Microsoft'un Windows XP'yi bitirme planı!

MS'in XP'yi öldürme planı sessiz ve derinden işliyor. Peki MS elini daha çabuk tutabilir miydi?

  • Ali Güngör
Microsoft'un Wİndows XP'yi bitirme planı sürüyor

Microsoft eski ve başarılı işletim sistemi Wİndows XP'yi öldürmek için sessiz ve derinden hareket etmeyi sürdürüyor.

Kullanıcıların Windows 7'ye geçmesi için, teknik desteği Windows XP SP2 için bitiren Microsoft, yine de XP kullanıcılarını tamamen seçeneksiz bırakmış değil. Windows XP SP3 hala destek alıyor ancak SP2 kullanıcıları yeni ortaya çıkan açıklara karşı savunmasız kalmış durumda. Bu durum, Microsoft'un kullanıcıları Windows 7'ye geçirtmek için çok da acelesi olmadığınız, yavaş yavaş bu geçişi tamamlamayı planladığının en önemli göstergisi.

Net Applications'a göre Windows 7 çok başarılı ama yüzde 14.46 olan payının üzerine yüzde 14.34'lük payıyla Vista konulsa bile, yüzde 61.87 ile Windows XP hala ezici yaygınlığa sahip. Microsoft da, bu büyük kitleyi zor durumda bırakmak istemiyor ve XP SP3 desteğini "şimdilik" sürdürüyor. Görünüşe göre Windows Xp beklenenden de daha uzun yaşayabilir; kesin ölümü biraz daha zaman alabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

xp'den con adı ile yeni klasör oluşturulamadığını ve bunun nedenini kimsenin çözemediğini biliyormuydunuz? Hemen deneyin!..

şuan 2000 kullanıyorum ama xp asla ölmedi,ölmeyecek!

12:41 : ne yapmaya calisiyorsunuz? olusturula biliyor. cmd ile.

con isminde klasörü w7 de oluşturmazsınız

@12:41
Sen bir dehasın :)

Sadece xp de değil, tüm windows işletim sistemlerinde oluşturulamıyor. Nedeni de biliniyor zaten. Bazı isimler, windows sistem dosyalarının kullandığı isimlerdir. con gibi. Bu nedenle bu isimlerden oluşan klasörler oluşturulamaz.

Windows XP'nin hantallığından bıkmış ve 64-bit işlemcisi olupta bunu kullanamayan birisi olarak Windows 7'ye geçtim ve gayet memnunum. 64-bit'in oluşturduğu fark ile XP'den daha hızlı çalışıyor. (Sadece işlemci olarak düşünmeyin. Ram daha etkin kullanılıyor.) Windows XP'nin sonu kaçınılmaz. Çünkü donanımsal anlamda sürekli gelişmeler sürüyor ve kullanıcılar daha fazla performans için donanımlarını yeniliyor. Ancak 32-bit işletim sistemleri ile en falza 3 GB Ram özgün biçimde kullanılabiliyor. 64-bit Windows 7 performans isteyen kullanıcıları kendine çekecektir. :)

windows 7 ev kullanımında son derece iyi performans sergiliyor ama iş sektöründe ağ iletişimde daha çok yol katetmesi lazım xpyi yakalmak için

Ben Xp kullanıyorum, çok memnunum. Ayrıca con dosyasının oluşmamasının nedeni sistem dosyası dosyası olması. Bilip bilmeden sallamayın :)

yarin win7 hosafi cikar zaten.. o zamana kadarda win 8 hazir olur win8 in sp 1-2-3-4-5-6-7-8-9 cikana kadar,sorunlari cözülene kadarda xp ye devam XD
:D

Xp de değil windows ta con adında klasör oluşturmazsın yani Vista ve Win 7 içinde geçerli.Xp elbet bir gün ölecek.

"con" adlı bir klasör oluşturulamamasının nedeni komut sisteminde özel bir komutun "con" olmasıdır.

Şöyle anlatayım;
>copy con asd.txt
>Metin içeriği
yazıp F6 ardından da Enter' a basarsanız içinde "Metin içeriği" yazan bir txt dosyası oluştuğunu görürsünüz.

xp'den con adı ile yeni klasör oluşturulamadığını ve bunun nedenini kimsenin çözemediğini biliyormuydunuz? Hemen deneyin!..
--------------------------
aslında bunu çok önceden araştırmıştım. arayüz ile oluşturmak mümkün değil evet. Ancak DOS kullanarak yapılabiliyor, aynı şekilde tek klasör içinde birebir aynı isimli dosya oluşturmak da mümkün. Arayüz kullanılarak yapılamadığı halde. Tabii bunları silerken yine DOS kullanmak gerekiyor.

xp forever
-------------------
5 yıl sonra ne diyeceksin çok merak ediyorum...

sadece con değil, PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9...

xp'den con adı ile yeni klasör oluşturulamadığını ve bunun nedenini kimsenin çözemediğini biliyormuydunuz? Hemen deneyin!..
--------------------------------------------------------------
Yanlış hatırlamıyorsam "con", işletim sisteminde ekranı tanımladığından rezerve edilen ve bu nedenle dosya, klasör adı vb. yerlerde işletim sisteminin kulanlmasına izin vermediği özel ifadelerden biri. Microsoft Dos işletim sisteminden beri bu böyle. Başka özel bir anlamı yok yani. Sadece program, script vb. yazarken kullanılabiliyor.

o %50 lik kısım bilgisayarı msn facebook için kullanan tipler çoğu da windows 7 nin ne olduğunu, işletim sistemi teriminin ne anlama geldiğinin bile bilmiyordur. xpden format atılarak windows 7 ye geçiş olması mümkün değil. bu geçisi yeni satılan pc ve notebooklar karşılayacak

Xp bir gün ölecek ama onu öldüren windows 7 olamayacak maleeesefff.

xp gibi işletim sistemi daha geliştirilemedi xp asla ölmez

Çoğu insan daha bilgisayarında kullandığı sistemin adının Windows olduğunun bile farkında değilken Windows 7 gibi gelişmiş bir sistem nasıl yayılabilir? Bazıları sırf adının içinde Internet var diye IE kullanıyor hala bilmiyor yani.

win7de de con klasörü oluşturulmuyor xp diye tutturmuşsunuz!
işlem şu şekil
cmd yi açıp mkdir con\ komutunu yazdığınızda con klasörü oluşuyor normal şekildede silinmiyor zaten rmdir con\ komutuyla silebilirsin

forever Xp (:

Xpden W7 ye geçtim.Ama nedeni XP cdsinin olmadığı akrabadada olduğu için.XPyi W7 öldüremez...

Arkadaşlar benim pentium 4 2.4 ghz işlemci 1.5 gb DDR ram vs Radeon 1600/1650 pro sistemim var.Windows 7 ultimate 32 bit yüklemek istiyorum.Sizce kasar mı?Yüklemelimiyim?

2014 e kadar (belki daha fazla) XP...

Not: 2014 te microsoft Windows XP ye desteğini tamamen bitirecek. Ayrıca XP hiçbir zaman Directx 10 desteğini alamayıp yeni nesil oyunları oynatamayacak. Zaten o zamana kadar 7 den daha iyi bir sistem çıkar bizde ona geçeriz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play