Microsoft ve Symantec el ele

Microsoft ve yazılım devi bir araya geliyor; PC'lerin başına dert olan belayı öldürmeye hazırlanıyor

Microsoft ve Symantec el ele

Resmi Microsoft blogunda yer alan habere bakılırsa uzun süredir pek çok farklı zararlı yazılımı ortadan kaldıran firma bu sefer Bamital isimli botnetin peşine düştü. Daha önce Rustock, Kelihos ve Zeus temelli botnetleri ortadan kaldıran Microsoft bu yeni girişimde, Norton anti virüs yazılımını geliştiren Symantec firmasıyla ortak hareket ediyor. "Operation b58" adı verilen girişimde amaç, malware yazılımlar üzerinden sızmayı başardığı PC'lerde arama sonuçlarını inceleyerek kullanıcı bilgilerine ulaşan ve online reklamlara sahte tıklama yaparak reklam firmalarını dolandıran Bamital isimli botneti ortadan kaldırmak.

Söz konusu botnetin son iki yıl içinde sekiz milyondan fazla bilgisayara bulaştığı tahmin ediliyor. Bamital bulaşmış malware yüklü yazılım yüklü bilgisayarlarda kullanıcılar internet üzerinden bir arama yapmak istediklerinde Microsoft ve Symantec'in birlikte kurduğu bir siteye yönlendirilecek ve konu hakkında bilgilendirilecekler. Sitede ayrıca kötü amaçlı yazılımın nasıl silinebileceğine dair ipuçları da sunulacak.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mikrosoft ve symantec iyi güldüm :)

@07 Şub 2013 19:17 Symantec en iyi antivirüs yazılımlarından, neden güldünüz ki ? Şirketlerin pek çoğu Symantec kullanıyor.

@07 Şub 2013 19:17 sayın ziyaretçi hayırdı komik olanı söyle bizde gülelim

körlerle sağırlar birbirini ağırlar

norton iyidir iyi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir