Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella!

Microsoft, en sonunda yeni CEO'sunu seçti! Üstelik, Bill Gates cephesinde de önemli değişimler var.

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella!
Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella

Microsoft, yeni CEO'su olarak Satya Nadella'yı seçtiğini duyurdu. Satya Nadella, Microsoft'ta Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümü Başkanlığı görevindeydi.

20 yılı aşkın süredir Microsoft'ta görev yapan Nadella, firmaya 1992'de Sun Microsystems'teki kısa görevinin ardından katılmıştı. Microsoft'ta Araştırma ve Geliştirme bölümünün başında rol alan Nadella, Çevrimiçi Hizmetler Bölümü'nde ve İş Bölümü'nde de başkan yardımcılığı yaptı. Satya Nadella, CEO seçilmeden önce Microsoft'un Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümü Başkanı olarak görev yapıyordu. Nadella, bulut hizmetleri piyasasında Microsoft'a kazandırdığı başarılarla tanınıyor.

Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni CEO'yla ilgili yaptığı açıklamada "İçinde bulunduğumuz dönüşüm sürecini yönetebilecek Satya Nadella'nın daha uygun bir isim düşünemiyorum. Satya sağlam mühendislik becerileri, iş odaklı vizyonu ve insanları bir araya getirebilme becerisiyle kendini kanıtlamış bir lider. Satya'nın teknolojinin kullanımına ve dünyayı değiştirme gücüne dair vizyon ve öngörüleri, Microsoft'un ürün odaklı inovasyon ve büyümeye yönelik bundan sonraki adımları atmasında yol gösterici olacaktır" dedi.

Nadella'nın açıklamaları ve dev bir değişim daha!

Nadella'nın açıklamaları ve bir değişim daha

Microsoft'un yeni CEO'su Nadella ise göreve gelmesiyle ilgili, böyle bir şirketi yönetmenin kendisi için çok büyük bir onur olduğunu ifade etti. Microsoft'un geleceğinde çok büyük fırsatların bulunduğuna işaret eden Nadella, "Bu fırsatları yakalamak için net bir şekilde odaklanmaya, hızla hareket etmeye ve sürekli dönüşüme ihtiyacımız var. İşimin büyük bir bölümün inovatif ürünlerin tüketiciye çok daha hızlı ulaşmasını sağlamak oluşturacak" şeklinde konuştu.

Nadella'nın Microsoft'un liderliğini gerçekten yapıp yapamayacağı, şirketin içinde bulunduğu dönüşüm sürecini başarıyla yönetip yönetemeyeceği ise büyük merak konusu. Nadella'nın tüketicilere yönelik ürünlerde ve yatırımcılarla başa çıkmakta tecrübesiz olduğu konusunda eleştiriler var.

Bill Gates artık başkan değil

Satya Nadella'nın Microsoft'un üçüncü CEO'su olmasıyla beraber Bill Gates de yeni bir rol alacak. Gates, şimdiye kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini üstleniyordu. Ancak Gates, bugünkü duyuruyla beraber bir "Kurucu ve Teknoloji Danışmanı" olacak ve şirkete daha çok zaman ayıracak; teknoloji ve ürünlerin şekillenmesinde Nadella'ya destek olacak. Başkanlık koltuğuna geçen isim ise John Thompson olacak.

Bu büyük değişikliğin, Nadella'yı Gates'in gölgesi altında yaşamaktan kurtaracağı, kendi kimliğini Microsoft'a getirmesi için ona alan sunacağı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Çok doğru bir seçim bence. Nokia 'nın başındaki o adam gelse yeminle sinirden Windows'u bile kullanmazdım.

Doğru söze ne denir :) ................................

Hayırlı olsun

gates koltuğu ballmer' a verdikten sonra tekrar dönüşünü en uygun yerden yaptı nadella için de hayırlı olsun bence koltuğa geçişinin şerefine bazı ücretsiz hizmetlerin mevcut planları da arttırsa kendine bir kitle toplayabilir

Demekki microsoft yonetimi kontrol edebilecekleri, fazlaca zeki olmayan bir kukla secmeye karar vermis. Buradan sunu anliyoruz ki Microsoft yakin kisa donemde yeni islerle ugrasmaktan cok eldeki teknolojileri somurmeyi dusunuyor.

@04 Şub 2014 20:09 adam Microsoft'da 20 sene çalışmış, başkan yardımcısı olmuş, skydrive gibi bulut hizmetlerini en kar yapan bölüm yapmış. Sen böyle bir adama kukla diyebilir misin?

@05 Şub 2014 01:34 Steve Ballmer da kuklaydi, aksini ispat edebilirmisin? Neyse bu yorumlari not al, hakliymissin diyeceksin yakin gelecekte.

@04 Şub 2014 20:09 devlet mi sanki yönetim kurulu şirketi yönetmek için kukla seçsin. istedikleri herşeyi ayan beyan yapıyorlar zaten...

Eh ne diyelim hayırlı olsun :-)

Ya alakasız olacak ama, hakaret de etmek istemem, fakat özellikle mi kel seçiyorlar acaba?

Microsoft icin Hayirli olsun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play