Microsoft'un Vista zaferi tersine mi dönüyor?

Microsoft, Vista'nın uyumluluk davasında kazandığı zaferin tadını çıkartamadı. Peki ama neden?

  • Ümit Öncel
Microsoft'un Vista zaferi tersine mi dönüyor?
Vista uyumluluk davasında son gelişme

Microsoft'un başı Vista Uyumluluk Programı yüzünden ağrımaya devam ediyor. Her ne kadar Microsoft için ciddi sorunlar doğurabilecek davanın ilk bölümünde, bilişim devi önemli bir zafer elde etmiş olsa da, dava ile ilgili yeni gelen haberler durumun göründüğünden biraz daha farklı olabileceğini ortaya koyuyor. Her ne kadar davanın toplumun yararına olduğunun kabul edilmemesine ve bu sayede çıkacak kararın tüm tüketiciler için geçerli olmamasına karar verildiyse de, mahkeme bunun diğer tüketicilerin kendi davalarını açamayacakları anlamına gelmediğine karar verdi.

Çıkan ilk karar üzerine, Microsoft'a Vista Uyumluluk davasını başlatan 6 kişinin avukatı yeni bir başvuruda bulundu. Bu başvuruda Vista'nın Aero özelliğinin, işletim sisteminin vazgeçilmez bir parçası olduğu ve Aero özelliğini desteklemeyen Vista Uyumluluk etiketine sahip PC'lerin tümü için geçerli olacak bir karar çıkması gerektiğinin üzerinde duruldu.

Mahkeme şu anda toplum yararına davayı genişletmedi fakat uluslar arası düzeyde bireysel olarak Microsoft'a dava açılmasını da engellemedi. Diğer yandan eğer davacıların son başvurusu kabul edilecek olursa, bu kararın diğer olası davalarda emsal teşkil etme ihtimali de bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Açın davayı açın, orjinal windows'um olsa ben de açardım :)
Ne duruyorsunuz ki ? Yıllardır cebinizdeki parayı haketmeden yiyor işte bu şirket.
Bill amca farkına vardı milletin gözünün açıldığının, emekli oldu :)
vallahi Bill asrın akıllı adamı olarak seçilmeli :D

bu avukatlar kadar etik dışı insanlar görmedim . microsoft aero uyumlu dememiş ki vista uyumlu demiş . aero olmadan işletim sistemi çalışmıyo mu yani :(

her zaman her konuda vistayı savunuyorum fakat bu konuda çok yanlış yapıldığının farkındayım çok düşük sistemlere bile vista ready amblemi bastılar tabi durum böyle olunca hantallık yüzünden şikayetçi kullanıcılar mecburen xpte döndü 2 yıl önce aldığım pc de vista home premium vardı ve 1 gb ram ile beraber geld atii x1550 ekran kartı vistadan 4.2 puanını alıyor ve bunun altındaki sistemlerde bile vista ready yazılması çok yanlış dava için biraz geç kalınmış 3. yıla girren bi işletim sistemine yeni dava açmak nerden akıllarına gelmiş ya da şimdiye kadar neyi beklemişler bu da düşündürüyor.

Ancak Vista uyumlu demek sistemin sorunsuz çalışıyor olması demek. Eğer aero uyumlu demek yerine mesela aero'a özelliğine sahip olan ve/veya olmayan bir vista tipine uyumludur dese tamam. Ama vista uyumlu demek, vistanın herhangi bir tipine uyumlu anlamını çıkartır. Buda ister ultimate al ister business al, tipin verdiği özelliğe uygun demektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play