Microsoft ve Intel'in Windows 8 bilmecesi!

Dünyadaki bilgisayarların yüzde 90'ına hükmeden Intel ve MS, Win 8 hakkında bakın nasıl ters düştü..

  • Zeynel A. Öztürk
Intel: 'ARM, eski uygulamaları çalıştırmayacak'
Intel'in ARM açıklamasına Microsoft'tan cevap gecikmedi

Intel işlemciler ve Windows işletim sisteminin birlikteliği, senelerdir dünyadaki tüm bilgisayarların yüzde 90'ına hükmediyor. Ancak bu hükümdarlık, mobil cihazların yükselişiyle yavaşça düşüşe geçiyor.

Ancak Windows, mobil piyasasında da kendisini hissettirmeye başladı. Çip üzerinde sistem (SoC) üreticileri ise bundan heyecan duyuyorlar, ancak bir sorun dışında: geri uyumluluk. Windows 8 henüz geliştirme aşamasında da olsa, tüm Windows uygulamaları x86 ve x86_64 mimarileri için derlenmiş ve ARM işlemcilerinin düşük güç gereksinimleri, Windows'un x86 mimarisini yazılım ile emüle etmesini zorlaştırabilir. Diğer bir deyişle geliştiriciler uygulamalarını tekrar derlemekte hızlı davranmazlarsa ARM, Windows grafik ara yüzüne sahip yepyeni bir ekosistem olacak.

Intel'in yazılım ve hizmetler genel yönetmeni Renee James ise konu hakkında şöyle ilginç bir yorumda bulunuyor. James'e göre 'geleneksel' Windows 8 x86 mimarisi, eski uygulamalar için 'Windows 7 modu'na sahip olacak. James, Intel'in düşük güç tüketimine sahip çözümünün, geriye dönük destekle ARM'den daha çekici olabileceğini söylüyor.

James, Intel'in birleşik yapıdaki mimarisinin uygulamaların farklı jenerasyondaki Intel platformlarında çalışmasına izin verdiğini, ancak bunun ARM'de söz konusu olmadığını söylüyor. Başka bir deyişle, Intel'in iddiasına göre, piyasada adından sıkça bahsettiren ARM platformunda eski yazılımlara destek bulmak pek mümkün olmayacak.

Ama Windows'un mimarı Microsoft pek öyle düşünmüyor. Intel'in hemen ardından açıklama yapan Microsoft, konu hakkında bakın neler dedi...

Microsoft: 'Intel'in Windows 8 açıklaması yanlış'

Renee James'in SoC mimarisine yönelik yayınlanacak 4 Windows 8'in hiçbirinin eski Windows uygulamalarını desteklemeyeceği sözlerine Microsoft'tan itiraz geldi.

Bussiness Insider'a göre Microsoft, Intel'in bu açıklaması hakkında üzüntü duyduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

'Intel'in dünkü Intel Investor Meeting'deki Microsoft planları hakkındaki konuşmaları malesef hatalı ve yanıltıcıydı. SoC üzerinde Windows'un ilk tanıtımlarında hedeflerimizi açıkça belirlemiştik ve teknolojinin tanıtım aşamasında olduğunun altını çizmiştik. Şu an için verecek daha fazla detay bulunmuyor.'

Business Insider, Microsoft'un tam olarak hangi açıklamanın yanlış olduğunu söylemediğine işaret ediyor. Microsoft'un Eylül ayındaki geliştirici konferansında daha fazla detayı açığa çıkarması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

eskiye uyum hiç işime yaramaz. eski eskide kalmıştır. yeni windows 8 iyi gelecek. intel ve windows iyi bir uyum içinde çalışıyor.

Linux sürümleri Arm ayirimi yapmiyorsa neden Microsft ürünleri Arm secsinler sacmaliktan baska bir sey degil sanki Android her Arm islemci icin farkli bir sürümü var bu olay drivers olayi sadece dalga gecmek.
Cep tellerindeki oyun ve performansi görünce Intelin korkusunu anlamak zor degil Xscale islemcilerini satacak kadar ileri görüslü CEOlarida cabasi
o islemci bugunun sartlarinda 1,5 hizlarinda intel icin her alanda iyi bir ürün olucakti bos konusuyorlar Microsoft kendi kaderini kendisi cizecek.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play