Microsoft Vista'nın adını bile anmıyor!

MS Windows 7 ile birlikte Vista'yı tamamen gözden çıkarttı, hatta adını bile anmıyor. İşte kanıt...

Tayvan'da gerçekleşen Computex fuarına katılan Microsoft yeri göğü Windows 7 ile doldurdu. Henüz resmi olarak satışa çıkmamış olan yeni işletim sisteminin tanıtımı için büyük çaba harcayan Microsoft'un hiçbir yetkilisi ise Vista'nın adını ağzına almıyor. Hatta yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi, Microsoft standında Vista adı hiç kullanılmıyor. Görünüşe göre Microsoft, Vista tecrübesini tamamen geçmişte bıraktı ve artık tamamen Windows 7'ye yoğunlaşmaya karar verdi.

Vista yokmuş gibi davranmak doğru mu?

Her yerde sadece Windows 7 var...

Fakat şu anda hala satılan bir işletim sisteminin bu kadar çabuk gözden çıkartılması doğru mu? Microsoft açısından bakıldığında olay sadece yeni bir ürünü satmaya çalışmaktan fazlası gibi görünüyor. Microsoft, Vista'dan memnun kalmayan kullanıcıları daha fazla konuyu tartışmaya çekmeden bir anlamda şu anda satıştaki en son Windows işletim sistemini unutturmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Windows 7'nin piyasaya çıkma tarihi yaklaştıkça, Microsoft'un bu konuda daha da fazla çaba sarf edeceği kesin.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Bence Vista ME'nin kaderini yaşıyor. 22 Ekimden sonra Vista'yı hatırlayan hiç kimse kalmayacak.

Forum sayfalarında yaza yaza klayvem eskidi. Vista'nın kaderi de aynı ME gibi olacak demiştim, Vista micro$oftun sakat doğan çocuğudur demiştim, haklı çıktım. 32bit'lik Vista tam bir fiyaskoydu (64bit'lik sürümün hakkını yememek lazım!). micro$oft nihayet yanlıştan döndü.
Nedeyelim: "Good morning after supper!"
Özgür ZEYDAN

ozaman sp2 yi hiç kurmamak lazım xpde sp3 kurduğumda xp den nefret etmiştim. aynı şeyleri yaşaya biliriz.

evet microsoft doğru yapıyor. herkez atladı vistaya. ne varsa. ee cezasınıda çekecek millet. çok iyi vista kullananlar xp gibi desteği asla bulamaz.

win 7 çok hızlı beyler, bence vistayı artık çöpe atmanın vaki geldi hehe :D bazıları halen xp kullanıyor :D:D:D acıyorum onlara yazık . hehe

microsoft cidden unuttu herhalde vista sp2 çıkalı ne kadar oldu türkçesi hala ortalarda yok

Microsoft her işletim sistemi çıkarttığında pohpohluyor, övüyor, medyaya malzeme yapıyor. Ardından yokmuş gibi davranıyor. Bu nasıl bir politikadır anlamak zor. Ama Vista hakikaten çok kötüydü bence ve XP'nin %50'si bile olamadı. Bu yüzden 7'yi heyecanla bekleyenlerdenim. O zamana kadar XP'ye devam. Casper kullanıcısıyım ve Casper; Vista ilk çıktığında çok az bir ücretle orjinal XP yüklü Casper ürünleri Vista'ya çeviriyordu. 7 için de bu olay olursa iyi olur.

Arkadaşında Dediği gibi bu sakat çocugu millete yedirdi Vista kullanıcılarına da wın 7 vermesi gerekir Aslında tüm Vista'ya para verip alan yada yeni Pc-Laptop la birlikte verilenlere Faturalarını getirmek kaydıyla wın 7 vermeli Bütün Vista kullanıcıları tüketici haklarına baş vursa sanırım sonuç alınır...

MS bu politakası kendinisi yok edecek sonunda vistayı cıkar sen piyasada ne kadar laptop varsa vista ile sat (performansı çok kötü insanlar kanser olyor) arada 1-2 yıl geçsin yeni işletim sistemi çıkar vistadan memnun olmaya lisanslı kullanıcı sonra ek ücret versinn windows 7 alsınn olcak işdeğil laptopun garantisi dolmadan işletimm sistemi garantisi doluyor yok böyle bir iş

1 yıldır vista kullanıyordum, tekrar xp ye donmek zorunda kaldım, vista günlük kullanımlar için ideal işletim sistemi(internet, office falan filan).
bunun içinde o kadar para vermeye değmez.iş yerinde vista ile bir şeyler yapmak cok zor oluyor. o kadar cok uyumsuz program var ki vistada düzgün çalışmayan. windows 7 ninde pek farklı olacağını zannetmiyorum.
Windows 7 de kulladım, windows 7 kullananlara soruyorum windows vista dan ne farkı var Allah aşkına. sadece biraz süslemişler, yok stabil olmuş. bence windows 7 vistanın makyajlı hali. oturup yeniden işletim sistemi hazırlamak yerine süslemişler. Söyleyin bana kaç tane yeni özellik var. Son kullanıcıyı kandırmak için ıvır zıvırlardan başka.
Ben en iyi os. xp. Bence onu geliştirseler daha iyi olacaktı.
Herkese bol m.s. li günler diliyorum

bir işletim sisteminin versiyonlarını sadece resimlerinden mi tanıyacağız? Win 7 başlarken boot olurken karşınıza dört ana rengi içeren bir adet kare geliyor ya işte onunla tanımak varken ve altında Merhaba Türkiye yazabilseydi böylece sadece Türkiye Coğrafyasındaki insanlar için olduğunu anlardım bunun dışındakileri kurmanında mümkün olmaması gerekirdi.Yurt dışındakiler de kendileri için tercih edilmişi kurmuş ve ülkemize gelmiş olacağından.....

Windows7 RC çıktığından beri kullanıyorum (yaklaşık 1-2 ay). Kesinlikle Vistadan daha iyi, hızlı ve stabil bir işletim sistemi. Bu güne kadar kilitlendiğini yada çöktüğüne rastlamadım (vistadaki programlarımı kullanıyorum). Tabii xp gibi her programı çalıştıramıyorum ama en azından yama olarak verilen xpm yazılımı ile o programlarda problemsiz olarak çalışıyor.

Vista SP2 Türkçe nerde kaldı uyumayın biraz çalışın microsoft Türkiye

bende yıllardır xp kullandım nedir bu vista düşmanlığı diye hep merak ettim sonunda vistaya geçtim... ama hakikaten şikayet edildiği kadar varmış... xp ye dönmem uzun sürmedi... ayrıca xp nin görselliği canınızı sıkıyorsa yükleyin bi vista veya win 7 teması yapıştırın bi hd wallpaper olsun bitsin...

Gidip Pentium' a Vista kurarsanız tabi şikayet edersiniz.

Vista kurmakla kalmıyor bir de Ultimate kuruyor yani en ağırı. Herhalde ağır çalışacak.

Kurma kardeşim kuracaksan da sağlam sisteme kur. Mecburmusun eski sistemde Vista kurmaya. Adamlar eski model pc' lere mi program yazsınlar. Sıkıldım şu Vista kötü olayından. Bugüne kadar kullandığım en sağlam ve en modern işletim sistemi Vista. O kadar.

madem vistayı onlarda bir hata olarak görüyor, sattıkları vistaları geri çağırıp w7 lisansı versinler.

Amd 5600 X2
6 GB DDR2 RAM
800 GB SATA DİSKİM
sistemim böyle vista bu sistemde kasıyor 3 gün kullandım ve dün xpye geçtim vista rezalet ötesi bir işletim windows7 bekliyorum adam akıllı yapsınlar parasını verip alıcam destek olsun

ugoss o temalar pek iyi olmuyor.Benim yeni PC'de Vista eskisinde XP var ikisinide severim...

tarih tekerrürden ibaret. win ME = win Vista o yüzden win xp = win 7 olacaktır

şu halen xp kullananlara acıyorum ya :) 2 senedir vista kullanıyorum.memnunum fakat sp2 ile birlikte kesinlikle daha da memnunum. bilgisayarım hiç sorunsuz çalışıyor. bir de vistada program çalışmıyor diyenler var, neden ben böyle birşeyle karşılaşmadım. anlayamadım ??? ne alaka peh. ama win 7 de denedim. gerçekten harika, bu sefer ms kendini aştı. vistadan kesinlikle daha hızlı.!! hadi bakalım hayırlısı

Vista neye göre kötü mesela, XP neden iyi? Buna ilişkin veriler bir yerde var mı? Bizler (son kullanıcılar) da ona göre karar verelim. Ben laptop aldım içerisinde, Vista yüklü geliyor ve kullanıyorum. XP'de kullandım, Mac'de hatta Vista'nın yanında multi boot Pardus-Ubuntu da çalıştırdım. Biraz ihtiyaca göre değişiyor galiba iyi-kötü kavramı ya da bizim bilmediğimiz bir şey var :-)

Yazık...Koca CHIP'ın internet sitesinde ipe sapa gelmez yorumlar var.XP'nin ilk çıktığındaki söylemleri hatırlıyorsunuzdur herhalde.''Bu ne lan?!'' şeklinde ifadeler çıkmıştı.Ama sonra artık ne olduysa, XP coştu bir anda.Canım, cicim olayı.Peki, Vista çıktığındaki şeyler.İlk başta, sadece görselliğe bakıp milletin ''Oooo, manyak bişi'' dediği işletim sisteminin haline bakın.Win 7 'de öyle olacak bence.Yakında birçok kişi dener, görürüz stabilliği..MS, sadece kullancılara şirin gözükmeye çalışıyor.Yoksa, Vistayı görmezden geldiği falan yok.MS, klasik politikasını izliyor.XP kullanan arkadaşlarsa yakında Vista'ya ya da Win7'ye geçmek zorunda kalacaklar zaten.Win 7'nin neresi iyiyse anlamış da değilim..En iyisi ne biliyor musunuz, Kurun Win98'i herşey gayet stabil çalışır merak etmeyin.Eleştrilmeyen tek sistem oydu herhalde..Kurun haydi!!!

kusura bakmayın beyler ama bilgisayar alırken aferdersiniz vistanında ücretini geçiriyorlar size sonrada insan psikolojisi işte yok canım vista zaten çok güzeldi gibisinden laflarla kendinizi avutmayın.aşağıda bakın bakalım adam ne yazmış:Amd 5600 X2
6 GB DDR2 RAM
800 GB SATA DİSKİM
sistemim böyle vista bu sistemde kasıyor 3 gün kullandım ve dün xpye geçtim vista rezalet ötesi bir işletim windows7 bekliyorum adam akıllı yapsınlar parasını verip alıcam destek olsun demiş siz hala ne var vistada diyorsunuz...ya MİCROSoFT DAHİ ADINI ANMAKTAN VAZGEÇTİ KÖRMÜSÜNÜZ hala! EY VİSTADA NE VAR Kİ KÖTÜ? dien çok bilmişler...

mr. death crystalxp sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim...

Win xp s2 versiyon 2002

Windowsun en büyük başarısı...

Vista söylendiği kadar beter bir o.s. değil beyler.
2 senedir kullanıyorum 1-2 hata ile karşılaştım ama başka sorun yok tabi kötü kodlamdan kaynaklanan sistem yemesi mevcut ama burdan yola çıkarak kötü demek yanlış olur.
Neyse nasılsa 7(gelişmiş vista) çıkacak bu tartışmaların anlamı kalmıyor artık.
ben şimdi 7rcyi cye kuramak için vistayı kaldıracağım birkaç programı kontrol ettikten sonra nasılsa mart10a kadar lisanslı:)

amd x2 5600 kullanırsan kasar tabi zayıf bir işlemcidir kendisi,evet RC win 7 kullanıyorum 64 bit X3 720 ve 4 gb ram var makinemde abuk subuk sorular yok görsellik çok güzel explorer kendi kendine kapanmıyor,vista ve xpdeki gibi makinenin açılış kapanış süreleri değişmiyor,üstelik bu daha Release Candidate sürümü tam sürüm değil vistadaki gibi işlem sonlandırılacak uyarıları yok 1 haftadır 7/24 açık makine hiç bir problem algılamadım raid kurup denemek lazım birde..

t7500 4gb ram g8700m li sistemimde vista64 ısık hızı ile calisiyor ustelik inanılmaz derecede stabil 1 seneye yakındır daha tek bir cokme yasamadım. kusura bakmayın ama o alttaki sistemde kasiorsa kaldirsin cope atsin o sistemi sahibi.

Windows 98'i kurun diyen arkadaş; ben uzunca bir süre windows 98 SE kullandım, windows xp'ye geçmeden önce. Windows 95 ve windows 98 ailesi kadar çöken ve mavi ekran veren bir işletim sistemi ailesi daha hatırlamıyorum. Windows XP'nin NTFS sistemine geçince rahat bir nefes aldım... Vista da gayet güzel çalışıyor, yeter ki sisteminiz güçlü olsun. :)

Bütün yorumları okudum. "Hala XP kullananlara acıyorum" diyenlere acıyorum. En son işletim sistemi kullanacağız diye tüm sistemlerini yenilemek zorunda kalıyorlar, nereden baksanız 1000 $lık masraf. Gürüntü hoş ama içi boş. Şu anki tüm işlerimi, yazılım geliştirmek dahil XP'de yapabiliyorum. 8 senelik sistemim var, cebimden de 5 kuruş para çıkmadı. Daha fazla söze gerek var mı?

madem vista nın bu denli dandik bir işletim sistemi olduğunu bilior ozaman bütün vista kullanıcılara bedava win 7 lisansı versinler.

ugoss ben yamaların görünüşüne laf etmiyorum bindirdiği yükten bahsediyorum.Eninde sonunda herkes XP'yi bırakıp Vista veya 7 alıcak...

Vista bir ticari faciadır.Ben Vista'nın bir arasürüm olduğuna inanmıyorum.Windows 7 bu ticari facia durumunu telafi etmek için çıkarılmış bir sürümdür.Hiçbir firma müşterilerini böyle alay eder gibi eşek durumuna düşürmek istemez.Her mamül şartlar ne olursa olsun hazır olduğu anda piyasaya sürülmelidir.Vista bu açıdan şanssız bir sürümdür ama gördüğüm kadarıyla Win 7'nin de bu duruma düşmemesi için ellerinden geleni yapmaktalar.Yani şu anda gördükleriniz Microsoft'un B planı.

Vista ellerinde patlayınca win7 ye ümit bağladılar. Hatta XP kullanıcılarını bile tehtit etmekten geri kalmadılar. Win7 de ellerinde patlar bunların

vista'nın hiçbir suçu yok kardeşim vistanın çıktığı zamanda 2 GB ram iyi bir ekran kartı istiyordu 2007 yılında kaç kişide 2 GB ram vardı Kaç kişide Süper bir ekran kartı vardı.Vista yanlış bir zamanda çıktı.O döneme göre ağır bir işletim sistemi oldu.

forumları okudumda vısta ne yanlıs zamanda çıktı ne de otü bı işletim sistemi sadece makinenin özelliklerine göre olmaya bılır bende 2 gb ram 3.8 den iki işlemci 1 gb ekran kartı var hiç problem yapmöadan kullanıyorum normal xp kullandıgım gıbı

aslında vista gerekli ayarlar yapıldığında xp den daha iyi
ancak herkesin bilgisayarı vista için uygun cpu,RAM ve ekran kartına sahip değil.bu yüzden vista herkese hitap edemedi.

ben vistadan memnunum xp deki tüm eksiklikler vistada tamamlanmış.ama çoğunun bilgisayarının özellikleri yetmediği ve xp ye alışkın oldukları için vista millete ulaşılamaz bir şey gibi göründü.microsoft da bu yüzden windows 7 yi çıkarttı. ama bence zamanla herkes onu kullanmaya başlardı.bu iş biraz acele oldu gibi geliyo bana

mıcrosoftun baskanı vista hakkında yere goge sıgmayan acıklamarlda bulunmus koltugu korumak adına hatta chıp ana sayfada bu konusmalara yer verıldı...fakat barız bır gercek varkı olımpıyatlar dahıl abd ordusu dahıl xp sistemi kullanılıyor bilgisayarlarda daha zeki daha daha hafif ve calıskan...vista yorumlarda bırınde arkadas guzel bır tesbıtte bulunmus kac kısının remı ekran kartı bellegı musaıttı vısta cıktıgında tabıkı deıldı kaldıramazdı oylede oldu yanlıs yer yanlıs zamanda vista cıktı xp tehtıtler bıle atıldı vıstayı kakalamak ıcın ama tutmadı ıste sımdıde 7 ye bel bagladılar...vısta şık renklı ve gercekten iş yapabılır ama markanın isim tutması cok onemlı vista isim olararak ta tutlulamadı son olarak vista oldu astala vista sayın baskan...

Benim makinam Vista'yı çok iyi çalıştırıyor.XP'de niye ısrar edeyim ki,XP'nin tutulmasının nedeni sistem gereksinimleridir.

Yoksa Vista,XP'den daha iyi bir işletim sistemidir.

XP iyi diyenlerin makinesi kaldırmıyorsa ne yapalım.Biri de demiş programlar uyumsuz diye.O olay Vista ilk çıktığı zamanlardaydı.

Bugün beğenmediğiniz Vista,XP'den çok daha iyi.Tabi makinesi iyi olana.Adam alışmış XP'nin 200 mb ram kullanmasına,1-2 gb ramli makinesine Vista yüklüyor,sonra niye yavaş diyor.

Herkes ayağını yorganına göre uzatsın.Makinesi iyi olmayan XP ile devam etsin.

Vista yavaş,kötü diyenlere gülüyorum.

ha xp ha vista ha win7. hepsi aynı değil mi? Dx11 olacak diye bir os'a bu kadar para dökülmesinide anlamıyorum. xp'ye bir yama yapılsın ya. ben sadece internet ve oyunlarımla mutluyum. bir oyun için os'a da para sayacaksam işim var. neden linuxu örnek almıyorlar ki. en eski bilgisayarlardan ne yenisine kadar çalıştırabiliyor. os için donanım değiştirmeme de gerek kalmıyor. ms birşeyler yapmalı. eski bilgisayarımda yeni yazılımları görmek istiyorum. yeni donanım almaktan seneler önce bıktım. böyle olacaksa oyunlardan vazgeçer linux kullanırım. gerçi linux için oyunlar yazılıyor denemedim ama denerim. ms en azından benim peşimi bırak. sana ve donanıma döktüğüm para yeter. birazda sen fedakarlık yap.

bence herkezin kullanımına gore kullandıgım sıstem cok iyi fakat xp nin kullanım rahatlıgına alısmısım vista karısık geldi ve oyun onamak ıcın kesınlıkle xp derım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir