Microsoft: Windows 7 sürümleri açıklandı

Microsoft, Windows 7'nin kaç sürüme sahip olacağı sorusunu resmi olarak cevapladı.

Microsoft: Windows 7 sürümleri açıklandı
Starter sürümünün netbook'lar için geliştirildiği tahmin ediliyor...

Microsoft, Windows 7'yi kaç farklı sürüm olarak piyasaya süreceğini resmi olarak açıkladı. Yapılan açıklamaya göre yeni Windows, tam 6 farklı sürüme sahip olacak. İlk bakışta MS'in Vista ile yaptığı hatayı tekrarladığını düşünebilirsiniz; ama bu kez hiyerarşik düzen çok daha başarılı bir biçimde kurulmuş.

Yeni düzende her sürüm, kendisinden bir önceki sürümün sahip olduğu tüm özelliklere sahip olacak; sadece daha fazla özellik sunacak. Vista'yı hatırlayacak olursanız, örneğin Home Premium'da bulunan Media Center, daha üst bir sürüm olarak görülen Business'da yer almıyordu.

Gelelim Windows 7'nin 6 sürümüne...

Windows 7 Starter
En düşük sürüm Starter olacak ve tüm dünyada, yeni bilgisayarlarla birlikte satışa sunulacak. Starter sürümünün en büyük dezavantajı, aynı anda 3'den fazla uygulamanın çalışmasına izin vermiyor olması. Aslında buna dezavantaj demek pek doğru olmaz; çünkü MS, büyük ihtimalle Starter'ı netbook'larla birlikte sunmayı planlıyor. Düşük performans sunan netbook'larda sorun yaşamak istemeyen yazılım devinin böyle bir yolu seçmesi çok da şaşırtıcı değil.

Windows 7 Home Basic
Home Basic sürümü, sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunulacak. Bu anlamda, Vista'nın Starter sürümünün yerini alması bekleniyor. Microsoft, Vista Starter sürümünü sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunmuştu. Gelişmiş araç çubuğu Home Basic'de yer alacak; ancak Aero ya da multi-touch gibi özelliklere yer verilmeyecek.

Ev kullanıcıları için net şecenekler

Sürümler tükseldikçe özellikler de artacak...

Windows 7 Home Premium
Ev kullanıcıları için geliştirilen 2 sürümden ilki olan Home Premium, Aero arabirimi, gelişmiş format desteği, multi-touch desteği gibi ek özelliklerle birlikte gelecek.

Windows 7 Professional
Windows XP ile tanıdığımız Professional sürümü Vista ile ortadan kalkmıştı. Microsoft, ev kullanıcıları için sunduğu ikinci Windows 7 sürümünde yine Professional adını kullanacak. Home Premium'un tüm özelliklerine sahip olacak olan sürüm, bunun yanında EFS desteğine ve gelişmiş yedekleme seçeneklerine sahip olacak.

Windows 7 Ultimate
Adından da anlaşılabileceği gibi, Ultimate sürümü mevcut tüm özellikleri barındıracak. Professional sürümünden en büyük farkı ise, BitLocker veri koruma desteği de sunacak olması. Bunun yanı sıra, Ultimate sürümünde sunulacak olan ağ seçenekleri alt sürümlerden çok daha zengin olacak.

Windows 7 Enterprise
Bir bakıma Vista Business'ın yerini alacağı söylenebilir. Ultimate sürümü ile aynı özelliklere sahip olacak; farklı olarak, özellikler iş yerleri için toplu lisanslamaya izin verecek.

Yeni sürümler tam isabet...

Microsoft Windows 7 sürümlerini belirlerken Vista'da yaptığı hatalardan ders almışa benziyor. Her şeyden önce, düzgün bir hiyerarşik sıralamaya geçilmesi kafa karışıklığını engellemek açısından oldukça önemli bir adım. Home Basic - Home Premium karmaşasının da önüne geçilmiş gibi görünüyor. Home Basic'in sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunulacak olmasının nedeni ise, daha çok benzer ülkelerde kullanılan nispeten eski sistemlerin de Windows 7'ye geçmesini sağlamak.

Çok fazla dedikodusu yapılan "netbook'lara özel Windows 7 sürümü" de, Starter ile açıklığa kavuşmuş oluyor. Microsoft açık açık söylemese de, Starter sürümü sadece yeni alınan netbook'larla birlikte verilecek gibi görünüyor.

Ev kullanıcıları için de seçenekler açık ve net bir biçimde ortaya konmuş: Home Premium ya da Professional... Microsoft, bu iki sürümle birlikte, aslında XP'de kullandığı mantığa geri dönmüş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Konuyu kısaca açıklamak gerekirse bizler için geliştirilen enterprise sürümünü(en üst sürümünü) toplu lisanslamayla (craklama ile) kullanacağız. Aşağısı bizi kesmezdi zaten. Bize özel böyle bir sürüm hazırladığı için şimdiden microsofta teşekkür.

nomal bi fiyat verirse ultimate alırım diğer dandik sürümlere para vermem. ultimate sürümünüde vistadaki gibi uçuk fiyata satarsa korsana devam hiç para vermem.

Multi Touch özelliğini kullanmak için ne gerekiyor acaba?
CHIP Online notu bekliyorum :))

Korsancılara yine iş çıktı desenize piyasa canlanacak...

windows 7 Pro ve enterprise üzerine yoğunlaşmalar olabilir.

Windows 7 Starter mı? , hala mı, bilgisayar kullanmaya yeni başlayan kaldımı bu devirde, artık ana karnında öğreniliyor. Starter sürümü çok yanlış çok, Ms bundan vazgeçmeli

"Windows 7 Professional"

Business isim değiştirmiş :D

neden bu multitouch özelliği hakkında piyasalarda hiç test yok hic video yok neden beta surumunde bu multitouch ozellıgını aktiflemediler

netbooklara starter koymak çok saçma kim kullanır o 3 pencereli sistemi

enyuksek sürüm ültimate full olan bu doğru okuyun

ben demiştim dereyi görmeden paçayı sıvamayın işte dediğim çıktı hiçte önceki makaledeki dedikleriniz tutmadı dikkatli olmak lazım çünkü çoğu sitede fake resimler var

bi kere en yüksek ultimate tüm yeni özellikler onun için çıkacak en pahalısı o olacak

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
netbooklara starter koymak çok saçma kim kullanır o 3 pencereli sistemi
04 Şubat 2009 Çarşamba, 13:00

Netbook'ta aynı anda kaç pencere açabileceğini sanıyosun ki :( öte yandan netbook'larda kesinlikle bedava Linux kullanıp fiyat kırmak daha mantıklı .

saniki bütün özellikleri kullanıyorsunuz da hepiniz ultimate diye tutturmuşunuz. çok lazım bunlar! hepsi oyuncak. tam çocuk oyuncağı.

tek değişsen business yerine professional

gereksiz özellikler yerine vista sp 2 de performans düzeltmesi şart.

yeni bir directx paketi koyarlar başka fos!grafik tıpatıp vista

en uyduruk ve en gereksiz windows 7 yada vista basic surumu almaktansa o bilgisayari parcalayacak cok adam taniyorum ben.
Resmen insana nalet olsun icimdeki bu windows sevgisine dedirtecek kadar dandik ve uyduruk bir isletim sistemi.
Gelismekte olan pazarlara tabi turkiyede dahil oluyor.
Bu ne demek ucuz basic ler turkiyede halkimiza arzi endami itelemasyon yapilacak demek.
Ama bizim millet xp yi o kadar seviyorki microsoft'un bu hain plani geri tepecek ve steve ballmer da bill gates'e katilip sinek avlayacak :)

ben şu an windows vista home premium kullanıyorum çokta memnunum ve 21:37 de yazan arkadaşa katılıyorum ultimate özellliklerini zaten kullnmayacaksın...yok tv de izliycem diyorsan ultimatenin alt sürümlerini kullan yok illa ultimate diyorsan senin işin internet kafede ana bilgisayara yüklemek olsun çünkü ultimatenin network özellikleri yüksek ama evde kullanıcaksan ve -bilgisayar sistemin rahatlıkla yürütebilecekse-vista kullan xp nin yamaları 10 seneye bitmez...

07.02.09 da yazan arkadaş kullandımı acaba ? Şunu biliyorum gerçekten Xp den hızlı Taşıma/Kopyalama durumu ve boot süresi. Resmen çileydi xp de dosya taşımak kopyalamak. özellikle bir de cd den kopyalıyosanız kafanızı duvarlara vurmanızı sağlayabiliyordu xp Win7 Beta da ben daha öyle bir olay görmedim ve şu ana kadar hiç mavi ekran almadım. Ama mavi ekran alanlar var biliyorum.

Benim düşüncem gereksiz yere çok fazla sürüm yayınlandığıdır.Bu kadar sürümün sadece tek tük farklarla piyasaya sürülmesi çok gereksiz.Ayrıca Starter sürümü notebooklar için sürülecekse performansda Vista'dan bir artısı olmayacak demektir.Vista notebooklarda tam bir işgenceydi görünüşe göre Windows 7'de böyle olacak.

bakın vistada hız sınırlaması c windows sytem32 gibi biyerdeydi.onun never yapınca müthiş bir hıaza ulaştı ms bunu planladı vistayı alanlar mecburen windows 7 yi alcaklar çünkü vista yavaş

windows 7 D de kurulu xp ile kıyaslama yapıyorum xp den daha hızlı. driver tanıma sorunu filan yok. sahsi görüşüm xp yi çok fazla zorlar gibi..vistada başaramadıgını bu sürümde kesin başarmış gibi microsoft.

vistanın düzenlenmiş ve problemlerinin minimum düzeye çekilmiş hali.3 ay kullandığım süre boyunca edindiğim izlenmim bu..ama hala program ve çeşitli donanım problemleri devam edeceğe benzer..buda almayı düşünenlere bir not..

Şu an windows7 ultimate 32bit kullanıyorum çokta memnunum
Nazar değmesin mavi ekranın adı bile yok :)

windows 7 için güvenliği çok düşük diolar ne kadar dooru bilmiyorum cevap yazarsanız çok sevinirim

vista SP2 ile hem istikrarlı hemde hızlı calısıyor.. win7 ile bazı programlar arasında hala uyuşmazlık var ve oyle soylendigi kadar hızlıda degil.

bence daha çok erken

windows 7 sahte yazılım kullananlar 2 saatte bir bilgisayarları restart edecek bilginize...

win 7 yükledim ama ses sorunum var...

yaa bilgisayarınızın hızlı olmasını istiosanız yeni bilgisayar almaya yolunuzu tutunnnnnn

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play