Microsoft'un IE10 planı suya düşüyor

Microsoft'un Internet Explorer 10 hakkında verdiği radikal karar, suya düştü gibi...

Microsoft'un gizlilik ayarı planı suya düştü

Tarayıcılardaki gizlilik özelliği "Beni İzleme" için yayınlanan son taslak önerisi, izleme işlemi hakkında kullanıcının bir seçim yapmasını gerektiriyor.

Bu ise Internet Explorer 10'da "Beni İzleme" özelliğini varsayılan olarak etkin hale getireceğini söyleyen Microsoft'un resmi spesifikasyona uymadığı anlamına geliyor. Bunun anlamı, web sitelerinin IE10'un gönderdiği "Beni İzleme" üstbilgisini yok sayabilecekleri. Dolayısıyla Microsoft'un varsayılan ayarı değiştirmekten başka bir çaresi kalmıyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde "Beni İzleme"yi IE10'da varsayılan olarak etkin halde sunacağını açıklamıştı. Şirketin bu hareketi, izleme çerezlerinden para kazanan Google'a karşı bir tavır olarak algılanmıştı. Bununla beraber birçok çevrimiçi reklam şirketi ve endüstri grupları, hamleyi agresif bulmuş, böyle bir hareketin iş modellerini tehdit edeceğini söylemişlerdi.

Spesifikasyonun önde gelen isimleri tarafından sunulan teklif, henüz tüm grup tarafından kabul edilmemiş olsa da gizlilik grupları tarafından birçok ödün sağlanıyor ve birçok çevre tarafından kabul edilmesi muhtemel görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Eklentiyle pekala hallediliyor. Bilgisayarımız üzerinden bu işlemler yapılmamalı sunucu üzerinden takipi olmalı. Böyle olmaya devam ettikçe de eklentiyle engelleyeceğiz. Niye benim internet tarayıcımda her site google izleyicilerini çalıştırmak zorunda kalıyor? Gitsin sunuculardan izlesin hangi site kaç kez ziyaret ediliyor. Microsoft doğru olanı yapıyor.

offf nelerle uğraşıyolar yaaa

microsoft'a ve ziyaretçi arkadaşın söylediklerine katılıyorum

Bu Microoft bir kere olsun verdiği radikal kararın arkasında durmuycak mı acaba? Adobe Flash'da olduğu gibi bunda da aynı durum oldu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir