Microsoft'un "köstebeği" yakalandı!

Microsoft, şirket içindeki "köstebeği" sonunda yakaladı. İşte o isim ve yaptıkları...

Microsoft'un "köstebeği" yakalandı!

The SEC'in iddialarına göre, Microsoft'ta çalışan kıdemli bir portfolyo yöneticisi, içeriden bilgi sızdırmak ile suçlanıyor. Söylenene göre, Brian D. Jorgenson, resmi Microsoft duyurularından önce önemli bilgileri ediniyordu ve daha sonra Sean Stokke adlı arkadaşına gönderiyordu. Stokke ise kendisine Jorgenson tarafından verilen bilgiler ile ticaret yapıyordu. İkili, bir süre sonra elde edilen karı paylaşıyorlardı.

Seatle Times'ın dava hakkında elde ettiği bilgiye göre, Jorgenson, son 18 ayda üç kez bilgi sızdırdı ve yapılan tahminlere göre arkadaşı bu bilgiler ile, en azından 200.000 dolar gelir elde etti. Jorgenson ise bu gelirden 40.000 dolarlık bir pay aldı. The SEC'in iddiasına göre ise, Stokke, sızdırılan bilgiler ile 393.125 dolar kar elde etti.

Jorgenson, Microsoft'ta çalışarak yılda 130.000 dolar gelir elde ediyor ve firma adına üç yıldır çalışıyordu. Söylenene göre, Jorgenson bu ekstra gelir ile bir yatırım fonu başlatmayı planlıyordu.

Microsoft'un konu hakkında Neowin'e yaptığı yorum ise "Firmamızın bilgi sızdırmaya karşı toleransı yoktur. Devlete bu araştırma ile ilgili yardım ettik ve çalışanın işine son verdik." şeklinde oldu.

Stokke, ilk olarak Microsoft'un Barnes&Noble's e-reader işine 300 milyon dolar yatırım yapacağını öğrendi. Bu bilgiyi kullanarak yaptığı satın alımlar ile 185.000 dolar gelir elde etti.

Bilginin kullanıldığı diğer iki durum ise çeyreklik kazançlar ile ilgiliydi. Stokke, zaten yapılacak açıklamayı bildiği için, market hareketlenmesini tahmin edebildi ve buradan da belli bir kar elde etti.

Bu arada, Jorgenson suçunu itiraf etti ve büyük ihtimal ile, belirli bir para cezası ile beraber, parmaklıkların arkasında bir süre geçirecek.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

microsoft gibi bir firma gerekli maaşı zaten sana veriyor ne dolandırıyorsun ulan şirketi. bill gates milyar dolarlar kazanmış bir adam.tüm herşeyin bu dünyada kalacğaını biliyor ve parasını vakıf için harcıyor. böyle bir adam kimsenin hakkını yemez ve hakettiği maaşı çalışanına verir. heryerde hırsızlık var arkadaş bu nedir lan hiç mi allah korkunuz yok

Ürünleri leak eden eleman bu mu acaba :)

Kuruşu kuruşuna biliyorlar kazandıkları parayı. Bu işte bir bit yeniği var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir