Microsoft, Universal App Store'u açtı!

Windows 10'un iki hafta sonraki çıkışına hazırlanan Microsoft, bir yeniliğini daha herkese açtı!

Microsoft, Universal App Store'u kullanıma açtı!

Windows 10'un çıkışına yalnızca iki hafta kaldı ve Microsoft, güncelleme için hem üreticileri, hem de sıkı takipçilerini hazırlamak istiyor. Bunun için çeşitli kampanyalar, şirketlerle ortaklıklar yapan ve ücretsiz yükseltme seçeneği sunan firma, şimdi de Universal App Store'un web sürümünü kullanıma açtı.

Universal App Store'un tüm Microsoft cihazları için tek mağaza olacağı ilk kez Eylül 2014'te duyurulmuştu. Üst tarafta öne çıkarılan uygulamaları devasa bir kutu içinde gösteren mağaza, aşağı kaydırdığınızda önerilen, en çok indirilen ve en çok puan alan uygulamaları göstermeye başlıyor. Mağazaya geliştirici araçları, çoklu ortam tasarım, sağlık, fotoğraf ve video, kişiselleştirme, üretkenlik, güvenlik ve alışveriş gibi yeni kategoriler de eklenmiş bulunuyor.

Tasarımı Windows'la gelen mağazaya yaklaşan Universal App Store'da hangi uygulamaların hangi cihazlarda çalıştığı, işlevleri ve yaklaşık boyutu listelenebiliyor. Puanlar ve yorumlar ise artık daha temiz ve açık bir biçimde gösteriliyor. Bununla birlikte Universal App Store'un bazı eksikleri de var. Örneğin .appx kurulum dosyalarını indirmenin bir yolu olmadığı gibi, uzaktan uygulama yükleme seçeneği de bulunmuyor. Ancak mağaza yeni açıldığından, Microsoft kullanıcılarına kulak vererek tasarımı geliştirebilir.

Universal App Store'u ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

android gibi uygulama geliştirebilmek için fırsat verirse kimse wp tutamaz

"Universal App Store'da hangi uygulamaların hangi cihazlarda çalıştığı, işlevleri ve yaklaşık boyutu listelenebiliyor." hani tüm uygulamalar her cihazda çalışacak diye bir şey uydurmuşlardı milletin aklını karıştırdılar hemen inananlar da oldu tabi bu saçmalığa

@17 Temmuz 2015 00:27 Her cihazın bir donanımı var ve "hangi cihazlarda çalıştığı" derken hangi cihazların sistem gereksinimlerinin yeterli geleceğinden bahsetmiş. Kullanmadığınız şeyi eleştirmeyi hiç beceremiyorsunuz

@17 Temmuz 2015 00:27 Universal appten ne anliyorsun sen? Uni app demek her uygulamanin her platformda (pc, telefon, oyun konsolu vs.) ayni sekilde calismasidir. Uygulamayi bir defa yazarsin, windows 10 ile calisan tum platformlarda otomatik olarak calisir. Tekrar tasarlama, programlama vb gerekmez. CHIP editorlerinden bu tur bilgiden uzak, insanlari yanlis yonlendiren yorumlari onaylamamalarini rica ediyorum. interneti kirletiyorlar. Bunlar yuzunden yazilim harikalarindan mahrum kalicak millet!

7 yıllık bilgisayarımda W10 RTM sürümü kullanıyorum (Yapı 10240); bu bilgisayarımda Windows XP'den tutun da hackintosh'a kadar 10 tane işletim sistemi kullanmıştım ama hiçbiri şu anki Windows 10 kadar kararlı, böylesine hızlı, böylesine kullanışlı ve estetik değildi. Mükemmel olmuş. Zirve olmuş!

Windows Phone yaygınlaşmalı yoksa Apple tekeline mahkum kalacağız apple'ı günahım kadar sevmem keza Microsoft'u da ama asyalı markalardan iyidirler

@17 Temmuz 2015 07:25 Haklısın. Ayrıca bilgisayarda Windows 10 kullanıp aynı işletim sistemini pürüzsüzce telefonda da kullanmak varken, her uygulamayı bütün cihazlarda aynı şekilde kullanma imkanı varken kimsenin bu kullanıcı deneyiminden mahrum kalmak isteyeceğini sanmıyorum. İlk çıkan Windows 10lu amiral gemiyi satın almak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

yapımcılar teşvik edilmeli

Microsoft Her platform için emin adımlarla ilerliyor. Şu anda lider adeta kendisiyle yarışıyor :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir