Microsoft, WannaCrypt için Hükümetleri Suçladı!

Dünya çapında birçok bilgisayarda veri kaybına yol açan WannaCrypt için Microsoft'tan önemli bir açıklama geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, WannaCrypt için Hükümetleri Suçladı!

Microsoft Başkanı ve Baş Hukuk Müşaviri bugün yaptığı bir açıklamada ABD'nin Ulusal Sağlık Sistemi'ni etkileyen saldırının sebebinin kısmen devletin hack araçlarını istiflemesi olduğunu söyledi.

Yüzbinlerce sistemi vuran fidye yazılımı WannaCrypt, NSA'in (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) açıklarından birini temel alıyor. Microsoft Başkanı Brad Smith ise konu hakkında şunları söyledi ve suçu kısmen ABD hükümetine yükledi:

"Hükümetler bu tehdidi bir uyarı olarak algılamalı. Hükümetlerin daha farklı, silahlara uygulananlar gibi bir yaklaşıma ihtiyaçları var. Hükümetlerin bu tür açıkların kullanımından sivillerin gördüğü zararları göz önünde bulundurması gerekiyor."

Smith, hükümetlerin güvenlik açıklarını üreticilere bildirmelerini bir gereksinim haline getirecek, açıkları biriktirmeyi, satmayı veya kullanmayı engelleyecek yeni bir Digital Genava Convention için çağrısını tekrarladı.

WannaCrypt hafta sonundan hemen önce başlıklara taşınmıştı ancak durumdan habersiz çalışanların bugün işbaşı yapmasıyla verdiği hasarı artırması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Açıkçası hiçbir hükümetin bu iyi niyetli çağrıya gerçek manada olumlu bir cevap vereceğini sanmıyorum. Bahsedilen niteliklere sahip Digital Genava Convention sadece bir rüyadan ibaret...

kesin apple ms satışlarını sabote etmek için yapılan komplonun eseridir...

şifreleme virüsüne karşı windowsa bir uyarı mekanizması gelmeli. şifreleme olayını algılandığı anda bir uyarı çıkmalı.. yoksa bu işin sonu gelmez. her geçen gün yeni bir şifreleme virüsü çıkıyor. illaki microsoft CEO sunun bilgisayarının şifrelenmesi mi gerekiyor önlem alınması için?

@16 Mayıs 2017 10:58 Microsoft böyle bir şeyi engelleyemiyorsa demek ki kendi geliştirdikleri bir kripto bu nedenle WannaCrypt gelen kripto talimatını windows olağan karşılayıp tüm dökümanları şifreleyebiliyor. Ben bunun microsoft ile virüs firmaları arasında oluşan bir rant olduğunu düşünüyorum.

@16 Mayıs 2017 10:58 bunun olması pek mümkün değil, şifreleme dediğimiz şey bir dosyanın içeriğini değiştirmektir. Bilgisayarda her an binlerce dosya değişikliği olur işlem yaparken hangisinin virüs, hangisinin yasal bir program tarafından yapıldığını hiç bir yazılım yada insan anlayamaz. Zaten bütün virüslerin mantığı böyledir. Anlamak kolay olsaydı virüs diye bir şey de olmazdı.

Sen de yorum yaz