Microsoft'un arama motoru beşinci yaşında!

Kendisini ilk olarak 2009 yılında gördüğümüz önemli Microsoft ürünü, şimdi 5. yaşını kutluyor!

  • Ertuğrul Süngü
Microsoft'un arama motoru beşinci yaşında!
Facebook ve Twitter anlaşmaları fark yarattı

Google arama motorunun günümüzdeki en büyük rakiplerinden birisi olan Bing, beşinci yaşını kutluyor. İlk olarak durgun bir arka plan görüntüsü olan, Denali Ulusal Parkı'ndaki Polychrome Geçidi ile karşımıza çıkan arama motoru başlangıçta, içerisinde birkaç farklı kategori ve bir adet de arama çubuğu barındırıyordu.

Geçen beş yılda açıkçası çok da büyük değişiklikler yaşanmadı. Bing internet sayfası olabildiğince sade bırakıldı ve her gün bir yenisi eklenen, muhteşem manzara resimleri ile kullanıcısının karşısına çıktı. Aynı zamanda ilk günkü gibi belirli miktarda kategori ve pek tabi arama çubuğu konseptinden vazgeçilmedi. Her ne kadar bazı makyajlar eklendiyse de temel prensiplerde neredeyse hiçbir değişiklik gözlemlenmedi.

Geçtiğimiz gün itibariyle Bing Blog tarafından, geçtiğimiz beş yılın özetini veren ve tüm gelişmeleri gözler önüne seren bilgiler yayınlandı. 2009 yılında hayata geçirilen, geliştirilmiş internet deneyimi sunan ve aynı zamanda daha detaylı arama yapma kabiliyetine sahip olan Bing'in yapımı ile başlayan sunum, 2010 yılında, Bing'in Facebook ve Twitter ile yaptığı içerik arama ortaklığı ile alabildiğine büyüdü. 2012 itibariyle de çıkılan serüven sonuç verdi ve Bing, sosyal medya siteleri içerisinde yapılan içerik arama sonuçlarını, internet sitelerinde yapılanlarla birleştirmeyi başardı ki bu format günümüzde "three-column format" olarak biliniyor.

Son olarak Bing, 2014 yılında Microsoft'un ses asistanı olan Cortana'nın bel kemiğini oluşturdu. Microsoft yenilikçi fikirler geliştirdiği sürece, öyle görünüyor ki Bing bu yeniliklerden düzenli olarak etkilenecek. Bizler de kendisine iyi ki doğdun diyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

microsoft un beyin yaşı ile aynı

@03 Haz 2014 18:59 gerçekten yazık kardeşim!

google 1998 de kuruldu , bing 2009 da ama google ona rağmen bing'ten on kat güzel , normalde 2009'da kurulduğu için daha fazla yenilik olması gerekir ama varmı hayır. bu yüzden google.

ssl bağlantı hatası yüzünden arada kullanıyordum. şimdi çözümünü buldum ama.

olmasada olurmuş...

@03 Haz 2014 19:24 senin gibi ama malesef işte hep oluyorlar

dünyanın ikinci bir arama motoruna ihtiyacı yok bing bir arama motorundan ziyade karar verme aracıdır... MS

bing gerçekten gzel biraz daha değişiklik yapılırsa daha kaliteli olabilir

bing artık hoşuma gidiyor.

bing windows 8.1 ve windows phone 8.1 ile baya ilerledi.

Kullanabilene googledan iyi bir arama sitesi.Yandexten iyi olduğuna şuphe yok.Eminimki 5-6 yıl içinde google kadar kullanımı olacaktır.

@03 Haz 2014 20:04 microsoft desteği kesmişken nereye kullanacak artı nereye daha fazla kullanımı olacak 2009'da çıktı hala aynı :D

bing kraldır kral

Benim için Bing bir yana ceo su Türklere neredeyse küfür eden google bir yana...

bing ayarlarından america ve dili İngilizce olarak ayarlarsanız bingin en son sürümünü kullanabilirsiniz. gayet güzel Google ile yarışan bi arama motoru

google a gerek yok :P Bing yeter bize...

Aslında sevildiği zaman farklı güzel...Googlein bulduğu içerik bulmasada Google tek bu konuda...

Bing varken google mi ?peh

@04 Haz 2014 00:41 evet o yüzden dünya bing değil google kullaniyor

Bing güzel diyenler ayni kişi zaman araligina bakin.

Bing diyenler ayni kişi :D

Sen de yorum yaz