk edecek. Ayrıntılar açıklanmasa da, reklam filminde Seinfeld, Bill Gates ile birlikte kameraların karşısına geçecek ve rolü karşılığında tam 10 milyon Dolar ücret alacak.

Reklam filminin sloganı ise "Windows, Not Walls" (Duvar değil Windows) olacak. Kampanyanın 4 Eylül'de başlaması bekleniyor. Microsoft, dev bütçeli ve Seinfeld'li yeni reklam filmiyle, Apple'ın "Mac vs PC" reklamlarına en iyi cevabı vermeyi planlıyor. Bakalım reklam filmi ne kadar "sert" olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hehehe na dalga geçer bu adam şiimdi macle :)

reklam her zaman kazandırır . . .

"Windows, Not Walls" (Duvarlar değil Pencereler)

Olması lazım bence :D

CHIP Online notu:
Çeviri olarak haklısınız, ama burada Windows'u özel isim olarak düşünmek daha doğru sanki...

hehehe na dalga geçer bu adam şiimdi macle :)

evet bakışlara baksana komedi ustasımı bu ne böyle

artık bu iş savaşa döndü ,windows 7 gelse bile ,vistaya hala reklam çekilir.

Siz de haklısınız fakat Amerika'daki bir kişinin yerine koyarsanız kendiniz espiri daha mana buluyor.

Keşke herşey bu kadar basit olsaydı :)

Siz pc dünyası olarak kendinizi nasıl kandırırsanız kandırın
Mac ve Apple'ın başarısı sadece marketing ya da tasarım barşarısı değildir.

Apple, marka yönetimini içeren bir çok master-doktora programında örnek olarak anlatılıyor. Apple'ın başarısı kullanıcı kitlesini daraltıp onlara özel bir marka yaratibilmiş olma becerisinde yatıyor ve bunu bir bütün olarak sürdürülebilir bir şekilde yapıyor. OSX'in kuytu köşesindeki bir iconla iPhone'un duvarları kaplayan posterindeki bir amblem aynı tasarım stiliyle, renklerle fontlarla yapılıyor tam bir bütünlük içinde. Bu bilgisayarların görsel tasarımı içinde geçerli. İşletim sistemi sadece kendi donanımında çalıştığı için diğer işletim sistemlerinin asla uaşamayacağı bir stabilite ve performans noktasında. İşletim sisteminin kullanım kolaylığı ve arayüzü tam kullanıcı profiline göre yasarlanıyor (basit-hızlı-estetik)

Tüm bunlar tabi ki herkese hitap etmiyor. Kendini kodların içine gömmüş bir bilgisayar dahisi Linux'u ya Windows'u tercih edecektir ya da oyun düşkünleri tabi ki Windows'u ve 20kg lık enerji canavarı desktopları tercih edeceklerdir. Bundan yanlış olan bir şey yok ama Apple'ı eleştrirken en azından saygı duymayı öğrenmeniz gerekiyor çünkü bu marka şuan en hızlı büyüyen ve örneği görülmemiş bir başarıya imza atmakta ve emin olun nerdeyse Microsoft kadar köklü. Tek farkı katettiği bu uzun yolda kendini bulmuş ve kitlesini yaratmış yenilikçi olmayı başarabilmiş. Microsoft ise %90'ına sahip olduğu bir piyasada hala kendini aramakla meşgul ve bu markalaşma işine daha yeni başlıyor... hiç olmamasından iyidir ama yine de çok geç kalınmış bir başlangıç.

microsfta saygı duyun siz asıl, fikirlerini bukadar ucuza ömürlük kullanım hakkı sunduğu için.

iphone gibi uyduruk bir telefon üretip reklam politikalarıyla anlaşmalı firmalarla telefonu 1700 ytl fiyatlarına satan bir firma.

MMS YOK
iPhone’un desteklemediği özelliklerden birisi de MMS. Multimedya mesajlaşma olarak bilinen bu özellik sayesinde fotoğraf ve video görüntülerinin başka kullanıcılarla paylaşılması sağlanıyor. iPhone ise burada e-posta çözümünü kullanmayı tercih etmiş durumda.

FOTOĞRAFTA SINIFTA KALDI
‘Fotoğraf’ cep telefonu dünyasında son dönemde öne çıkan en önemli uygulamalardan biri. Son model ‘cep’lerde 3.2 megapiksel neredeyse standart… 5.0 megapiksel seviyesindeki modeller ise art arda pazara sunuluyor. iPhone’un sunduğu megapiksel seviyesi ise 2.0 düzeyinde. Ayrıca flaş ve gelişmiş seviyede mercek gibi çekim anında kaliteyi artırıcı özellikler de telefonda yok.

BATARYA BİTERSE…400 şarjın ardından batarya ömrünü tamamlıyor, batarya değişimi için apple başvurmak gerekiyor :)

Türkiye’de henüz yasal olarak satışa çıkarılmadığından telefonun kullanılabilmesi için yazılımın kırılması gerekiyor. Telefonun kırılmasıyla birlikte Apple’ın yeni güncellemelerinden yararlanma konusunda sorun yaşanabiliyor

HAFIZASI ARTIRILAMIYOR
VİDEO KAYIT ETMİYOR
SESLİ ARAMA YOK
AŞIRI GÜÇ KULLANIYOR!

kendi hedef kitlesini çok seven apple ın diğer ürün fiyatlarına bakalım
işletim sistemi tek kullanıcı 180 dolar, nasıl böyle iyimi !

pc fiyatlarını hiç söylemiyorum :) bilen biliyor, hedef kitleyi yine seviyor.

güvenliğe bakalım bu haber olmuş zaten dünyada :)

http://www.chip.com.tr/konu/Windows-Vista-MacOS-tan-guvenli-mi_3667_1_2.html

şimdi nasıl görünüyor değişti birden demi,

herşey örnekleriyle, öyle konuşmakla olmuyor, microsoftun rakibi yok dünyadaki herkese hitap ediyor ama vista 62ytl Tr de herşey dahil.

şimdi asıl kime saygı duyulması gerekiyor, microsoft tabiki yaranamadı size gitti,gerçekler ortadayken hemde.

keşke herşey bukadar basit olsaydı :)

buarada Nokia n96 , iphone 3g yi dağıtır.

keşke macle ms in kapışmasında bize yarar sağlıcak bişey olsaydı.Çünkü mac de ms de farklı kulvarlara hitap ediyor aslında,tasarım işi ile uğraşanlar dışındakiler mac i pek tercih etmiyorlar.benim gerek üniversiteden gerekse normal yaşantımdan gözlemlediğim budur.Elbette Apple da Microsoft da başarılı ve köklü markalardır.Ne olursa olsun kazanan hep onlar olacaktır önemli olan bu tarz rekabetlerin tüketiciye yarar sağlamasıdır.
Saygılarımla . . .

apple turkiye icin Ineck amerika icinda Idiot yapsa herhalde en cok satan urunler olurdu.

Ayrı dünyalardayız, aynı dünyada hatta aynı ülkede ve belki aynı mahallede yaşıyor bile olsak. O yüzden sen MMS at ben E-Mail atayım..ok?

eğer apple iyi olsaydı herkes mac kullanırdı mp3 çalar yerine ipod kullanırdı .AMA iyi değil aksine microsoftan da iyi değil bir macbook çıkarmış .Optik okuyucusu olmayan bir makina.Ne akdar komik cevap ise şu optik sürücülerde disket sürücüler gibi tarih olacak .kardeşim peki ben dvd filmimi ne ile izliyecem durum bu Apple koskoca yalan ve irkette yalanlar üzeine kurulu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir