Microsoft'un intikamı, Google Maps'i vuracak!

Microsoft'un Google'dan intikam alma planı, Google Maps'in yasaklanması ile sonuçlanabilir!

Microsoft'un intikamı, Google Maps'i vuracak!

Avrupa Birliği'nin Microsoft'a yaklaşık 730 milyon dolar (1,3 milyar TL) ceza kesmesiyle sonuçlanan soruşturmanın Google tarafından başlatıldığı iddialarını ciddiye alan Microsoft intikam almaya kararlı görünüyor: 1996 yılında Avrupa'da aldığı bir patenti devreye sokan Microsoft, Google Maps uygulamasının bu patenti ihlal ettiği iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

EP0845124 seri numaralı patentte, "yerel kaynakları belirleyecek bir bilgisayar sistemi ve ilişkili metodlar" tarif ediliyor. Eğer mahkeme Microsoft'u haklı bulur ve Google'ın patenti ihlal ettiğine hükmederse, Almanya'da bulunan hiçbir bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinde Google Maps kullanılamayacak.

Avrupa Birliği'nin en fazla nüfusa sahip ülkesi olan Almanya'dan bu şekilde dışlanmanın Google'a büyük maddi zarar vereceği tahmin ediliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Desteklerim.. Google azıtmaya başladı. Dur demek gerek. Bu sadece android, chrome, maps açısından değil.. Google da bir çok,hizmetinde,rekabet engelleyici tavırlar sergiliyor. Avrupa Birliği ni kınıyorum. Microsoft'a da bu konuda destek veriyorum.

@10 Mar 2013 11:29 herhalde sen simdiye kadar hic harita kullanmaz zorunda kalmadin

@10 Mar 2013 11:29 hadi ordan

@10 Mar 2013 11:29 çok katılıyorum google artık sattı

MS bence haklı. Google artık dur demenin zamanı geldi.

Adam kişisel bilgilerimizi depoluyor ben Google hizmetlerini kullanmayı en aza indirdim mesela blogger dışında kullandığım çok az sayıda hizmet var.

Eeeee, ota yoka ve her akla gelen ıvır zıvıra patent diye işin suyu çıkarılırsa daha neler olur neler... Bu patent denilen illetin ya kökten kaldırılması, ya da çok özgün durum ve buluşlar dışında uygulanmayacak şekilde ıslah edilmesi ve klasik Amerikan aculluğundan kurtarılması lazım.

Microsoft emrederse Google hiçtir.

kapansın gittsin 5 para etmez zaten nokia here maps varken buna kim bakar

Microsoft un adı yeter.

Google ın hakkıdır, rekabet etmiyor engelliyor, Windows Phone da servislerini engelledi profesyonel uygulama geliştirilmesini engelledi Youtube a bile izin vermedi, hak etti dolayısıyla. Gitsin linuxta çalışsın.

@10 Mar 2013 13:47 Youtube microsoft engellemedi. Microsoft google servislerini mağazaya eklemesi istedi google ise windows için uygulama geliştirmek istemiyorum dedi. Bunun üstüne Microsoft kedi Youtube uygulaması geliştirmeye kalktı. Google izin vermedi. Engellemeye çalıştı. Bakınız. Windows Phone telefonlarda google map girememesi önceden giriyordu sonradan girmemeye başladı. Google Windows Phone gelişmemesi için çabalıyor.

microsoft haklı. Sen kalk adamın kendi işletim sisteminde, kendi tarayıcısını kurulu getirdiği için altından gir üstünden çık ceza kestir, sonra da yanına kalsın, öyle mi? Google çok sapıtmaya başladı son zamanlarda.

Böyle salakca genel gecer tanimlara patent verilmis olmasi gercekten acinacak bir durum.

1 yoruma destek

Saçmalıktan başka birşey değil :D Haritanın kağıttaki patentini alalım o zaman kimse harita kullanamasın :D

Aslında androide tarayıcı seçim ekranı koymadığı için googleyi mahkemeye vermeli microsoft. Niye yapmıyor bunu anlamıyorum.

Google, hiç bir şekilde "Ben kendime rakip tanımıyorum! Ben bu alemde tekim!" diyor ki öyle de zaten. Ama microsoft da yabana atılacak bir şirket değildir. Güçlü ve köklü bir şirkettir. İkiside vazgeçilmezdir.

@daMned microsoft u bi araştır suan teknolajiden faydalanıyorsan google yuzunden deıl :)

Sonuna kadar destekçiyim.Google hak ettiğini bulmalı bence.

microsofta bu konuda tam destek, google'ın tekelindense microsoftun tekelini tercih ederim. en azından sadece para için uğraşıyorlar, google'ın ise neye hizmet ettiği belli değil.

Anlamiyorum...teknolojiyi gelistirip kullaniciya sunarsin.Rekabete de tamam da dev sirketlerin yaptigi bence piyasayi Tekele almaktan baska birsey degil.Herkes bunun pesinde.Bu durumda bence hicbir dev öbüründen daha iyi degil.

google maps zaten kullanmıyordun ki :D

AB mahkemeleri Google'ı tutar her zaman. Haklı bile olsa Microsoft'u suçlu bulurlar. Microsoft'un büyümesini tekel olmasını istemedikleri için. Ama artık Google en büyük tekel önüne de kimse geçemez çünkü yargı sistemi çaktırmadan hep destek vermeye devam edecek.

Google çok fettan içten pazarlıklı çıktı. Microsoft'un tekeli bile daha iyiymiş onu anladık son yıllarda. Microsoft kendi sistemlerinde Google'ı yasaklayabilse kökten çözülür bu iş.

Aşağa tükürsen Microsoft yukarı tükürsen google en iyisi karşıya öpücük atmak Apple.a xd. Biraz sabredin Apple haritaları oturtsun mac os x 10.9 ile web ortamına gelecek taş patlasın 2 senesi var bu harita oyalı daha alevlenir. Xd rekabet candır. Xd

Saçma sapan nedenden dolayı Microsoft'a 972 Milyon $ Ödetirse olacağı bu.Sonuna kadar haklısın Microsoft.

Biri tekel de öteki ondan aşağı mı kalıyor. Bence bu patent olaylarına bir çözüm bulunmalı. Önce benim aklıma geldi, kimse yapamaz başka şeklinde bir yaklaşım söz konusu. Bu durum teknolojinin gelişmesini büyük ölçüde dizginlemeye başlamış görünüyor. Bu yüzden birçok yeni ürün parent engeline takılıp asla tüketiciye ulaşamıyor. Ulaşanların da durumu ortada...

bunların ikisini üst üste koyup birbirleriyle çarpıp bölsen yine de bir Apple kalitesi etmez. yesinler birbirlerini....

1 milyar dolar az para degil koca sony 1 dolara muhtacken google ona buna camur atacagina arama motorunu gelistirsin iyice cozuttu ayni sayfada ayni sonuclari veriyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir